Warto wiedzieć

Masz pytanie na które nie znalazłeś odpowiedzi? Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi zapytaniami naszych Klientów. Znajdź dokładnie to, czego szukasz.

Dlaczego nie można porównywać polisy posagowej z lokatą?

Wielu klientów po otrzymaniu symulacji np. ubezpieczenia posagowego rezygnuje z zwarcia umowy argumentując: odkładając w banku uzbieram więcej. Takie porównywanie to jednak gruby błąd! Dlaczego? Bo porównują dwa różne produkty!

 

Pierwsza przewaga ubezpieczenia posagowego to pewność, że bez względu na to co się z rodzicem stanie w ciągu najbliższych lat dziecko dostanie określoną w umowie kwotę. Załóżmy, że 25 latek tuż po urodzeniu dziecka zakłada taką polisę przyjmując, że po osiągnięciu 18 roku życia dostanie np. 20 tys. zł. W podstawowej wersji będzie go to kosztowało około 105 zł miesięcznie. Taką sama kwotę lokuje w banku.

Załóżmy, że po 12 miesiącach umiera. Z banku dziecko dostało by około 1230 zł. Za to ubezpieczyciel będzie za rodzica opłacał zadeklarowane 105 zł co miesiąc, do czasu osiągnięcia przez dziecko uzgodnionego wieku tak, żeby mogło ono odebrać 20 tys. zł.

 

Druga przewaga ubezpieczenia posagowego, może pojawić się po dokupieniu opcji wypłaty w razie zgonu rodzica wskutek nieszczęśliwego wypadku (za dopłatą dla naszego przykładowego rodzica około 3 zł miesięcznie). Wtedy w razie śmierci rodzica dziecko od razu dostaje określoną kwotę, czyli np. wspomniane 20 tys. zł. Do tego towarzystwo przejmuje opłacanie składek na podstawową polisę, dzięki czemu dziecko po osiągnięciu określonego wieku dostaje kolejne 20 tys. zł. Łącznie to 40 tys. zł. Przypomnijmy, że przy tych samych założeniach z banku dostałoby nieco ponad 1,2 tys. zł.

 

Trzecią przewagę może zapewnić opcja renty posagowej, która kosztowałaby w naszym przykładzie dodatkowo około 7 lub 14 zł miesięcznie. Dzięki niej dziecko w razie śmierci rodzica może co miesiąc dostawać 2 lub 4 proc. sumy ubezpieczenia. Przy 20 tys. zł podstawowej sumy ubezpieczenia będzie to 400-800 zł., aż do końca okresu ubezpieczenia. Przez nasze przykładowe 17 lat będzie to ponad 81 tys. zł lub ponad 162 tys. zł!

Do tego działa oczywiście podstawowa opcja tego ubezpieczenia czyli przejęcie opłacania składek w razie śmierci rodzica, dzięki której na 18 urodziny dziecko dostanie wspomniane 20 tys. zł. Czyli łącznie to ponad 100 tys. zł lub nawet 180 tys. zł w zależności od przyjętego wariantu. W banku rodzic oszczędziłby około 1500 zł.

 

Czwarta przewaga to opcja przejęcia opłacania składek w przypadku całkowitego inwalidztwa rodzica. Dzięki niej rodzic, który nie może już pracować i wyposażyć dziecka na start w dorosłe życie, ma pewność, że dostanie ono uzgodnioną kwotę, bo Warta będzie opłacała za niego składki. Tu ponownie będziemy mieli przynajmniej 20 tys. zł wypłaty z polisy, w porównaniu z nieco ponad 1,2 tys. zł uzbieranych w tym czasie w banku.

Widać więc, że jeśli stanie się to przed czym zabezpiecza polisa: czyli śmierć lub inwalidztwo rodzica, wypłaty są dużo wyższe niż kwoty, które można odłożyć w banku. Na szczęście większość rodziców szczęśliwie dożywa do końca okresu ubezpieczenia i dzieci mogą odebrać uzbieraną kwotę.