Jak podaje instytut badawczy ARC Rynek i Opinia aż 15 proc. Polaków jeździ rekreacyjnie na rowerze. To druga najchętniej uprawiana aktywność fizyczna po bieganiu (20 proc.). 49 proc. z nas jeździ na nim w okresie wiosenno-letnim, a jedynie 16 proc. przez cały rok. Okres tzw. „weekendu majowego” wydaje się wręcz idealnym momentem dla ok. 3 mln osób, które w najbliższym okresie będą korzystały z tego środka transportu. Warto, aby każda z nich zapewniła sobie odpowiednią ochronę ubezpieczeniową od ewentualnych zdarzeń, które mogą uszczuplić budżet domowy.

– Z naszych statystyk wynika, że w okresie wiosenno-letnim dochodzi do większej liczby kradzieży rowerów w wyniku włamania. Powinniśmy być jednak świadomi, że wachlarz potencjalnych szkód z nimi związanych jest zdecydowanie szerszy niż tylko ich zniszczenie czy kradzież. Zapobiegliwy rowerzysta wykupi dla siebie rozwiązanie, które zapewni mu bezpieczeństwo finansowe również od następstw nieszczęśliwego wypadku lub dotyczące odpowiedzialności cywilnej – mówi Ilona Zaremba-Choim, kierująca Biurem Ubezpieczeń Mieszkaniowych w Warcie.

Ubezpieczenie przydatne rowerzyście to ubezpieczenie mieszkaniowe, a w nim:

  • Ubezpieczenie mienia – ochronę sprzętu sportowego, m. in. roweru zapewnić może nam dobra polisa mieszkaniowa. W przypadku ubezpieczeń WARTA DOM PLUS czy WARTA DOM KOMFORT PLUS rower zaliczany jest do grupy ruchomości domowych, a tym samym jest chroniony na wypadek zniszczenia czy kradzieży z włamaniem, do których doszło w ubezpieczonej nieruchomości. Dodatkowo rower może być ubezpieczony także poza domem, podczas przewożenia, np. w ramach ubezpieczenia bagażu podróżnego stanowiącego rozszerzenie ubezpieczenia WARTA DOM KOMFORT PLUS lub od rabunku, w opcji 3-letniej tego ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie NNW – rowerzyści mogą ulec mniej lub bardziej groźnym wypadkom. Posiadając polisę NNW możemy liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku pojawienia się uszczerbku na zdrowiu, czyli np. złamania ręki, skręcenia kostki lub nadgarstka.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – może się również zdarzyć, że rowerzysta zarysuje samochód, wybije w nim szybę lub potrąci pieszego. Dzięki tej polisie koszt naprawy lub zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez rowerzystę osobie trzeciej pokryje ubezpieczyciel.

– Dobra ochrona ubezpieczeniowa dla rowerzysty powinna uwzględniać wiele sytuacji, a nie jedynie kradzież z włamaniem samego roweru. Naprzeciw takiej potrzebie wychodzą ubezpieczyciele z kompleksową ofertą. W naszym przypadku – proponujemy pakiet WARTA DOM KOMFORT PLUS na 3 lata, z atrakcyjnym zakresem ochrony uwzględniającym również OC w życiu prywatnym i NNW. Komfort korzystania z tego produktu ubezpieczeniowego  podnosi dodatkowo fakt, że klient powinien pamiętać o ubezpieczeniu jedynie raz na trzy lata – dodaje Ilona Zaremba-Choim.