Rynek

Rynek w czasach wysokiej inflacji – dane po 3 kw. 2021

Dane po trzech kwartałach pokazują, że 2021 może być rekordowym rokiem pod względem dynamiki przypisu – w szczególności w ubezpieczeniach Majątek Corpo gdzie po Q3 2021 dynamika sięga niemal 120%!

Q3 2021 jest piątym z rzędu kwartałem z dynamiką powyżej 100% – wynik ten osiągnęły wszystkie grupy ubezpieczeń, oprócz gwarancji (95%).  Kluczową grupą generującą wysokie wzrosty całego rynku korporacyjnego są ubezpieczenia Fire&Property (08+09), które w Q3 osiągnęły dynamikę 119%.

Bardzo istotnym czynnikiem wzrostu składek jest inflacja, którą ubezpieczyciele muszą szczególnie świadomie brać pod uwagę. Tak wysokiej inflacji jak obecnie (w październiku inflacja r/r wyniosła 6,8% ) oraz wysokich oczekiwaniach inflacyjnych na 2022 rok, nie da się pominąć w ustalaniu składek. Ubezpieczyciele ustalając składki dziś (często bazując na historycznej wartości szkód z polisy czy portfela), muszą brać pod uwagę, że szkody likwidowane będą średnio za pół roku (a w ubezpieczeniach typu OC nawet za kilka lat) gdy koszty likwidacji podlegające inflacji będą znacznie wyższe.

Tematowi inflacji poświęcimy odrębny artykuł w kolejnym miesiącu, a teraz przyjrzyjmy się jak zachował się rynek w ubezpieczeniach korporacyjnych w poszczególnych grupach ubezpieczeniowych w Q3 2021:

  • W Q3 2021 dynamika ubezpieczeń Corpo wyniosła 113%, głównie ze względu na Majątek Corpo (dynamika 119%). W Motor Corpo dynamika osiągnęła 109%.
  • W Motor Corpo dynamika 109% wskazuje na rosnące ceny -co biorąc pod uwagę inflację, wydaje się być nieuniknione, tym bardziej, że „twardego” lockdownu oraz wynikającego z tego istotnego zmniejszenia częstości szkód nie należy się spodziewać.
  • Majątek Corpo z dynamiką 119% w Q3 2021 kolejny raz wygląda bardzo optymistycznie – choć  pamiętając o 7% inflacji, warto zaznaczyć, że część tego wzrostu jest tylko nominalna.
  • Ubezpieczenia Fire&Property (08+09) w Q3 2021 osiągnęły dynamikę 118% a w całym okresie Q1-Q3 2021 124%. Za tak wysoką dynamiką stoją częściowo pojedyncze umowy o bardzo wysokich składkach (często kontrakty wieloletnie). Niemniej w tej grupie bardzo istotnym czynnikiem są rosnące stawki (głównie ze względu zjawiska klimatyczne).
  • Stabilny wzrost odnotowuje grupa ubezpieczeniowa Liability (13). W Q3 2021 segment ten osiągnął dynamikę 116% i w zasadzie od 4 lat systematycznie rośnie.
  • W gwarancjach ubezpieczeniowych po dwóch dobrych kwartałach przyszedł gorszy – w Q3 2021 dynamika wyniosła 95%. Kierunek dalszego rozwoju tej grupy produktowej w najbliższych kwartałach stoi pod dużym znakiem zapytania (środki na inwestycje na szczeblu samorządowym, Krajowy Plan Odbudowy, sytuacja firm budowlanych w czasach duże zmienności cen, zmiany w PZP, itp. to wszystko kwestie, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój gwarancji ubezpieczeniowych).
  • Ubezpieczenia morskie i lotnicze drugi kwartał z rzędu osiągają wysokie dynamiki (w Q3 2021 odpowiednio 112% i 181%)  co jest efektem odbicia po trudnych kwartałach okresu pandemii i lockdownu. W ubezpieczeniach lotniczych dodatkowo wysokie dynamiki są efektem wzrostu cen (pochodna wysokiej szkodowości tego grupy produktowej).

 

Jeżeli interesują Was dodatkowe informacje bądź macie jakieś sugestie prosimy o kontakt z Pawłem Pawlikiem (pawel.pawlik@warta.pl) lub Beatą Sierdzińską (beata.sierdzinska@warta.pl).

 

Szczegółowe dane przedstawiające rozwój rynku w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych znajdują się w poniższej prezentacji.

Jak oceniasz artykuł?

Zapisz się do newslettera

Dołącz do newslettera, aby być na bieżąco z ofertą Warty oraz informacjami z rynku.

Polecane aktualności

Zobacz wszystkie aktualności