Produkty

Polacy nie dbają o profilaktykę i zabezpieczenie finansowe, jednocześnie obawiają się zachorowania

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Wartę, ponad połowa Polaków bada się rzadko, a jednocześnie aż 72 proc. respondentów boi się zachorowania na choroby cywilizacyjne. Najniższy  odsetek osób obawiających się zachorowania jest wśród milenialsów. Tymczasem eksperci zgodnie twierdzą, że jeśli ich sytuacja zdrowotna i finansowa nie ulegnie poprawie, będą żyć krócej niż poprzednie pokolenia.

Czy wiesz, że?


Aż 72% Polaków boi się choroby swojej lub bliskich.

Źródło:  https://pobierzzdrowie.pl/
 

Ponad 460 osób każdego dnia słyszy diagnozę „to nowotwór”.

Źródło:  https://onkologia.org.pl/
 

Ponad 8 osób/h doznaje udaru mózgu.

Źródło:  https://ezdrowie.gov.pl/
 

Ponad 7 osób /h przechodzi zawał.

Źródło:  https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/
 

Co 10 zawał dotyczy pacjenta przed 45. r.ż.

Źródło:  https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/
 

Aż 60% wniosków świadczeniowych realizowanych przez Wartę dotyczy zdarzeń będących skutkiem choroby. Co 3 wniosek dotyczy osób do 45 r.ż. 

Źródło:  dane własne  TUnŻ Warta S.A..  za lata 2022-2023
 

Pomimo strachu nie dbamy o ochronę zdrowia

W grudniu ubiegłego roku przeprowadziliśmy badanie[1], które  jasno wskazuje, że Polacy odczuwają lęk przed możliwością zachorowania na choroby cywilizacyjne. Aż 72 proc. obawia się diagnozy chorób nowotworowych, kardiologicznych, neurologicznych, depresji czy cukrzycy. Jednocześnie, pomimo obaw, nie dbamy o profilaktykę: niemal 60 proc. bada się rzadziej niż raz w roku bądź wcale.

Większość badanych nie ma też pieniędzy na tzw. „czarną godzinę”. Pomimo że niemal 80 proc. ankietowanych uważa, że ważne jest, aby mieć pieniądze na leczenie w razie poważnej choroby lub wypadku, aż 2 na 3 Polaków nie posiada ubezpieczenia na życie, a ponad 32 proc. nie jest w żaden sposób zabezpieczonych finansowo na sytuację, w której choroba lub wypadek mogłyby ich wykluczyć z życia zawodowego i pozbawić dochodu. Polacy zdają sobie jednocześnie sprawę, że powszechne ubezpieczenie może okazać się niewystarczające, aż 71 proc. uważa, że w przypadku niezdolności do pracy, renta z ZUS nie pokryłaby ich miesięcznych wydatków na życie.
 

Klienci chcą rozmawiać o ubezpieczeniach na życie

Przeprowadzone przez nas badania wśród klientów[2] wskazują, że mają oni świadomość, że ubezpieczenia na życie są ważne i rozważają ich zakup. Wiele osób, szczególnie młodszych uważa, że na pewno kupią ubezpieczenie, ale jeszcze nie teraz, bo teraz ich to nie dotyczy. Sami też nieraz słyszeliście, że „to jeszcze za wcześnie”, „pomyślę o tym później”.

Statystyki zdrowotne dowodzą, że coraz więcej młodych Polaków zapada na choroby, które kiedyś były domeną starszych pokoleń. W ostatnich latach nastąpił chociażby 35-proc. wzrost liczby udarów u kobiet w wieku 18-34 lat czy 50-proc. wśród liczby zachorowań na raka jelita grubego u pacjentów poniżej 50. roku życia. Coraz młodsze osoby doznają zawałów serca czy, chorują na nowotwory.


Wzbudzenie potrzeby u klienta 

W tym roku zaplanowaliśmy szereg działań świadomościowych w obszarze praktycznego dbania o zdrowie i życie. Naszym celem będzie wyrwanie Polaków, szczególnie tych młodszych, ze strefy komfortu i uświadomienie im sytuacji zdrowotnej poprzez statystyki i prawdziwe historie, które pokażą, jak praktycznie może pomóc ubezpieczenie na życie. 

Zobacz film i sprawdź sam!


Życie i zdrowie warto ubezpieczyć. Twoje też


Źródła wykorzystane w tekście:
[1] Badanie przeprowadzone w grudniu 2023 r. we współpracy z agencją badawczą PBS, na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.
[2] Opinie klientów zebrane w wyniku indywidualnych wywiadów przeprowadzonych z klientami Warty oraz konkurencji. Badanie jakościowe, Walk of life. Warta 2023

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Czytaj więcej Zwiń

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności