OZE

OZE w pigułce

Rola OZE w światowej gospodarce rośnie z roku na rok. Tym samym ten segment energetyki będzie się stawał coraz ważniejszy z punktu widzenia ubezpieczeń. W tym i najbliższych artykułach zastanowimy się nad wyzwaniami dla rynku ubezpieczeń, jakie wiążą się z rozwojem energetyki odnawialnej. Zaczniemy jednak od pełniejszego przyjrzenia się, czym jest OZE. 

OZE to popularne określenie źródeł energii, które w zasadzie nigdy się nie wyczerpują. Zaliczamy do nich m.in. energię z wiatru, promieniowania słonecznego, czy fal, prądów i pływów morskich.

Powszechnie przyjęto, że określenie „OZE” jest tożsame z ekologicznym pozyskiwaniem i wprowadzaniem do obiegu energii, czasami pomijając istotny element, jakim jest ograniczenie śladu węglowego i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego też w ostatnich kilku latach niektóre z rodzajów OZE zostały całkowicie wycofane lub też są wycofywane, właśnie ze względu na wysoki poziom generacji gazów cieplarnianych w połączeniu z mniejszą efektywnością w porównaniu z analogicznymi źródłami (np. energii odnawialnej z biomasy).

Dlaczego OZE?

Aktualnie wykorzystywane tradycyjne źródła energii to:

  • węgiel – do największych wad należą: zasoby fizycznie ograniczone, wysoka emisja gazów cieplarnianych, uciążliwe i coraz kosztowniejsze wydobycie, składowanie i transport,
  • gaz – mimo nieustannej presji politycznej i ekonomicznej, emisji metanu do atmosfery, udział w bilansie energetycznym będzie najprawdopodobniej rósł w związku z uruchomieniem trzech dużych inwestycji gazowych: Elektrowni Ostrołęka C, elektrowni Dolna Odra i Elektrowni Czechnica – każda z blokami gazowymi o mocy 700-900 MW,
  • energetyka jądrowa – w Polsce jak dotychczas nie wykorzystywana,
  • ropa naftowa – jako paliwo do wytwarzania energii, jest w zasadzie niestosowana.

Plusy i minusy wykorzystywania Odnawialnych Źródeł Energii to przede wszystkim:

  • ograniczona do minimum emisja gazów cieplarnianych,
  • możliwość pozyskiwania energii lokalnie,
  • nieograniczone fizycznie źródło energii,
  • „brudny” sposób produkcji urządzeń do wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej powodujący problemy natury środowiskowej w procesie utylizacji i recycklingu – czynnik dotychczas pomijany, jednak za sprawą starzejących się elektrowni wiatrowych zaczyna być podnoszony na świecie.

Aktualny udział źródeł energii w bilansie energetycznym Polski wynosi obecnie ok. 13,5%, co stanowi połowę tego, jaki udział mają OZE w energetyce światowej.

Poniżej znajduje się zestawienie źródeł energii w kraju i na świecie.

Źródło: https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce

Natomiast światowa produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to ok. 27%.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę OZE z podziałem źródła energii.

Energetyka wiatrowa

Energetyka wiatrowa w naszym kraju jest obecnie zdominowana przez lądowe farmy wiatrowe. Rozwój energetyki morskiej jest w fazie przedkoncesyjnej. Rynek dostawców dla lądowej energetyki wiatrowej liczy obecnie ok. 200 czynnych producentów, z czego tak naprawdę jedynie 10 posiada dominujący udział w rynku energetyki zawodowej.

Największym rynkiem energetyki wiatrowej pozostają Chiny, które zdecydowanie wyprzedzają pozostałe kraje. Co prawda w obszarze offshore na razie prym wiedzie Wielka Brytania, jednak patrząc na wolumen nowych inwestycji, w najbliższym czasie i w tym obszarze zarysuje się silna dominacja Chin.

Aktualny udział państw w rynku energetyki wiatrowej przedstawia poniższa ilustracja:

źródło: GWEC Global wind report 2021

Rynek producentów od kilku lat jest raczej stabilny i pierwsza piątka producentów od kilku lat jest niezmienna i przedstawia się następująco:

Źródło: https://gwec.net/gwec-releases-global-wind-turbine-supplier-ranking-for-2020/

Stosunkowo silna koncentracja producentów, którzy realizują swoje kontrakty metodą „zaprojektuj i wybuduj” jako generalni wykonawcy, jest czynnikiem sprzyjającym bezpieczeństwu technicznemu i finansowemu energetyki wiatrowej. Ze względu na standaryzację wśród producentów, zwiększona jest dostępność części zamiennych na rynku, a także i serwisu oraz zakres świadczonych usług w ramach umów serwisowych.

Główne przyczyny awarii elektrowni wiatrowych według dostępnych statystyk przedstawiają się następująco:

Energetyka słoneczna

Obecnie jest to najdynamiczniej rozwijająca się gałąź OZE w Polsce, nie tylko za sprawą gwałtownego wzrostu liczby przydomowych mikroinstalacji indywidualnych, jak i w tzw. klastrach (czyli realizowanych przez samorządy), ale także za sprawą rozwoju w ramach energetyki zawodowej. Obecnie cechą charakterystyczną tego segmentu wytwarzania energii jest jego ogromne rozdrobnienie oraz rozproszenie dostawców rozwiązań technicznych (zarówno producentów komponentów jak i firm montażowych).

Instalacje fotowoltaiczne dzielimy na:

  • Mikroinstalacje – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW; są to instalacje najczęściej montowane na budynkach mieszkalnych i niewielkich obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej.
  • małe instalacje – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW; są to zarówno instalacje montowane na budynkach przemysłowych (np. magazyny), jak i na gruncie.
  • średnie elektrownie fotowoltaiczne  – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 500 kW i mniejszej niż 1 MW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym 110 kV; Tego typu instalacje są częściej montowane na gruncie niż dachach budynków (stanowią poważne obciążenie konstrukcji nośnej budynku i wymagają znacznej powierzchni).
  • duże instalacje – o mocy przekraczającej 1 MW i przyłączone do sieci 110 kV lub wyższej – tego typu instalacje w kraju są montowane na gruncie zarówno przez inwestorów prywatnych jak i energetykę zawodową. Największa obecnie farma PV ma moc 70 MWp i należy do inwestora branżowego energetyki zawodowej z grupy PAK.

Na świecie głównymi producentami energii ze słońca w 2021 roku są:

  1. Chiny              moc zainstalowana 253,355 GW
  2. USA                moc zainstalowana 75,572 GW
  3. Japonia           moc zainstalowana 63,000 GW
  4. Niemcy           moc zainstalowana 53,783 GW
  5. Indie                moc zainstalowana 39,211 GW
  6. Włochy           moc zainstalowana 21,600 GW
  7. Australia          moc zainstalowana 17,627 GW
  8. Wietnam         moc zainstalowana 16,504 GW
  9. Korea Pd.       Moc zainstalowana 14,575 GW
  10. Hiszpania        moc zainstalowana 14,089 GW
  11. ……………………………………………………..

21.Polska              moc zainstalowana 3,936 GW

(źródło: https://www.visualcapitalist.com/mapped-solar-power-by-country-in-2021/)

Rynek producentów komponentów dla energetyki słonecznej jest rozproszony i dominują producenci z Azji. Należy zwrócić uwagę, że odwrotnie niż w przypadku energetyki wiatrowej, w energetyce słonecznej nie mamy jednego producenta finalnego, a są oni podzieleni przede wszystkim na producentów modułów PV, producentów inwerterów oraz firmy monterskie.

O ile na świecie lista głównych producentów modułów, inwerterów jest raczej określona i przy postępującej konsolidacji mamy z reguły ok. 20-30 producentów najbardziej popularnych (z reguły kryteria doboru są raczej subiektywne), o tyle w każdym kraju mamy niezwykle zróżnicowany i rozproszony rynek monterski. Takie rozdrobnienie rynku występuje także w naszym kraju, szczególnie w obszarze mikroinstalacji. Na świecie lista 10  największych producentów modułów PV jest następująca:

Źródło: https://news.energysage.com/best-solar-panel-manufacturers-usa/

Na krajowym rynku szczególnie widoczne jest ogromne rozproszenie firm monterskich. Według danych Urzędu Dozoru Technicznego, w Polsce lista monterów OZE (instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, systemy geotermalne, inne- lista bardzo nieintuicyjna) certyfikowanych przez UDT liczy na dzień 12.07.2021 (ostatnia dostępna  aktualizacja) 7793 pozycje! Co ciekawe, w tym zestawieniu są także osoby, których certyfikacja już wygasła. Należy jednak nadmienić, że certyfikacja przez UDT nie jest obowiązkowa, i dlatego realna ilość podmiotów zajmujących się montażem instalacji PV jest znacznie większa. Takie rozproszenie rynku w zakresie producentów, firm monterskich niesie za sobą trudny wręcz do określenia poziom zagrożeń, począwszy od wadliwych dostaw po nieprawidłowy montaż.

Jak widać z poniższego zestawienia (w Polsce nie są jak do tej pory prowadzone statystyki przyczyn awarii instalacji fotowoltaicznych), aż ponad 21% wszystkich awarii stanowiły błędy konstrukcyjne i materiałowe. I to na rynku niemieckim, który „przygodę” z popularną  fotowoltaiką rozpoczął znacznie wcześniej niż my.

Termiczne przetwarzanie odpadów

Czyli spalarnie odpadów. Są elektrociepłownie wykorzystujące jako paliwo odpady zmieszane i powstają najczęściej jako inwestycje realizowane przez miasta przy współudziale inwestorów branżowych z zagranicy.

Spalanie biomasy

Instalacje wspomagające w elektrowniach zawodowych i elektrociepłowniach. Ze względów ekonomicznych obecnie w większości te układy zostały już wygaszone. Także niewielkie lokalne (najczęściej miejskie/gminne) elektrociepłownie.

Biogaz

Instalacje najczęściej montowane są na terenie oczyszczalni ścieków, składowisk odpadów oraz większych gospodarstw rolnych. Jako paliwo wykorzystują naturalny biogaz odzyskiwany z komór fermentacyjnych lub kwater składowiskowych.

Ostatnie dwa rodzaje w Polsce mają tendencję nierokującą poważnego wzrostu w bilansie energetycznym kraju. Spalanie biomasy energetycznej ze względu na niższą niż węgla efektywność, w połączeniu z wysokimi kosztami montażu samych instalacji zostało niemal porzucone przez energetykę zawodową i duże elektrociepłownie. Natomiast rynek niewielkich lokalnych instalacji (np. spalania słomy) na terenach wiejskich nie rozwinął się. Podobnie hydroenergetyka – z różnych przyczyn, wliczając w to wysokie koszty realizacji projektów, istotne zmiany w ekosystemach, również nie zyskał powszechnego aplauzu.

Termiczne przetwarzanie odpadów (spalanie odpadów) – w ostatnich latach nastąpił poważny postęp w powstawaniu spalarni, jednak ze względu na relatywnie wysokie koszty budowy takich jednostek, konieczność stałego zapewnienia paliwa, koszty budowy infrastruktury ciepłowniczej oraz kwestie związane z lokalizacją, spalarnie powstają z reguły jedynie w pobliżu większych ośrodków miejskich z już rozbudowaną infrastrukturą wyprowadzenia mocy i ciepłowniczą, stąd ich udział w ogólnym bilansie energetycznym również jest mocno ograniczony.

Podobnie biogaz – jest obecnie najczęściej wykorzystywany jako paliwo do pomocniczej produkcji energii elektrycznej  w oczyszczalniach ścieków, składowiskach odpadów oraz w bardzo nielicznych gospodarstwach rolnych. Nie można mówić o systemowym wykorzystaniu biogazu w bilansie energetycznym kraju.

Istniejące hydroelektrownie stanowią jedynie niewielki ułamek produkcji energii w Polsce. Najbardziej obiecująco zapowiada się rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej. Udział poszczególnych źródeł energii odnawialnej wraz z tendencją rozwoju przestawia poniższy wykres:

Źródło: Instytut Energii Odnawialnej. Rynek fotowoltaiki w Polsce. Warszawa, maj 2021

Jakie wyzwania dla rynku ubezpieczeniowego niesie za sobą OZE? O tym w kolejnych wydaniach poświęconych poszczególnym rodzajom OZE, w szczególności energetyce słonecznej, energetyce wiatrowej lądowej oraz morskiej.

Jeżeli natomiast interesują Was dodatkowe informacje dotyczące tego tematu, zapraszamy do kontaktu z Krzysztofem Jakubikiem: Krzysztof.jakubik@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności