Statystyki wypadków z udziałem pieszych są nadal przygnębiające. Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że tylko w 2015 r. odnotowano ponad 8,5 tys. wypadków z ich udziałem, w tym aż ponad 1,1 tys. w woj. śląskim, co jest najtragiczniejszym wynikiem w całej Polsce. Ponad 1,5 tys. uczestników wypadków w całej Polsce to osoby niepełnoletnie.

Polskie drogi nadal są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w całej Unii Europejskiej. Co najbardziej przykre, nadal w ogromnej liczbie wypadków uczestniczą dzieci. Stąd pomysł, aby wesprzeć Policję w promowaniu bezpiecznych zachowań na drodze. Łącznie podczas przeróżnych spotkań z dziećmi rozdamy 14 tys. opasek odblaskowych. Ten niewielki gadżet sprawia, że stajemy się widoczni dla kierowców już z 250 metrów. W wielu przypadkach, szczególnie poza terenem zabudowanym, może uratować życie pieszym – mówi Waldemar Ziółkowski z departamentu Compliance, pomysłodawca i koordynator akcji Warto Błysnąć.

Opaski z logiem Warty rozdawane są od stycznia tego roku podczas spotkań z dziećmi na terenie całego województwa. Tylko podczas największego wydarzenia, które odbyło się w Częstochowie, odblaski otrzymało około 4 tys. dzieci, młodzieży i opiekunów. Łącznie w ramach projektu Warta była lub będzie obecna na ponad 20 spotkaniach organizowanych przez Komendę Policji w woj. śląskim, w tym m.in. w Rybniku, Będzinie, Gliwicach czy Bytomiu. Głównym tematem każdego z nich jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo pieszych na polskich drogach.