Warta rozpoczyna testy nowej oferty ubezpieczeń komunikacyjnych opartej na rozwiązaniach UBI (Usage-Based Insurance). Warta4U to rozwiązanie w pierwszym etapie skierowane do nowych klientów, którzy mają małe doświadczenie jako kierowcy lub krótką historię posiadania pojazdów. W trakcie wyliczenia składki osoby zakwalifikowane przez system taryfikacyjny, otrzymają ofertę tańszą nawet o 30 proc. oraz praktyczną aplikację, której rolą jest pomoc w udoskonalaniu stylu jazdy w oparciu o analizę pięciu kluczowych parametrów: prędkość, przyśpieszanie, hamowanie, sposób pokonywania zakrętów oraz korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. 

Podniesienie bezpieczeństwa na drogach jest ważnym efektem stosowania ubezpieczeń w modelu UBI. Jak wskazują badania, osoby korzystające z podobnych aplikacji poruszają się po drogach w sposób bezpieczniejszy, przez co rzadziej biorą udział w kolizjach i wypadkach drogowych. Dla przykładu wg. badań firmy Cambridge Mobile Telematics liczba wypadków w grupie kierowców korzystających z podobnego urządzenia spadła aż o 15 proc. Badanie przeprowadzone przez University of British Columbia wykazało, że UBI doprowadziło do zmniejszenia liczby wypadków wśród młodych kierowców o 10 proc. Badanie wykazało także, że ubezpieczenia z wykorzystaniem narzędzi do pomiaru stylu jazdy zmniejszyły wartość szkód o ok. 20 proc. Równie istotną zaletą jest ekologia. Bezpieczniejszy styl jazdy jest bardziej przyjazny dla środowiska i według ekspertów pomaga oszczędzić nawet 25 proc. paliwa i zmniejszyć o ok. 2 proc. emisji CO2. 

Nowa oferta będzie dostępna u agentów Warty. O możliwości dostępu do nowej oferty klienci będą informowani przez agenta w trakcie kalkulacji składki. Już przy zakupie pierwszej polisy z aplikacją Warta4U zostanie zastosowana atrakcyjniejsza cena. Dodatkowo, w przypadku dobrej oceny stylu jazdy w aplikacji klient będzie mógł ponownie uzyskać korzystną cenowo ofertę przy wznowieniu polisy na kolejny rok. 

Aktualnie  realizowany jest pilotaż na obszarze dwóch województw.Warta4U trafi do szerokiej sprzedaży do końca 3 kwartału bieżącego roku.

- Wprowadzamy na polski rynek Warta4U, czyli innowacyjne podejście do oferty ubezpieczeń komunikacyjnych opartej na modelu UBI. Bazując na doświadczeniu ubezpieczycieli z rynków zagranicznych wiemy, że jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla klienta jak i dla ubezpieczyciela. Badania potwierdzają bowiem, że stosowanie tego typu rozwiązań prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa naszych klientów i zmniejszenia liczby wypadków. Firmy ubezpieczeniowe natomiast mogą otrzymać nowe informacje potrzebne do skuteczniejszej oceny ryzyka klientów, na których jako Warta chcemy się szerzej otworzyć tłumaczy Jarosław Niemirowski, wiceprezes zarządu Warty i dodaje: W pierwszej kolejności chcemy zaoferować Warta4U grupie nowych klientów, posiadających małe doświadczenie za kierownicą, wspierając poprawę ich stylu jazdy oraz zwiększając poziom bezpieczeństwa na drodze. Dzięki zaawansowanym systemom taryfikacji wiemy, komu możemy zaproponować bardzo dobre ubezpieczenie komunikacyjne w równie dobrej cenie. Jestem przekonany, że ubezpieczenia komunikacyjne oparte na rozwiązaniach UBI są przyszłością tej grupy produktów, ze względu na ich użyteczność dla klientów i ubezpieczycieli. Zakładamy, że w następnych fazach projektu będziemy rozszerzać ofertę na kolejne grupy klientów.   

Aplikacja Warta4U jest już dostępna w sklepach App Store i Google Play. W pełni mogą z niej skorzystać klienci Warty posiadający umowę ubezpieczenia zawartą w ramach programu Warta4U. Dostawcą aplikacji jest firma Cambridge Mobile Telematics, globalny lider m.in. w dziedzinie mobilnych rozwiązań stosowanych w ramach produktów UBI.