
Dlaczego zwierzęta mogą ugryźć?
Powodów może być wiele. Najczęściej w obronie – swojej, młodych albo terytorium. Zdarza się też, że atak to reakcja na ból, zaskoczenie albo zbyt gwałtowne zachowanie człowieka (szczególnie dziecka). Ale bez względu na przyczynę – każde ugryzienie powinno zostać poważnie potraktowane, nawet to, którego powodem jest nasz pupil.
To nie tylko rana
Pogryzienie przez psa lub kota to coś więcej niż bolesna pamiątka czy potencjalna blizna. Nawet niewielka rana kąsana, czyli taka, w której zęby przebiły skórę, może prowadzić do poważnych powikłań. Silne ugryzienie może doprowadzić do złamania kości (zwłaszcza u dzieci). Zagrożeniem są szczególnie infekcje – w pysku zwierząt znajduje się cała armia bakterii, wirusów i grzybów.
Zakażenie może rozwinąć się bardzo szybko i prowadzić do powikłań, takich jak tężec, zgorzel gazowa, a u osób z obniżoną odpornością nawet do sepsy, która niesie ryzyko śmiertelnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Wścieklizna – niebezpieczeństwo, którego nie widać
Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, która może zostać przeniesiona poprzez ślinę zakażonego zwierzęcia – nawet jeśli nie wygląda ono na chore. Dlatego nie warto ryzykować. Leczenie wścieklizny po wystąpieniu objawów jest praktycznie niemożliwe. Każda sytuacja, w której nie mamy pewności co do zdrowia zwierzęcia, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Nigdy nie lekceważ ugryzienia – nawet jeśli to „tylko zadrapanie” przez domowego pupila.
Zawsze zasięgnij porady lekarza i upewnij się, że zwierzę było szczepione. Lepiej jeden raz za dużo niż raz za mało.
Zobacz, co radzi ratownik medyczny
Obejrzyj nasz krótki materiał wideo, w którym ratownik medyczny Ariel Szczotok z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika, radzi, co robić, gdy ugryzie nas zwierzę.