Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Nauki i Edukacji, początek roku szkolnego w przedszkolach, podstawówkach oraz szkołach średnich odbędzie się stacjonarnie. W związku z tym pojawia się pytanie - jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo pociechy w szkole? Dzieci wrócą nie tylko do zajęć w klasach, ale także na lekcje wychowania fizycznego, czy do treningów w klubach sportowych. Tylko w roku szkolnym 2019/20, w szkołach i placówkach edukacyjnych miało miejsce ponad 22,5 tysiąca wypadków, z czego większość na tego typu zajęciach1. W tym roku rodziców niepokoić będą także wciąż występujące zakażenia, a z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 490 tys. osób w wieku 12-17 lat, a ponad 250 tys. jest w pełni wyszczepionych, przy ogólnej liczbie uczniów w wieku 12-18 lat liczącej jednak 2,58 mln2. Wsparciem dla zaniepokojonych rodziców jest zakup dobrego ubezpieczenia, które pomoże w przypadku zachorowania na koronawirusa, ale także różnych wypadków, którym może ulec dziecko w trakcie roku szkolnego.

Wszyscy wiemy jak ważna obecnie jest ochrona siebie oraz swoich najbliższych, a planowany powrót dzieci do szkół w tym roku może być początkiem kolejnej fali pandemii. W odpowiedzi na obawy rodziców, wiele firm ubezpieczeniowych w swoich polisach zapewnia świadczenie związane z pobytem w szpitalu w wyniku choroby, do którego zalicza się również zachorowanie na COVID-19. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie już teraz, które w Warcie można standardowo zawrzeć u agenta, jak również online – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Szkolne ubezpieczenie może nie wystarczyć

Na jednym w pierwszych wrześniowych zebrań, nauczyciele najczęściej informują o możliwości opłacenia składki na szkolne ubezpieczenie. Wynosi ona kilkadziesiąt złotych, a oferta jest jednakowa dla wszystkich uczniów. Jednak często ze względu na niską składkę, jego zakres jest dość ograniczony i nie uwzględnia wielu sytuacji, a w przypadku tego typu rozwiązań ochrona powinna być kompleksowa. Dlatego przed wyborem ubezpieczenia grupowego oferowanego przez szkołę, ważne jest, aby zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Może się okazać, że sugerowane przez szkołę rodzicom grupowe ubezpieczenie NNW nie zawiera wielu świadczeń, bądź zawierane jest na niską sumę ubezpieczenia np. 10 000 zł

Warto też pamiętać, że ubezpieczenie grupowe NNW oferowane w szkole nie jest obowiązkowe. To do rodzica finalnie będzie należeć decyzja, czy zdecyduje się na umowę. Na rynku istnieje wiele innych rozwiązań, które oferują znacznie bardziej elastyczną ofertę.

Indywidualne ubezpieczenie dobrane do potrzeb dziecka…

Ubezpieczenie szkolne można kupić indywidualnie, dopasowując ochronę do potrzeb swojego dziecka. W takich ofertach, rodzic ma możliwość wyboru okresu ubezpieczenia, ale i zakresu polisy. Dzięki temu ochrona występuje nie tylko w czasie roku szkolnego, ale też podczas ferii czy wakacji. Nie ogranicza się również wyłącznie do terenu szkoły. Dziecko jest zabezpieczone także w trakcie wyjazdów wakacyjnych, na kolonie, obozy, zimowiska, zgrupowania, treningi, kursy językowe, ale także prywatne wyjazdy rodzinne. Przy indywidualnym doborze polisy, to rodzic wybiera zakres ubezpieczenia – przykładowo, jeśli dziecko uprawia sport, będzie mógł rozszerzyć polisę o nieszczęśliwe wypadki, które mogą mieć miejsce w czasie treningów.

- Dobrze dobrane ubezpieczenie zapewnia kompleksową ochronę najmłodszych. Pakiet dla Ucznia, który oferuje Warta w ramach ubezpieczenia Warta Twoje NNW oferuje pełny zakres ochrony już w podstawie polisy. Dzięki temu nie ma konieczności dokupywania poszczególnych elementów rozszerzających ubezpieczenie. Osoby decydujący się na nasz produkt mogą mieć pewność, że niezależnie czy są rodzicami przedszkolaka, ucznia szkoły podstawowej czy średniej, nasza polisa wesprze go w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku – podkreśla Dawid Korszeń.

…także dla studenta

Polisa NNW to nie tylko ubezpieczenie dzieci do lat 18, ale także możliwość zapewnienia ochrony dla studentów, których powrót na zajęcia stacjonarne planowany jest z kolei w październiku. Poza analogicznym zakresem jak w przypadku uczniów, rodzice mają możliwości dokupienia odpowiedzialności cywilnej dla młodego dorosłego. – W związku z powrotem na uczelnie, wiele osób wyjedzie do największych polskich miast, gdzie studiują. Z tym też wiąże się konieczność wynajmu mieszkań, a w przypadku obowiązków studenckich np. konieczność odbycia praktyk. Dlatego w ramach pakietu dla Ucznia w Warcie opiekunowie mogą ubezpieczyć swoje dorosłe dzieci od odpowiedzialności za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone m.in. w wynajmowanym mieszkaniu czy też związane z odbywaniem praktyk studenckich. Wszystko to ma zadanie zapewnić spokój zarówno rodzicom jak i samym studentom wchodzącym w dorosłe życie – dodaje Dawid Korszeń.

 

 


 

https://dane.gov.pl/pl/dataset/40,wypadki-w-szkoach-i-placowkach-oswiatowych/resource/31204/table
2 https://konkret24.tvn24.pl/zdrowie,110/ile-mlodziezy-w-wieku-12-17-lat-juz-zaszczepiono-w-polsce-dane-ministerstwa,1069651.html