Nasza historia

Odtwórz film
Grupa osób dyskutująca przy jednym stole
Członkowie Rady Zarządzającej Krajowego Ubezpieczenia Ogniowego i na Życie w Poznaniu.

Lata 1920 - 1940

Powstanie firmy i dynamiczny rozwój

W 1920 r. powstaje w Poznaniu pierwszy Polski zakład ubezpieczeń o profilu reasekuracyjnym – Towarzystwo Reasekuracyjne Warta.

Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas Wielkiego Kryzysu Ekonomicznego na świecie. Warta jednak nawet w tak trudnych czasach rozwija się i zamyka ten okres z dodatnim wynikiem.

Po ponad 10 latach działalności, w roku 1931, Warta przenosi centralę z Poznania do Warszawy. Do wybuchu II wojny światowej spółka cały czas się rozwija, pozyskując kolejnych Klientów.

Elewacja zewnętrzna budynku w latach 50. ubiegłego wieku
Siedziba WARTY przy ulicy Nowy Świat w Warszawie lata 50-te.

Lata 1950 - 1980

Warta oknem na świat

Lata powojenne upłynęły Warcie na odbudowie działalności po wojnie. W 1949 roku powstaje nowa siedziba spółki pod adresem Nowy Świat 60 w Warszawie.

Firma nie zatrzymuje się i już w latach 50. nawiązuje współpracę z partnerami z Europy Zachodniej i spoza Europy. W kolejnym dziesięcioleciu Warta uzyskuje prawo do oferowania ubezpieczeń bezpośrednich. Wtedy też otrzymuje obowiązującą do dziś nazwę – Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A.

W latach 60. Warta staje się „polskim oknem na świat", dzięki obsłudze ubezpieczeń związanych z żeglugą morską i transportem lotniczym.

W dekadzie Gierka Warta ubezpieczała 442 jednostki morskie oraz 38 samolotów. Towarzystwo było obecne w 17 krajach świata oraz miało swoje placówki w Nowym Jorku i Londynie.

Spółka jako pierwsza w Polsce wprowadziła ubezpieczenie turystyczne dla obywateli polskich przebywających za granicą. Była to jedyna tego rodzaju oferta na rynku. W 1978 r. Warta rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń AC, OC, NW samochodów na wyjazdy do państw europejskich.

Sala pełna ludzi siedzących na krzesłach
Zebranie akcjonariuszy - rok 1970.

Lata 1990 - 2010

Rozwój oferty dla Klientów indywidualnych i przedsiębiorstw

Początek lat 90. to okres dużych zmian.
W 1990 roku w życie weszła ustawa o działalności ubezpieczeniowej i możliwość oferowania ubezpieczeń przez więcej niż jedną firmę. W odpowiedzi Warta zaczyna oferować ubezpieczenia również dla Klientów indywidualnych i rozbudowuje sieć placówek. W tym roku powstaje też pierwsze logo firmy.

Pięć lat później z inicjatywy TUiR Warta S.A. powstaje Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Warta VITA S.A. – dzisiejsze TUnŻ Warta S.A.

W nowe tysiąclecie Warta wchodzi uroczyście, przenosząc swoją siedzibę do nowoczesnego biurowca przy ulicy Chmielnej.

Na początku nowej dekady XXI wieku następuje zmiana na stanowisku prezesa zarządu TUIR i TUnŻ Warta - zostaje nim Jarosław Parkot, który sprawuje tę funkcję do dzisiaj.

Budynek z logiem Talanx
Warta z nowym właścicielem

Lata 2012 - obecnie

Warta z nowym właścicielem

Dwa lata później Warta staje się członkiem międzynarodowej rodziny, a jej nowymi akcjonariuszami zostają Talanx i Meiji Yasuda. Wraz ze zmianą właściciela Warta przechodzi rebranding i zyskuje nowe logo. 

Pod koniec tego roku TUiR Warta S.A. i HDI Asekuracja TU S.A. połączyły siły, w efekcie czego powstało drugie pod względem wielkości towarzystwo Ubezpieczeń majątkowych na polskim rynku.

Budynek z reklamą Warta Mobile
Lider cyfryzacji na rynku ubezpieczeń

Od 2015

Lider cyfryzacji na rynku ubezpieczeń

Okres po 2015 r. to czas wielkiego przyśpieszenia w obszarze wykorzystania innowacyjnych technologii z myślą o Kliencie i rentowności firmy.

Warta jako pierwsza firma ubezpieczeniowa w Polsce udostępniła mobilną aplikację do likwidacji szkód – Warta Mobile, z której korzysta 60 proc. Klientów zgłaszających szkodę.

Wykorzystanie Big Data w ustalaniu ceny ubezpieczeń umożliwia Warcie szybko i trafnie przygotować w pełni zindywidualizowaną składkę dla każdego Klienta, na podstawie kilkuset parametrów.

W 2020 r. Warta wdrożyła dwa projekty bazujące na technologii sztucznej inteligencji. Rozpoznawanie obrazu i mowy już są wykorzystywane w codziennej pracy firmy, przyśpieszając proces likwidacji szkód. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom Klienci jeszcze szybciej otrzymują odszkodowanie.

Logo Warty
Wyniki Warty najlepsze w historii

Lata 2019 - 2020

Wyniki Warty najlepsze w historii

Obecnie Warta to jedna z największych firm w Polsce, lider rynku w kluczowych aspektach ważnych z punktu widzenia Klientów, takich jak np. profesjonalna sprzedaż, nowoczesne produkty, wyjątkowa obsługa, czy praktyczne wykorzystanie nowych technologii.

W 2019 roku obie spółki firmy – majątkowa i życiowa osiągnęły łącznie najwyższy wynik w historii działalności – niemal 700 mln zł zysku netto.

Łącznie obie spółki zebrały w 2019 roku składkę w wysokości ponad 7 mld zł. Jej ubezpieczenia majątkowe ma ponad 5 mln Klientów, a życiowe ponad 1 mln.

Obecnie, w swojej ofercie Warta posiada ponad 120 produktów, które Klientom oferuje 50 tysięcy sprzedawców. Zespół liczy łącznie 4 tysiące osób.

Budynek Warsaw Unit w Warsawie przy Rondzie Daszyńskiego - siedziba centrali Warty
Warta gotowa na każde jutro

Lata 2021 i kolejne

Warta gotowa na każde jutro

W swoje drugie stulecie Warta wchodzi jako nowoczesna, silna, wiarygodna finansowo firma ubezpieczeniowa, o utrwalonym wizerunku marki godnej zaufania.

Celem Warty jest dalsze umacnianie pozycji jako lidera rynku w kluczowych aspektach działania firmy ubezpieczeniowej, oferując wysokiej klasy produkty poprzez szeroką i profesjonalną sieć agentów oraz najwyższą jakość obsługi Klienta, dzięki pracy wyjątkowych pracowników i użytecznych technologii.

Już w 2021 r. wykonamy kolejny ważny krok i przeprowadzimy się do nowego biurowca – Warsaw UNIT przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie – co będzie symbolicznym krokiem wejścia Warty w kolejne, nowe stulecie.