Samochód

Jak przygotować auto do sezonu zimowego?

Dla wielu kierowców przygotowanie auta do zimy ogranicza się jedynie do wymiany opon. Tymczasem jest wiele elementów, o które trzeba zadbać przed nadejściem przymrozków. To zapewni nie tylko komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale także pozwoli uniknąć kosztownych napraw.

Mężczyzna prowadzący samochód zimą

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co sprawdzić w aucie przed zimą 
  • Które płyny eksploatacyjne należy wymienić przed zimą
  • Jak zadbać o wnętrze samochodu zimą
  • Jak zabezpieczyć nadwozie samochodu na zimę
  • Jakie akcesoria warto posiadać na okres zimowy do auta 

Co sprawdzić w samochodzie przed zimą?

W okresie zimowym kierowcy muszą mierzyć się z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz szybko zapadającym zmrokiem. Aby odpowiednio przygotować auto do zimy, powinieneś zadbać o sprawne działanie następujących układów i podzespołów w pojeździe:

  • Opony – przed wymianą ogumienia na zimowe warto zweryfikować stan opon. Minimalna wysokość bieżnika zalecana w przypadku modeli zimowych to 4 mm. Bardzo ważna jest kontrola opon pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Obecność pęknięć, przetarć, bąbli czy oznak starzenia się gumy powinna zachęcić do wizyty w serwisie celem profesjonalnej oceny stanu ogumienia.
  • Oświetlenie – zimą będziesz dużo częściej podróżował po zmierzchu. W takich warunkach bardzo ważne są sprawne światła, które oświetlają drogę i czynią pojazd bardziej widocznym dla pozostałych użytkowników drogi. Przed nadejściem zimy sprawdź, czy wszystkie żarówki w Twoim aucie są sprawne. Wymień przepalone lub słabiej świecące. Warto także odwiedzić stację diagnostyczną, aby skontrolować prawidłowość ustawienia reflektorów.
     
  • Akumulator – pojemność akumulatora zależy od panujących warunków termicznych. Przy temperaturze 0 stopni spada ona o 20%, a przy -20 stopniach nawet o 50%. W przypadku zużytego akumulatora może pojawić się problem z odpaleniem auta po nocy. Dlatego powinieneś sprawdzić kondycję baterii przed okresem zimowym. Najlepiej wykonać test obciążeniowy akumulatora na stacji diagnostycznej.
     
  • Świece żarowe i zapłonowe – świece żarowe występujące w silnikach diesla ułatwiają rozruch w niskich temperaturach oraz stabilizują obroty w czasie nagrzewania się jednostki napędowej. Warto je sprawdzić przed okresem zimowym. Mocno zużyte świece mogą powodować problem z uruchomieniem silnika. Jeśli masz auto benzynowe, to koniecznie skontroluj świece zapłonowe. To one inicjują wybuch mieszanki paliwowo-powietrznej. Niesprawne świece utrudniają rozruch, powodują spadek mocy, gaśnięcie i nierówną pracę silnika.
     
  • Układ hamulcowy – przygotowując auto do zimy, powinieneś sprawdzić płyn hamulcowy. Należy go wymieniać co 2 lata, ponieważ ma właściwości higroskopijne i z upływem czasu wchłania wodę. W konsekwencji obniża się jego temperatura wrzenia, a pedał hamulca staje się miękki. Warto także odwiedzić stację diagnostyczną i zweryfikować rozbieżności między siłą hamowania poszczególnych kół. Zbyt duże różnice mogą spowodować utratę kontroli na śliskiej nawierzchni. Skontroluj także stan linki hamulca ręcznego. W ten sposób unikniesz przegrzania całego układu, uszkodzenia tarczy oraz szybszego zużycia klocków hamulcowych.
     
  • Układ paliwowy – jeśli masz auto z silnikiem diesla, to możesz dolać do baku specjalny uszlachetniacz. Preparat zabezpiecza przed wytrącaniem się parafiny z oleju napędowego w niskich temperaturach. W przypadku silnika benzynowego wybierz specjalny dodatek służący do czyszczenia układu.
     
  • Zawieszenie – zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania i wpływają na pogorszenie przyczepności do drogi. W efekcie pojazd zaczyna pływać w zakrętach, co zwiększa ryzyko poślizgu lub wypadnięcia z drogi. Dlatego powinieneś sprawdzić na stacji diagnostycznej stan amortyzatorów oraz luzy w zawieszeniu.
     

Jeśli chcesz wiedzieć kiedy powinieneś wymienić opony z letnich na zimowe, przeczytaj nasz artykuł "Kiedy wymienić opony z letnich na zimowe?".

 

Ubezpieczenie OC 

Które płyny eksploatacyjne wymienić przed zimą?

Przygotowując auto do zimy, sprawdź następujące płyny eksploatacyjne w samochodzie:

  • Olej silnikowy – stary olej silnikowy traci swoje właściwości w niskich temperaturach. To przekłada się na szybsze tempo zużycia jednostki napędowej. Wynika to z faktu, że zimny olej wolniej dociera do poszczególnych elementów silnika, które przez moment pracują bez smarowania. Jeśli zapomniałeś o cyklicznej wymianie oleju, to koniecznie zrób to przed zimą.
     
  • Płyn w układzie chłodzenia – zamarznięty płyn chłodniczy może unieruchomić Twój samochód i doprowadzić do pęknięcia chłodnicy czy nawet całego bloku silnika. A to oznacza dla ciebie duże wydatki. Jeśli masz wątpliwości co do jakości płynu chłodniczego, to najlepiej wymienić go na nowy.
     
  • Płyn do spryskiwaczy – Kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, letni płyn do spryskiwaczy zamarznie. Dlatego przed nadejściem zimy opróżnij układ i napełnij go zimowym płynem.
     

Jak zadbać o wnętrze auta zimą?

Przygotowując auto do zimy, nie zapomnij o gumowych uszczelkach w drzwiach i klapie bagażnika. Posmaruj je specjalnym preparatem z silikonem lub wazeliną techniczną. To zapobiega przymarzaniu uszczelek i uszkodzeniu podczas otwierania pojazdu przy minusowej temperaturze. Zamki warto najpierw przedmuchać sprężonym powietrzem, a następnie posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Jeśli to nie wystarczy, miej w pogotowiu odmrażacz. Pamiętaj, żeby nie trzymać go w schowku auta. Przy zamarzniętych zamkach i tak się do niego nie dostaniesz.

Tekstylne dywaniki nie sprawdzają się w okresie zimowym. Dlatego powinieneś zastąpić je gumowymi. Pomogą pozbyć się wody z wnętrza auta. Dodatkowo wewnętrzną stronę szyb warto pokryć preparatem, który ograniczy osiadanie pary wodnej.
 

Ubezpieczenie AC/OC 

Jak zabezpieczyć nadwozie samochodu na zimę?

Kiedy temperatury spadną poniżej 0 stopni, na drogi wyjadą solarki. Związki zawarte w soli drogowej wykazują agresywne działanie na karoserię auta. Dlatego przygotowując auto do zimy powinieneś uzupełnić ubytki lakieru, usunąć ogniska korozji oraz zabezpieczyć nadwozie woskiem lub specjalnym środkiem konserwującym. Szczególnie w okresie jesiennym pamiętaj o usuwaniu z rynienek i zagłębień (np. między maską a przednią szybą) wszystkich zanieczyszczeń. Często gromadzą się tam liście, które zatrzymują wodę i stwarzają idealne warunki do rozwoju korozji.

Przed zimą zadbaj o dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie szyb. Jeśli na ich powierzchni są drobne odpryski i pęknięcia, rozważ naprawę przed okresem zimowym. Zamarzająca woda może spowodować pogłębienie się usterki. W efekcie zamiast naprawy będziesz musiał zainwestować w kosztowną wymianę całej szyby. Przy okazji wymień także zużyte wycieraczki, które nie są już w stanie skutecznie odprowadzać zanieczyszczeń.
 

Jakie akcesoria na okres zimowy do auta?

Chcesz kompleksowo przygotować auto do zimy? Nie zapomnij wrzucić do bagażnika te przydatne akcesoria:

  • pochłaniacz wilgoci,
  • szczotka do odśnieżania,
  • skrobaczka do szyb,
  • odmrażacz do szyb,
  • odmrażacz do zamków,
  • zapas zimowego płynu do spryskiwaczy,
  • kable rozruchowe,
  • linka holownicza,
  • rękawice robocze,
  • saperka do odśnieżania wokół auta.

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak przygotować auto do zimy. To pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów, a także wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania w trudnym warunkach atmosferycznych.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady