Turystyczne

Kiedy warto kupić ubezpieczenie kosztów odwołania podróży - porady dla podróżników.

Planujesz kosztowną podróż i obawiasz się o utratę pieniędzy, jeśli nie będziesz mógł z niej skorzystać? Złapałeś świetną cenę na bilety lotnicze i chcesz się udać w podróż marzeń, ale co jeśli przepadną z powodu twojej choroby? Każda podróż – blisko czy daleko wymaga odpowiedniej logistyki i przygotowania. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie kosztów odwołania podróży, przeczytasz w naszym artykule.

Para w pociągu

Czym jest ubezpieczenie kosztów odwołania podróży?

Ubezpieczenie kosztów odwołania podróży to polisa zabezpieczająca Cię na wypadek, gdybyś musiał odwołać swój wyjazd przed jego rozpoczęciem albo musiał go nagle przerwać. Przyczyny dla których możesz to zrobić są dokładnie sprecyzowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Do najważniejszych i najczęstszych przyczyn odwołania podróży należą problemy związane ze zdrowiem, w tym te związane z zaostrzeniem choroby przewlekłej. A także, ze szkodami w mieniu takimi jak np.: zniszczenie pojazdu na skutek wypadku drogowego, włamanie do domu, czy kradzież dokumentów niezbędnych do odbycia podróży.

Równie istotne bywają przyczyny odwołania związane z pracą, takie jak jej utrata lub rozpoczęcie w terminie zaplanowanego wyjazdu albo wezwanie do osobistego stawiennictwa w Urzędzie Skarbowym, ZUS lub w sądzie.

Należy wspomnieć również o kwestii dotyczącej żywiołów. Kiedy szaleją żywioły, jedną z istotnych przyczyn przerwania podróży będzie możliwość odzyskania pieniędzy w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych takich jak: pożar, powódź, lawina, trzęsienie ziemi czy wybuch wulkanu w miejscu zakwaterowania podczas podróży.
 

Czy można zrezygnować z zakupionej wycieczki?

Bez względu na to, czy jedziesz z rodziną czy ze znajomymi, zabezpiecz finanse i otrzymaj zwrot, jeśli nie będziesz mógł skorzystać z wyjazdu albo będziesz zmuszony go przerwać.  Zdarzają się czasem takie sytuacje, które mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowaną podróż. Czy i kiedy można z niej zrezygnować nie tracąc pieniędzy?

Warunki rezygnacji ze świadczeń związanych z wyjazdem precyzują warunki umowy zawieranej podczas ich zakupu z organizatorem, którym może być biuro podróży, linie lotnicze, czy organizator koncertu. Zwykle zawierają one informację o tym, jaki zwrot Ci przysługuje, jeśli wycofasz się z rezerwacji i nie skorzystasz ze świadczeń lub będziesz zmuszony do rezygnacji z części imprezy. Reguła, jest taka, że im bliżej do terminu rozpoczęcia takiej imprezy tym mniejszy zwrot Ci przysługuje, a o ile nie skorzystasz ze wszystkich lub części świadczeń – nie otrzymasz żadnej rekompensaty za poniesione koszty. Czasem okazyjna cena np. za hotel, oznacza, że oferta, jest bezzwrotna. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi ubezpieczenie kosztów odwołania lub przerwania podróży, które pomoże Ci uzyskać zwrot poniesionych kosztów, jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli.

Ubezpieczenie kosztów odwołania podróży

Kiedy warto kupić ubezpieczenie kosztów odwołania podróży?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży warto kupić w każdym przypadku, jeśli chcemy chronić swoje wydatki. Można ubezpieczyć świadczenia związane z podróżą zarówno krajową, jak i zagraniczną, do kwoty 40 000 zł na każdą ubezpieczoną osobę. Co ważne – ubezpieczenie kosztów odwołania podróży można kupić w dowolnym momencie, uzależnionym od następujących terminów:  dnia, w którym zakupiłeś świadczenia związane z podróżą, i liczby dni do planowanego wyjazdu zgodnie z poniższą tabelą:  
 

 

Czas do wyjazdu

Czas na decyzję o zakupie ubezpieczenia względem zawarcia umowy podróży

 

ponad 60 dni

dowolny

 

od 60 do 31 dni

10 dni

 

Pod 30 do 8 dni

1 dzień

 

od 7 do 1 dnia

nie zwlekaj, zakup ubezpieczenie od razu

 

dzień wyjazdu

za późno na zakup ubezpieczenia

 

W jakich sytuacjach działa ubezpieczenie kosztów odwołania podróży?

Jedną z przyczyn odwołania podróży, może być wypadek, w którym Ty lub współuczestnik podróży  doznacie złamania nogi i w związku z tym założony gips czy orteza uniemożliwiają wyjazd.

Kolejną przyczyną odwołania lub przerwania podróży jest kradzież z włamaniem , w sytuacji jeśli dojdzie do niej w Twoim mieszkaniu/domu i zamiast udać się na lotnisko musisz zgłosić zdarzenie na policję i zabezpieczyć swoje mieszkanie (np. dopilnować założenia nowych drzwi czy okna). Ochrona obejmuje także przyczyny związane z porodem, wezwaniem do sądu czy kradzieżą dokumentów. Więcej  przyczyn znajdziesz na naszej stronie.

W takich chwilach oprócz podjęcia działań, które wymusza na Tobie dana sytuacja, powinieneś pamiętać również o poinformowaniu organizatora wyjazdu o tym, że z niego nie skorzystasz. Masz na 3 dni od chwili zdarzenia, a jeśli istnieją ważne przeszkody dla których nie zmieścisz się w tym terminie, to zrób to niezwłocznie po ich ustaniu. Następnie zgłoś szkodę do Warty, załącz wszystkie posiadane dokumenty . Jeśli czegoś będzie brakować damy Ci znać np. przez serwis Moja Warta, dzięki któremu będziesz mieć z nami kontakt przez cały czas.

 

Przykładowo, jeśli anulujesz swój wyjazd all inclusive z powodu nagłego zachorowania, będziesz musiał dostarczyć nam następujące dokumenty:

  • umowę z organizatorem wraz z potwierdzeniem poniesionych kosztów;
  • złożone do organizatora roszczenie o zwrot należnych Ci środków wraz z jego odpowiedzią;
  • dokumentację medyczną zawierającą diagnozę potwierdzającą nagłe zachorowanie, zaostrzenie lub powikłanie choroby przewlekłej lub nieszczęśliwy wypadek oraz zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do wyjazdu lub E-zwolnienie, chyba, że wpis o jego wystawieniu  został zawarty w dokumentacji medycznej (historii choroby),

 

To jakie dokumenty są wymagane przy poszczególnych przyczynach odwołania czy przerwania podróży znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia

 

Czy zawsze można liczyć na zwrot środków?

 Na zwrot pieniędzy możesz liczyć zawsze wtedy, kiedy odwołasz swoją podróż przed jej rozpoczęciem lub ją przerwiesz z przyczyn, które są wskazane w OWU i możesz te przyczyny udokumentować.
 

Jak oceniasz artykuł?

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady