W 2015 roku liczba zgłoszonych do Warty szkód z całego kraju, które miały miejsce w okresie Wszystkich Świętych, wzrosła o 19 proc. w stosunku do weekendu poprzedzającego święto. Największy skok zanotowano w tytułu autocasco – 29 proc. Z OC było to natomiast 14 proc. Niechlubnymi rekordzistami zestawienia są województwa lubelskie i zachodniopomorskie, gdzie łączna liczba zgłoszonych zdarzeń była wyższa o 54 i 51 proc.

W okresie Wszystkich Świętych w niemal wszystkich województwach jest znacznie więcej wypadków i kolizji drogowych. W porównaniu do zwykłego weekendu w niektórych regionach Polski z tytułu AC są to wzrosty wielkości nawet 80 proc. – tłumaczy Dawid Korszeń, rzecznik prasowy z TUiR Warty. – Istotny wpływ na liczbę zdarzeń ma oczywiście wzmożony ruch samochodów, szczególnie w okolicach cmentarzy. Nie bez znaczenia jest również jesienna pogoda i szybko zapadający zmrok – dodaje.

Przed planowaną podróżą warto pamiętać o kilku czynnościach, które zwiększą bezpieczeństwo podróżującej rodzinny, w szczególności należy:

  • sprawdzić zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach;
  • sprawdzić prognozy pogody na cały przedłużony weekend i w przypadku niskich temperatur wymienić opony na zimowe;
  • sprawdzić stan świateł, hamulców, wycieraczek, bieżnika opon;
  • uzupełnić płyn do spryskiwaczy;
  • przeczytać ponownie zakres posiadanego ubezpieczenia autocasco i assistance.

Pamiętajmy, że nawet najlepszych kierowców mogą spotkać na drodze takie sytuacje, jak wypadek lub zderzenie z dzikim zwierzęciem, awaria auta czy przedziurawiona opona. W tej sytuacji pomocne jest ubezpieczenie, które zapewnia nam np. holowanie auta, pojazd zastępczy, czy też wymianę uszkodzonej opony na zapasową. Dzięki posiadanej ochronie, w przykrych, losowych sytuacjach mocno ograniczymy stres i zdenerwowanie, które zawsze pojawiają się po awarii czy wypadku  – mówi Dawid Korszeń.

O ewentualnych skutkach zdarzeń drogowych powinniśmy myśleć już na etapie wyboru ubezpieczenia zarówno assistance, autocasco, jak i obowiązkowego ubezpieczenia OC, zwracając szczególną uwagę na zakres wybieranej ochrony. W przypadku ubezpieczenia OC ważne jest, aby towarzystwo ubezpieczeniowe korzystało z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) lub oferowało odrębną ochronę w tym zakresie, jak na przykład OC Szybka Wypłata w Warcie. Dzięki niemu to ubezpieczyciel, u którego mamy OC zajmie się naszą szkodą, gdy jesteśmy poszkodowanymi w kolizji lub wypadku.

Osoby posiadające smartfony i ubezpieczenie w Warcie mogą podczas likwidacji szkody korzystać z aplikacji Warta Mobile, która umożliwia poszkodowanym sprawdzać co dzieje się w ich sprawie. Dzięki otrzymywanym na bieżąco komunikatom Klient wie jakie działania podejmuje Warta i jakich ewentualnych działań oczekuje się od niego. Może też kontaktować się z likwidatorem czyli osobą, która zajmuje się daną szkodą poprzez tzw. messengera. Aplikacja ułatwia też wymianę dokumentów pomiędzy Klientem i Wartą. Funkcjonalności te w efekcie pozwalają na szybsze zamkniecie sprawy, wypłatę odszkodowania i naprawę uszkodzonego pojazdu.