Turystyczne

Szczepienia do krajów egzotycznych - gdzie są wymagane i ile kosztują?

Urlop w tropikach to marzenie wielu osób, ale zanim wyruszymy w taką podróż warto zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Szczepienia to jeden z najważniejszych kroków, które powinniśmy podjąć przed wyjazdem.

Rodzina na egzotycznych wakacjach

Zacznij od wizyty u lekarza

W egzotycznych krajach często występują choroby zakaźne. Szczepienia to pierwsza linia obrony. Dlatego przed wyjazdem do Azji, Afryki, Ameryki Południowej, czy Australii warto skonsultować się z lekarzem chorób tropikalnych lub medycyny podróży, by ustalić, jakie szczepienia są zalecane w kraju, do którego się wybieramy, aby upewnić się, że nasza podróż będzie bezpieczna.

Szczepienia zazwyczaj wymagają czasu, by wytworzyć pełną ochronę przed daną chorobą. Dlatego lekarza warto odwiedzić na ok. 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, wystawianej w poradniach medycyny podróży oraz punktach szczepień.
 

Ubezpieczenie turystyczne 

Szczepienia obowiązkowe

Na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych jedynym szczepieniem obowiązkowym jest obecnie szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze). Jest ono wymagane przy wjeździe do części krajów tropikalnych, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.

Żółta gorączka występuje obecnie w ponad 30 krajach Afryki oraz 10 krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Kraje Afryki: Kenia, Uganda, Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza Książęca, Zambia.

Kraje Ameryki Południowej i Środkowej: Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela.

Pamiętaj, że w niektórych krajach tropikalnych szczepienia przeciwko pewnym chorobom stanowią warunek wjazdu do danego państwa. Brak odpowiednich szczepień może skutkować odmową wjazdu na terytorium danego kraju lub podlegać karom. Przed wyjazdem zawsze sprawdź aktualne przepisy dotyczące szczepień w kraju docelowym.
 

Szczepienia zalecane

Oprócz szczepień obowiązkowych - niektóre państwa wymagają szczepień na podstawie przepisów wewnętrznych. Są to tzw. szczepienia zalecane. Wśród nich znajdują się m.in. szczepienia przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;
 • błonicy;
 • tężcowi;
 • poliomyelitis;
 • durowi brzusznemu;
 • meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych;
 • wściekliźnie;
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu.
   

Przykładowo przed wyjazdem do popularnej w Polsce Tajlandii zalecane jest szczepienie przeciwko takim chorobom jak: błonica, krztusiec, odra, świnka, różyczka, tężec, WZW A, WZW B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, czy japońskie zapalenie mózgu. W Tajlandii występuje też malaria, zaleca się w związku z tym profilaktykę antymalaryczną.

 

Ubezpieczenie podróżne 

Koszt szczepień 

Szczepionki zalecane na choroby tropikalne nie należą do najtańszych. W zależności od choroby ich koszt waha się od ok. kilkudziesięciu do kilkuset złotych za szczepienie. Przykładowo szczepionka przeciw cholerze kosztuje ok. 500 zł. Do tego należy doliczyć koszt konsultacji lekarskiej z kwalifikacją do szczepienia. Warto wziąć pod uwagę, że szczepienia podawane są w kilku dawkach, w związku z czym do lekarza musimy udać się kilka razy. 
 

Ubezpieczenie turystyczne

Szczepienia nie tylko chronią przed chorobami zakaźnymi, ale także zapewniają większy spokój podczas podróży.  Dzięki nim unikniemy ryzyka zachorowania w trakcie wakacji i związanych z tym problemów, takich jak długa hospitalizacja lub konieczność powrotu do kraju w nagłych przypadkach. Niezależnie od szczepienia warto mieć ze sobą dobrą polisę turystyczną, która zapewni nam ochronę na wypadek m.in. nagłego zachorowania. Koszty leczenia, hospitalizacji czy transportu mogą wielokrotnie przekroczyć nasz wakacyjny budżet.

 

Z myślą o innych

Warto pamiętać, że szczepienia nie tylko chronią nas samych, ale także inne osoby, szczególnie te, które nie mogą być zaszczepione z powodu stanu zdrowia, czy dzieci. Działając odpowiedzialnie, pomagamy w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Planując podróż z rodziną, warto pamiętać też, że nie wszystkie szczepionki przeciwko chorobom tropikalnym dostępne są dla najmłodszych.
 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady