Od ponad 70 lat obserwuje się stały wzrost temperatury powietrza w Polsce[1]. Ubiegły rok był nie tylko najcieplejszym do tej pory, pobił również wszelkie rekordy w zakresie stężenia gazów cieplarnianych[2]. Synoptycy w tym roku przewidują kolejne odchylenia od norm: tegoroczna wiosna będzie cieplejsza niż średnia w ostatnich 30 latach[3]. Wzrost temperatury wiąże się z wieloma ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, chociażby z silnymi burzami, suszami, powodziami, pożarami czy nawet lokalnymi cyklonami. 

Koszty związane z pielęgnacją ogrodu mogą być znaczne, szczególnie w obliczu rosnących cen projektów i prac ogrodniczych. Jednak oprócz nich w obliczu zmiany klimatu należy uwzględnić potencjalne ryzyko, obejmujące zarówno małą architekturę ogrodową, jak i roślinność. 

- Zmiana klimatu sprawia, że ekstremalne zjawiska atmosferyczne są nie tylko coraz częstsze, ale i intensywniejsze. Właściwe zabezpieczenie ogrodu, również finansowe, staje się kluczowe dla ochrony przed nieprzewidzianymi szkodami. Historie naszych klientów pokazują, że pozornie codzienne zjawiska atmosferyczne, jak wiatr czy burza, mogą wiązać się z ogromnymi kosztami naprawy. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że właściwy zakres ubezpieczenia może objąć nie tylko posesję, ale i np. szklarnie czy ruchomości w ogrodzie, a także sprzęt czy narzędzia ogrodnicze – mówi Beata Czajczyk, menadżer produktu w Warcie.

Potencjalne zniszczenie i kosztowne konsekwencje

Skalę możliwych zniszczeń obrazują przykłady wysokości wypłat odszkodowania klientów Warty:

  • Burza uszkodziła drzewostan oraz roślinność - 70 tys. zł.

Tomek z okolic Suwałk musiał się zmierzyć z niszczycielskimi skutkami wiosennej burzy, która bezlitośnie przeszła przez jego działkę. Stracił większość starannie pielęgnowanych drzew oraz roślin. Ubezpieczyciel pokrył zakup nowych roślin i prace związane z ich posadzeniem.

  • Wiatr zniszczył drzewostan, krzewy oraz małą architekturę - ok. 40 tys. zł.

Agata z Warszawy przeżyła prawdziwy koszmar, gdy silny wiatr przewrócił pobliskie drzewa i zniszczył krzewy w jej ogrodzie. Nie oszczędził także małej architektury, w tym oświetlenia zewnętrznego i drewnianych mebli ogrodowych, które zostały doszczętnie roztrzaskane. Wszystko zostało doprowadzone do stanu sprzed wichury, dzięki pieniądzom z ubezpieczenia.

  • Grad uszkodził roletę basenu - 68 tys. zł.

Jan z Gdańska doświadczył niezwykle intensywnego gradobicia, które w ciągu zaledwie kilku minut uszkodziło roletę jego basenu. Zdarzenie to nie tylko zrujnowało plany letnich zabaw w wodzie dla jego rodziny, ale również wymusiło kosztowną naprawę, którą pokryło ubezpieczenie.

 


[1] https://www.imgw.pl/wydarzenia/charakterystyka-wybranych-elementow-klimatu-w-polsce-w-2023-roku-podsumowanie

[2] https://obserwator.imgw.pl/2024/03/19/wskazniki-klimatyczne-w-2023-roku-poza-jakakolwiek-skala/

[3] https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=8533