Ocena ryzyka / szkody

Jak nie zgubić się pośród pułapek podatkowych?

Wielu ekspertów zwraca uwagę na fakt dużego skomplikowania systemu podatkowego. W tym kontekście chcielibyśmy pokazać, jak działa i pomaga ubezpieczenie OC ksiąg rachunkowych.  

Pod koniec XIX amerykański polityk i myśliciel Benjamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy’a napisał: „(…)Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Minęło już ponad 200 lat, a to stwierdzenie weszło do potocznego języka i często jest obiektem żartów.  Dziś natomiast możemy do niego jeszcze dodać – podatki są nie tylko pewne, ale też coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej szukamy fachowej pomocy przy ich rozliczaniu. Po poradę sięgają zarówno przedsiębiorcy, podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne.

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych (zwane potocznie usługami księgowymi) to zawód zderegulowany od 2014. Oznacza to, że nie ma przepisów, które określają zakres obowiązków czy wymagane przygotowanie zawodowe do wykonywania w/w zawodu. Art. 76a ust. 3 Ustawy o rachunkowości wymaga jedynie, by osoba wykonujący taki zawód miała pełną zdolność do czynności prawnych i nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za określone typy przestępstw. Prowadzeniem ksiąg rachunkowych mogą także zajmować się doradcy podatkowi oraz biegli rewidenci. Wykonywanie obu tych zawodów wymaga jednak uzyskania stosownej licencji zawodowej, a samo prowadzenie ksiąg rachunkowych to zaledwie ułamek ich działalności.

Brak uprawnień, ale nie brak ubezpieczenia

Na szczęście dla klientów podmiotów zajmujących się usługami księgowymi (a więc potencjalnych poszkodowanych) ustawodawca przewidział, że przedsiębiorca usługowo prowadzący księgi rachunkowe, może się po prostu pomylić, wykonując zlecone mu usługi. Pomyłka taka może zaś skutkować interwencją Izby Skarbowej – od naliczenia odsetek za zwłokę (w przypadku błędnie naliczonej kwoty podatku) aż po nałożenie, często bardzo wysokiej, grzywny, mandatu karno-skarbowego, dodatkowego zobowiązania podatkowego czy sankcyjnej stawki podatku. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia obowiązkowego, zarówno OC przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak i OC podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe, od wielu lat nie ulegała waloryzacji i nadal wynosi równowartość 10.000 EUR na jedno zdarzenie.

Kwota ta jest niestety częstokroć niewystarczająca do pokrycia wyrządzonej szkody. Za życiowy przykład niech posłuży poniższa prawdziwa szkoda zgłoszona do naszej firmy.

Mały błąd – duża szkoda

Ubezpieczony prowadził na rzecz swojego kontrahenta rejestr podatkowy VAT, w którym winien był wykazywać wszystkie wystawione przez kontrahenta faktury VAT. Na skutek omyłki ubezpieczonego do rejestru nie została wprowadzona jedna z przekazanych przez kontrahenta faktur, co skutkowało niewłaściwym wyliczeniem zobowiązania podatkowego. Błąd został wykryty przez samego ubezpieczonego i została dokonana korekta deklaracji VAT. W jej wyniku zwiększyła się kwota podatku należnego do zapłaty. Jednak dopłata należnego podatku nastąpiła po terminie, w którym winien zostać pierwotnie uiszczony, a kontrahent zobowiązany został do zapłaty ustawowych odsetek za zwłokę.

W tym przypadku kwota odsetek wyniosła prawie 190 tys. zł, co prawie czterokrotnie przekroczyło sumę gwarancyjną obowiązkowego ubezpieczenia OC! Gdyby ubezpieczony nie zawarł dobrowolnego ubezpieczenia OC zawodowego, to różnicę musiałby pokryć z środków własnych. Widać zatem jasno, że warto posiadać taką dodatkową ochronę ubezpieczeniową.

W ramach naszych produktów oferujemy dobrowolne ubezpieczenie OC zawodowe w ramach Sekcji II OWU OC zawodowej i, co istotne, możliwość jednoczesnego zawarcia ubezpieczenia OC obowiązkowego (Sekcja I) i OC dobrowolnego (Sekcja II) w ramach jednej umowy ubezpieczenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku wystąpienia pojedynczej, dużej Szkody.

W kolejnym artykule skupimy się na tym, jak jeszcze można ulepszyć ofertę ubezpieczenia OC dla podmiotów zajmujących się usługami księgowymi. Opowiemy także, jakie dodatkowe rozszerzenia i nowe rozwiązania wprowadziliśmy w ramach nowych, obowiązujących od 01.10.2023 r. OWU Odpowiedzialności cywilnej zawodowej.

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje dotyczące tego ubezpieczenia, prosimy o kontakt z Pawłem Jatczakiem: paweł.jatczak@warta.pl.

 

 

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności