Szkolenia

Kolejna edycja Akademii Brokera Warty pod hasłem „OZE”

W dniach 18-20.10.2023 roku w Gryfiach (woj. zachodniopomorskie)  odbyła się już piąta edycja stacjonarnej Akademii Brokera w formule szkoleniowo-warsztatowej. Tym razem hasłem przewodnim była „ocena ryzyka w ubezpieczeniu przedsiębiorstwa w wybranej branży OZE: elektrownie fotowoltaiczne oraz elektrownie wiatrowe lądowe PGE”. Czego dowiedzieli się nasi uczestnicy?

Dla branży ubezpieczeniowej OZE staje się obszarem szczególnego zainteresowania, zwłaszcza w sektorze energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego oraz wiatru.  Jako Warta wspieramy branżę operatorów elektrowni fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych lądowych naszą ofertą. Wraz z początkiem tego roku wprowadziliśmy nowy produkt, czyli Ubezpieczenie Zielonej Energii.  Nie zatrzymujemy się jednak tylko na portfolio: aktywnie pracujemy nad poszerzaniem wiedzy profesjonalistów branży  ubezpieczeniowej w zakresie OZE. Dlatego też kolejna edycja Akademii  w formule szkoleniowo-warsztatowej poświęcona była tematowi ubezpieczeń w sektorze zrównoważonej energii.

W ramach tej edycji zrealizowaliśmy program zgodny z dotychczas przyjętą formułą, łącząc zajęcia teoretyczne z praktyczną wiedzą.

Dzień pierwszy – zdobywanie wiedzy o zrównoważonych technologiach

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy prezentacji teoretycznych ekspertów Warty nt.:

  • roli Risk Managera w przedsiębiorstwie: Grzegorz Tymczyszyn, senior underwriter w DKSiR;
  • nowych OWU Ubezpieczenia Zielonej Energii: Aleksander Primke, manager produktów majątkowych oraz Edyta Stoińska, underwiter ubezpieczeń OC w DKSiR;
  • kluczowych dla tematyki oceny ryzyka w branży OZE aspektów technicznej oceny ryzyka w ubezpieczeniu: lądowych farm wiatrowych -  Szczepan Bujwid, inżynier BORT i farm fotowoltaicznych -  Mariusz Łaszkiewicz, inżyniera BORT.

Na zakończenie pierwszego dnia niezwykle interesującym uzupełnieniem meritum była prezentacja pt. „OZE – szkody w ubezpieczeniach majątkowych i OC”, którą poprowadziła Monika Słomka-Grabowska, Dyrektor Centrum Likwidacji Szkód OC i Finansowych.  Podzieliła się swoją wiedzą, zdobytą podczas długiej praktyki zawodowej, w zakresie najczęściej występujących, a także nietypowych, szkód przedsiębiorstw z szeroko pojętego obszaru branż prowadzących działalność w segmencie OZE. Niewątpliwie to właśnie szkody uświadamiają nam najlepiej ryzyko prowadzonej przez naszych klientów działalności. Dlatego przykłady szkód są najczęściej tym, co pozwala nam wciąż na nowo odkrywać ryzyko ekspozycji szkodowej, budząc jednocześnie wiele pytań, a czasem emocji – pani Dyrektor profesjonalnie i dyplomatycznie mierzyła się z odpowiedzią na często podchwytliwe pytania naszych gości.

Dzień drugi – z wizytą w elektrowniach OZE

W czasie drugiego dnia nacisk położyliśmy na praktykę, czyli kluczowy element programu. Odwiedziliśmy elektrownię fotowoltaiczną oraz lądową elektrownię wiatrową. W tej edycji Akademia nawiązała współpracę z naszym wieloletnim klientem: Polską Grupą Energetyczną (PGE), która rozwija się prężnie także w obszarze OZE. Uczestnicy Akademii wraz z zespołem Warty wysłuchali na początek prezentacji inżyniera PGE, Tomasza Ripołowskiego, nt. działalności PGE w kontekście rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii oraz aspektów dotyczących technologii działania elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Następnie całą grupą przenieśliśmy się do znajdującej się w rejonie Gryfic farmy fotowoltaicznej i lądowej wiatrowej, gdzie towarzyszyło nam pięciu inżynierów PGE. Mogliśmy więcej dowiedzieć się o tym, jak działają farmy oraz z jakimi zagrożeniami, występującymi na terenie obu rodzajów elektrowni, muszą się mierzyć. 

Popołudnie poświęciliśmy na warsztaty. Zadaniem uczestników było wcielenie się w rolę risk managera w elektrowni fotowoltaicznej i opracowanie w ramach określonego przez przedsiębiorstwo budżetu optymalnego programu ubezpieczeniowego na bazie OWU Zielonej Energii Warty. Celem tego zadania było ugruntowanie wiedzy w zakresie naszych OWU Ubezpieczenia Zielonej Energii, czynników wpływających na ocenę poziomu ryzyka oraz  praktyka  w zakresie wypełniania Ankiety Oceny Ryzyka.

Warsztaty były nie tylko praktycznym ćwiczeniem, ale i zabawą połączoną z konkursem, w której rywalizowały cztery grupy. Po zakończeniu prezentacji każda grupa podjęła się próby oszacowania, jak dany program wyceniłaby Warta. Nasi goście wykazali się profesjonalizmem, znajomością branży i rynku – programy okazały się tak zbliżone zakresem i wyceną, że bardzo trudno było wyłonić zwycięzcę konkursu.

Platforma wymiany wiedzy

Akademia Brokera Warty to nie tylko platforma wymiany wiedzy, ale także budowanie relacji w obszarze współpracy z profesjonalistami branży brokerskiej. Stąd w trakcie intensywnego programu szkoleniowego staramy się zawsze zaproponować gościom atrakcyjną niespodziankę – tym razem, wspierająca marketingowo Akademię od samego początku  jej działalności  menadżerka marketingu Renata Taberska, zorganizowała trzydniowe spotkanie w Hotelu Folga Browar, gdzie mieliśmy możliwość degustacji wyjątkowej oferty piw kraftowych.

Po czterech latach działalności mamy poczucie, że autorski program Akademii Brokera Warty stał się ważnym i atrakcyjnym elementem w obszarze wymiany wiedzy ze środowiskiem brokerskim. Świadczy o tym zainteresowanie kolejnymi edycjami, a także pozytywne opinie uczestników, w tym doświadczonych już profesjonalistów branży brokerskiej – jak choćby  wypowiedź zamieszczona na profilu LinkedIn uczestnika ostatniej Akademii, poświęconej OZE, Adama Żytkowskiego, Managera ds. Obsługi Klientów Korporacyjnych w EiB:

Ostatnio na zaproszenie Warty miałem niesamowitą okazję odwiedzić farmę wiatrową oraz fotowoltaiczną, podczas której potwierdziłem, jak istotne jest zarządzanie ryzykiem w tej dynamicznej branży, a także jak kluczową rolę odgrywają ubezpieczenia. Ta wizyta w ramach Akademii Brokera była nie tylko edukacyjna, ale również  inspirująca. Widok olbrzymich turbin pracujących na tle nieba był naprawdę imponujący. Nie sądziłem, że gondola umieszczona na wysokości 110 metrów jest rozmiarów autobusu – ma 13 metrów długości! Z dołu na taką nie wygląda…Podczas trzydniowego szkolenia (…) zrealizowaliśmy program składający się z prezentacji merytorycznych, opisu najczęstszych szkód w tej branży, praktycznego przedstawienia technicznej oceny ryzyka oraz warsztatów praktycznych. Jednak to, co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to rozmowy z profesjonalistami, którzy pracują na tym polu, i nieustannie dbają o to, by energia wiatrowa była nie tylko ekologiczna, ale także ekonomicznie opłacalna. (…) To także przypomina nam o konieczności rozważnego zarządzania ryzykiem. Branża OZE jest dynamiczna, i nie ma wątpliwości, że nasze podejście do ubezpieczeń i zarządzania ryzykiem musi się rozwijać wraz z nią.”

Cieszy nas, że doceniacie  Akademię Brokera Warty. Możemy już teraz Wam obiecać, że dołożymy wszelkich starań, by jej kolejne edycje były jeszcze bardziej interesujące tematycznie i niezmiennie stanowiły platformę poszerzania wiedzy w coraz bardziej wymagającym świecie nowych czy rozwijających się technologii branż naszych klientów. Ciągły rozwój umiejętności jest koniecznością, aby szeroko rozumiana branża ubezpieczeniowa mogła sprostać wyzwaniu ubezpieczania działalności klientów  i zapewnić im bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Edytą Stoińską – koordynatorem Akademii Brokera: Edyta.Stoinska@warta.pl.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności