OZE

Skuteczne inwestycje w morskie farmy wiatrowe

Morska energetyka wiatrowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Europie. W miarę wzrostu jego znaczenia, rośnie również potrzeba zdobywania i poszerzania wiedzy na temat OZE. Dlatego wspieramy brokerów naszymi programami szkoleniowymi.

Akademia Brokera Warty to cykl szkoleniowo-warsztatowy w formie spotkań stacjonarnych oraz szkoleń on-line. Najnowsze wydarzenie z tej serii odbyło się pod koniec czerwca i skierowane było do brokerów specjalizujących się w ubezpieczaniu morskich farm wiatrowych. Całodniowe  seminarium pt. „Morska Energetyka Wiatrowa – Aspekty Ubezpieczeniowo-Inżynieryjne” poprowadzili eksperci Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej (CMEW), którzy pracują na rzecz rozwoju tej branży w Polsce.

CMEW zrzesza specjalistów z sektora akademickiego i biznesowego, mających wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy i eksploatacji systemów zabezpieczeń oraz serwisu morskich farm wiatrowych. W gronie zaproszonych prelegentów znaleźli się: Sławomir Bałdyga (dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych PRS S.A.), Jakub Budzyński (wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej), Remigiusz Joeck (wykładowca na Studiach Podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa na Politechnice Gdańskiej), Łukasz Sikorski (na zdj. dyrektor odpowiedzialny za rynek europejski w Offshore Wind Consultants, globalnej firmie doradczej skupiającej się na morskiej energetyce wiatrowej) czy Marcin Trzciński (radca prawny specjalizujący się w doradztwie dla przedsiębiorców realizujących projekty infrastrukturalne w sektorze energetycznym).

Seminarium przybliżyło uczestnikom najważniejsze zagadnienia dotyczące inwestycji w morską energetykę wiatrową, w tym m.in.:

  • elementy Morskiej Farmy Wiatrowej, głównej stacji odbioru mocy, zabezpieczeń przeciwpożarowych elektrowni wiatrowych czy certyfikacji i nadzoru,
  • etapy procesu budowy oraz ryzyka projektowe w morskiej energetyce wiatrowej z perspektywy ubezpieczyciela – w tym najczęstsze problemy techniczne podczas budowy i eksploatacji farmy oraz wady konstrukcyjne
  • ogólną specyfikę budowy farmy, jej eksploatacji oraz przykłady szkód,
  • geotechniczne uwarunkowania posadowienia morskich farm wiatrowych i układanie kabli energetycznych,
  • system monitoringu antykolizyjnego dla farm.

Na kolejne dziesięciolecie Komisja Europejska wyznaczyła cel wspólny dla całej Unii Europejskiej: udział OZE w krajowej produkcji energii powinien wynosić co najmniej 25 proc. To czy  cel ten uda się osiągnąć także w Polsce, zależy od skali inwestycji w instalacje OZE – w tym m.in. właśnie w instalacje służące do produkcji energii wiatrowej na morzu. Wiele projektów z tej dziedziny jest już aktualnie realizowanych. 

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje na temat Akademii Brokera, bądź macie jakieś sugestie dotyczące tego projektu, prosimy o kontakt z autorką artykułu, Edytą Stoińską: edyta.stoinska@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności