Planujesz podróż? Nie zapomnij o ubezpieczeniu kosztów odwołania lub przerwania podróży
Co zyskujesz
Dla kogo jest ubezpieczenie kosztów odwołania podróży?
-
Dla osób samodzielnie planujących wyjazd
Jeśli samodzielnie organizujesz swój wyjazd i chcesz odzyskać pieniądze jeśli nagle okaże się, że nie będziesz mogła/ mógł z niego skorzystać. - Dla osób kupujących zorganizowaną wycieczkę w biurze podróży
Jeśli wyjeżdżasz z biurem podróży i w razie nieskorzystania z zakupionej wycieczki chcesz odzyskać poniesione koszty. - Dla rodzin
Jeśli wyjeżdżasz z dziećmi lub rodzicami i obawiasz się utraty pieniędzy, w sytuacji jeśli ktoś zachoruje – np. Twoja mama leczy się na chorobę przewlekłą i jej stan się pogorszy, co uniemożliwi wyjazd, albo Twoje dziecko ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi. - Dla osób indywidualnych
Jeśli planujesz wyjazd z grupą znajomych i wynajmujecie wspólnie dom nad Adriatykiem, ale nie będziesz mogła skorzystać z wyjazdu – oddamy Ci Twoje pieniądze. - Dla osób kupujących wycieczki z dużym, nawet wielomiesięcznym wyprzedzeniem
Na 61 dni przed wyjazdem możesz ubezpieczyć wycieczkę, bilet, nocleg nawet jeśli kupiłaś je wiele miesięcy wcześniej. - Dla osób kupujących wycieczki last minute
Jeśli kupiłaś wyjazd w opcji last minute, lub zarezerwowałaś nocleg, bilet np. na tydzień przed wyjazdem – możesz kupić ubezpieczenie tego samego dnia. - Dla rodziców wysyłających dzieci na zielone szkoły, obozy, kolonie
Jeśli ponosisz koszty wypoczynku swojego dziecka czy zielonej szkoły, ale wyjazd nie dojdzie do skutku, możesz odzyskać pieniądze jeśli Twoje dziecko z niego nie skorzysta np. z powodu nagłego zachorowania lub wypadku.
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów odwołania podróży - przykłady
Czego nie obejmuje ubezpieczenie kosztów odwołania podróży– przykłady
Pełną listę zdarzeń i okoliczności, których nie obejmuje ochrona, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Ubezpiecz się zdalnie
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie kosztów odwołania podróży
Najlepiej zawrzeć umowę ubezpieczenia w dniu zawarcia umowy podróży. Potrzebujesz czasu do namysłu? Masz go tym więcej, im więcej czasu pozostało do rozpoczęcia Twojej podróży.
Sprawdź, jak to działa:
Czas do wyjazdu | Czas na decyzję o zakupie ubezpieczenia względem zawarcia umowy podróży | |
---|---|---|
ponad 60 dni | dowolny | |
od 60 do 31 dni | 10 dni | |
od 30 do 8 dni | 1 dzień | |
od 7 do 1 dnia | nie zwlekaj, kupuj od razu | |
dzień wyjazdu | za późno na zakup ubezpieczenia |
Jeśli samodzielnie organizujesz swój wyjazd to każde z zakupionych przed wyjazdem świadczeń możesz ubezpieczyć.
Na jednej polisie ubezpieczasz te świadczenia, które zostały kupione tego samego dnia. Jeśli zostały zakupione w różnych terminach – każde z tych świadczeń możesz ubezpieczyć ale na oddzielnej polisie – wynika to z faktu, że jedną z danych, którą musisz podać w ścieżce sprzedaży jest faktyczna data zakupu świadczeń.
Możesz ubezpieczyć tylko te świadczenia, które zakupiłeś przed wyjazdem.
W takiej sytuacji możesz ubezpieczyć swoją rezerwację, ponieważ jesteś zobowiązany do jej opłacenia, a jeśli nie pojawisz się w hotelu kwota zostanie pobrana z Twojego konta. Jako datę zakupu podaj datę rezerwacji, a jako wartość – koszt, który jesteś zobowiązany ponieść. Koszt w walucie przelicz na PLN po dacie z dnia rezerwacji.
Nieważne, czy wolisz wyjazdy za granicę czy po Polsce ani czy wyjazd jest organizowany przez biuro podróży czy samodzielnie przez Ciebie.
W Warcie możesz ubezpieczyć:
- wycieczkę z biurem podróży,
- rezerwację noclegu i zakup biletu lotniczego, promowego, autokarowego lub kolejowego,
- udział w rejsie, konferencji, szkoleniu, kursie, warsztatach,
- wynajem jachtu, samochodu osobowego, kampera lub przyczepy kempingowej,
- zakup biletu na mecz, koncert lub inne wydarzenie sportowe, artystyczne lub rozrywkowe.
W przypadku przerwania podróży zwrotowi podlegają wskazane w umowie podróży i opłacone przed jej rozpoczęciem świadczenia, z których nie będziesz mógł skorzystać.
Nie zwracamy kosztów:
- zmiany terminu, przerwania lub anulowania podróży przez organizatora,
- opłaty manipulacyjnej, którą ustala organizator podróży,
- związanych z upadłością lub niedotrzymaniem zobowiązań przez organizatora podróży,
- niewykorzystanego świadczenia jeśli Ubezpieczony lub Współuczestnik podróży nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu (lub innego środka transportu) albo na teren wydarzenia np. z powodu niestosownego zachowania lub nadużycia alkoholu.
Tak, w ramach ubezpieczenia Koszty Odwołania Podróży można ubezpieczyć zarówno świadczenia związane z wyjazdem za granicę jak i po Polsce.
Umowę ubezpieczenia może zawrzeć zarówno osoba fizyczna na stałe zamieszkująca w Polsce jak i firma posiadająca w Polsce swoją siedzibę.
Tak, cudzoziemiec niepodsiadający numeru PESEL może zakupić ubezpieczenie, pod warunkiem, że na stałe mieszka w Polsce.
Nie, jako przedsiębiorca organizujący imprezy turystyczne nie możesz być Ubezpieczającym w umowie zawartej na rzecz Twoich klientów.
Współuczestnik podróży to osoba, wspólnie z którą wyjeżdżasz w podróż. Podobnie jak Ty może nie móc z niej skorzystać lub będzie musiał ją przerwać. Jeśli ten fakt ma wpływ na możliwość realizacji podróży przez Ciebie możesz z niej zrezygnować lub ją przerwać z powodu nagłych zdarzeń, które dotkną Współuczestnika Twojej podróży na przykład: jego nagłego zachorowania czy wypadku albo utraty przez niego dokumentów niezbędnych do wyjazdu.
Wyróżniamy dwa rodzaje takich osób:
- osoby, które występują razem z Tobą na tej samej umowie podróży np.: wspólnie kupiliście wycieczkę do Grecji i Wasze dane figurują na jednej umowie,
- osoby które są ubezpieczone wspólnie z Tobą w ramach polisy Koszty Odwołania Podróży ale nie występują jednocześnie na tej samej umowie podróży na przykład: jeśli ze znajomymi wynajmiecie dom w Hiszpanii, ale umowa najmu będzie tylko na jednego z uczestników wyjazdu, to za Współuczestników podróży uznamy wszystkie te osoby, które będę wraz z Tobą ubezpieczone na tej samej polisie.
Nie, te zdarzenia są wyłączone z ochrony. Jeśli wykupiłeś imprezę turystyczną w biurze podróży, możesz ubiegać się o zwrot z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. O tym, jak to zrobić i czym jest TFG dowiesz się z naszego artykułu: Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – jak może pomóc podczas bankructwa biura podróży.
Jeśli Ty lub Współuczestnik podróży nie będziecie mogli wziąć w niej udziału ponieważ nagle zachorujecie i będzie to miało związek z chorobą przewlekłą, to ochrona w tym zakresie nie wymaga dodatkowego rozszerzenia i jest uwzględniona w polisie / ubezpieczeniu.
Leczenie następstw chorób przewlekłych jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia i nie trzeba dopłacać za to dodatkowo.
Nagłe zachorowania na jednostkę chorobową, która została zaliczona do chorób pandemicznych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), potwierdzoną pozytywnym wynikiem testu diagnostycznego, np. Covid-19 oraz związany z nią pobyt w izolatorium, popularnie zwanym kwarantanną , są w zakresie podstawowym każdej polisy. W takiej sytuacji zdarzenia z nimi związane są chronione i nie wymaga to opłacenia dodatkowej składki.
Sama izolacja np. w pokoju hotelowym nie uprawnia do uzyskania zwrotu za świadczenia, z których nie skorzystasz podczas wyjazdu, ponieważ za przerwanie podróży uznajemy tylko taką sytuację, która spowoduje Twój wcześniejszy powrót do domu lub hospitalizację.
Nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek osób bliskich są uwzględnione w przyczynach anulacji lub przerwania przez Ciebie podróży, o ile takie zdarzenie wiąże się z ich hospitalizacją.
Do osób bliskich zaliczamy: współmałżonka/partnera życiowego, dziecko, pasierba, dziecko przysposobione oraz przyjęte na wychowanie, rodziców, rodziców współmałżonka/partnera życiowego, ojczyma, macochę, rodzeństwo, dziadków, zięcia lub synową.
W takiej sytuacji należy niezwłocznie pisemnie poinformować o tym organizatora podróży oraz złożyć do niego roszczenie o zwrot zapłaconych pieniędzy za świadczenia, z których Ubezpieczony nie skorzysta – najpóźniej w terminie 3 dni od daty wystąpienia przyczyny (w razie przeszkód – niezwłocznie po ich ustaniu).
Następnie trzeba powiadomić Centrum Obsługi Klienta WARTY (zawiadomienie / złożenie roszczenia) w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia przyczyny (w razie przeszkód – niezwłocznie po ich ustaniu).
Do zgłoszenia trzeba załączyć dokumenty niezbędne do ustalenia odpowiedzialności WARTY wskazane w OWU.
W przypadku każdego zgłoszenia niezbędne są następujące dokumenty:
- umowa podróży wraz z dowodami poniesionych kosztów,
- złożone roszczenie do organizatora podróży o zwrot należnych środków z tytułu odwołania podróży lub przerwania podróży,
- dokumenty od organizatora podróży zaświadczające o wysokości potrąceń lub kwoty zwrotu na rzecz Ubezpieczonego.
W zależności od przyczyny niezbędne będą również poniżej wymienione dokumenty:
- dokumentacja medyczna zawierająca diagnozę potwierdzającą nagłe zachorowanie, zaostrzenie lub powikłanie choroby przewlekłej lub nieszczęśliwy wypadek oraz zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do wyjazdu lub E-zwolnienie, chyba, że wpis o jego wystawieniu został zawarty w dokumentacji medycznej (historii choroby),
- dokumentacja dotycząca wyznaczenia daty porodu, lub potwierdzająca przedwczesny poród, do którego doszło przed końcem 32 tygodnia ciąży,
- odpis aktu zgonu w przypadku śmierci,
- dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo ze zmarłym w przypadku śmierci osób bliskich,
- dokumentacja potwierdzająca śmierć psa przewodnika,
- zaświadczenie z policji, lub odpowiednich służb stwierdzające wystąpienie szkód w mieniu w wyniku zdarzeń losowych lub będących następstwem kradzieży z włamaniem lub uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu,
- zaświadczenie z policji w przypadku kradzieży dokumentów niezbędnych w podróży,
- wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę,
- zaświadczenie od pracodawcy informujące o rozpoczęciu pracy oraz zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające rejestrację osoby bezrobotnej,
- zaświadczenie stwierdzające wystąpienie zdarzeń losowych uniemożliwiających pobyt w miejscu zakwaterowania,
- wezwanie do sądu lub organu administracji publicznej albo wojskowej,
- wezwanie do sądu na rozprawę w sprawie rozwodu lub separacji.
Przerwanie podróży może nastąpić z przyczyn wskazanych w OWU, jeśli ich zaistnienie spowodowało konieczność wcześniejszego powrotu do domu uczestników wyjazdu. Za przerwanie podróży uznajemy także hospitalizację Ubezpieczonego.
W przypadku odwołania podróży wysokość odszkodowania dla Ubezpieczonego stanowi różnicę pomiędzy ceną podróży określoną w umowie podróży, a dokonanym przez organizatora zwrotem.
W przypadku przerwania podróży zwrotowi podlegają wskazane w umowie podróży i opłacone przed jej rozpoczęciem świadczenia, z których Ubezpieczony nie skorzystał w związku
z przerwaniem podróży:
a. W przypadku imprezy turystycznej są to:
• koszty niewykorzystanej liczby pełnych dni noclegów,
• koszty wycieczek fakultatywnych,
• koszty biletu powrotnego lub koszty transportu powrotnego, które były określone
w umowie podróży,
• jeśli organizator odmówi wskazania, ile wynosi koszt za niewykorzystane usługi, Ubezpieczony otrzymuje zwrot proporcjonalny w wysokości części ceny podróży za niewykorzystaną liczbę pełnych dni.
b. W przypadku rejsu, wynajmu/czarteru jachtu, wynajmu samochodu osobowego, kampera lub przyczepy kempingowej, a także konferencji, szkolenia, kursu lub warsztatów zwrotowi podlega niewykorzystana liczba pełnych dni.
c. W przypadku noclegu – zwrotowi podlega niewykorzystana liczba pełnych noclegów.
d. W przypadku biletu na wydarzenie o charakterze sportowym, artystycznym, rozrywkowym lub rekreacyjnym, zwrotowi podlega:
• cena biletu – w przypadku biletu jednorazowego,
• cena za niewykorzystaną liczbę pełnych dni – w przypadku biletów wielodniowych.
e. Jeżeli ubezpieczenie obejmuje wyłącznie bilety podróży lub ich cena jest częścią umowy podróży, ale jest wskazana odrębnie w ramach umowy to zwrotowi podlega cena niewykorzystanego biletu podróży. Jeśli bilet podróży obejmuje podróż tam
i z powrotem, bez wskazania ceny biletu powrotnego to zwrotowi podlega połowa ceny biletu podróży.
Jeśli organizując podróż, poniosłeś wydatki w walucie obcej, to kupując ubezpieczenie przelicz je na PLN po kursie walut obcych ustalonym przez NBP, który obowiązywał w dniu, w którym poniosłeś te koszty (zawarłeś umowę podróży).
Za dzień zawarcia należy przyjąć pierwszy z dni, w którym podpisałeś lub potwierdziłeś elektronicznie zawarcie umowy podróży lub wpłaciłeś zaliczkę na poczet umowy podróży, albo opłaciłeś całość kwoty wynikającej z jej zawarcia.
- Nagłe zachorowanie Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży, w tym wynikające z zaostrzenia choroby przewlekłej, które, zgodnie z pisemnymi zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie nie rokuje wyzdrowienia przed datą rozpoczęcia podróży i uniemożliwia rozpoczęcie podróży albo ma miejsce w czasie podróży.
- Nagłe zachorowanie osoby bliskiej, w tym wynikające z zaostrzenia choroby przewlekłej, które powoduje natychmiastową hospitalizację i zgodnie z dokumentacją medyczną nie rokuje wyzdrowienia przed datą rozpoczęcia podróży albo ma miejsce w czasie podróży.
- Nieszczęśliwy wypadek Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży, który zgodnie z pisemnymi zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie jest przeciwwskazaniem do odbycia podróży i nie rokuje wyzdrowienia przed datą rozpoczęcia podróży albo ma miejsce w czasie podróży.
- Nieszczęśliwy wypadek osoby bliskiej, którego skutkiem jest natychmiastowa hospitalizacja lub znaczne ograniczenie samodzielności ruchowej tj. brak możliwości poruszania się lub samoobsługi bez pomocy innych osób i zgodnie z dokumentacją medyczną nie rokuje wyzdrowienia przed datą rozpoczęcia podróży albo ma miejsce w czasie podróży.
- Przedwczesny poród Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży, do którego dojdzie przed końcem 32 tygodnia ciąży.
- Wyznaczenie Ubezpieczonemu lub Współuczestnikowi podróży daty porodu przez lekarza prowadzącego, pod warunkiem, że data porodu przypadnie na czas podróży i nie była znana w momencie zawarcia umowy podróży ani umowy ubezpieczenia.
- Śmierć Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży bez względu na przyczynę zgonu.
- Śmierć osoby bliskiej, która nastąpiła nie wcześniej niż w okresie 30 dni poprzedzających datę rozpoczęcia podróży albo w trakcie podróży, bez względu na przyczynę zgonu.
- Śmierć psa przewodnika Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży (posiadającego certyfikat potwierdzający status psa asystującego), która nastąpiła nie wcześniej niż w okresie 30 dni poprzedzających datę rozpoczęcia podróży.
- Szkoda w mieniu należącym do Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży powstała w wyniku zdarzenia losowego lub będąca następstwem kradzieży z włamaniem, która wystąpiła w okresie 10 dni poprzedzających datę rozpoczęcia podróży, albo w trakcie podróży, powodująca konieczność wykonania przez Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży czynności prawnych lub administracyjnych w miejscu stałego zamieszkania w RP lub jego osobistego stawiennictwa w celu zapobieżenia zwiększeniu rozmiaru szkody np. poprzez zabezpieczenia mienia.
- Uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu należącego do Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży na skutek wypadku drogowego udokumentowanego przez policję, w którym brał udział Ubezpieczony lub Współuczestnik podróży, powstałe w okresie do 10 dni przed rozpoczęciem podróży lub w okresie umowy podróży, powodujące konieczność wykonania przez Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży czynności prawnych lub administracyjnych.
- Kradzież pojazdu należącego do Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży, udokumentowana przez policję, powodująca konieczność wykonania przez Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży czynności prawnych lub administracyjnych w miejscu stałego zamieszkania w RP, pod warunkiem, że zdarzenie miało miejsce w okresie 10 dni poprzedzających datę rozpoczęcia podróży lub w okresie umowy podróży.
- Kradzież dokumentów Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży, niezbędnych do realizacji umowy podróży: paszportu, dowodu osobistego lub wizy, która jest udokumentowana przez policję, pod warunkiem, że kradzież miała miejsce w okresie 30 dni poprzedzających datę rozpoczęcia podróży wskazaną w umowie podróży.
- Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę Ubezpieczonemu lub Współuczestnikowi podróży, zawartej na czas nieokreślony, pod warunkiem, że nie nastąpiło ono z przyczyn leżących po stronie Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży.
- Wyznaczenie Ubezpieczonemu lub Współuczestnikowi podróży daty rozpoczęcia pracy przez pracodawcę w okresie podróży, gdy Ubezpieczony lub Współuczestnik podróży w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia był zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.
- Wystąpienie w miejscu zakwaterowania podczas podróży za granicą lub w RP, wskazanym w umowie podróży, zdarzeń losowych powodujących konieczność ewakuacji zarządzonej przez lokalne władze bądź służby ratownicze, które uniemożliwiają kontynuowanie pobytu Ubezpieczonego i skutkują wcześniejszym powrotem z rozpoczętej podróży do miejsca zamieszkania w RP.
- Otrzymanie przez Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży wezwania do sądu lub organu administracji publicznej albo wojskowej w sytuacji, gdy ich stawiennictwo jest obowiązkowe, a wyznaczony termin przypada na czas podróży i jest potwierdzony na piśmie.
- Otrzymanie przez Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży wezwania do sądu w sprawie rozwodu lub separacji, jeśli jej data przypada na czas podróży i jest potwierdzona na piśmie.
Przydatne dokumenty
Załatw sprawę zdalnie
Materiał marketingowy