Samochód

Indywidualne tablice rejestracyjne – jak je wyrobić i ile kosztują?

W Polsce można wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne. Trzeba za nie jednak dodatkowo zapłacić. Wybór zestawienia cyfr i liczb na tablicy nie jest całkowicie dowolny. Sprawdź, na jakich zasadach można je uzyskać oraz jakie zestawienie liczb i numerów mogą zawierać.

Mężczyzna w samochodzie - Indywidualne tablice rejestracyjne

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?
 • Jakie warunki musi spełniać indywidualna tablica rejestracyjna?
 • Jak wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne pozwalają kierowcy wyróżnić się na ulicy i nadać pojazdowi unikalny charakter. Decydując się na takie rozwiązanie warto jednak pamiętać, że łatwa rozpoznawalność na drodze ma swoje plusy i minusy. Do tych drugich należy utrata - w pewnym stopniu - prywatności. Charakterystyczne tablice rejestracyjne łatwiej jest też zapamiętać.
 

Co można umieścić na indywidualnej tablicy rejestracyjnej?

Pierwsze dwa znaki na tablicy rejestracyjnej zawsze są symbolem województwa, w którym auto zostało zarejestrowane. To ograniczenie jest narzucone przez przepisy. Pozostałe trzy do pięciu znaków na tablicy rejestracyjnej to tzw. wyróżnik indywidualny, którego treść ustala właściciel pojazdu. W tej części tablicy rejestracyjnej można umieścić dowolne kombinacje liter i cyfr, pod warunkiem, że treść nie jest obraźliwa, wulgarna ani niezgodna z zasadami współżycia społecznego. Urzędnicy oceniają proponowane treści i mogą odrzucić wniosek, jeśli uznają, że nie jest odpowiedni. Treść tablicy nie może składać się wyłącznie z cyfr. Napisu nie można zarejestrować również w sytuacji, gdy ktoś inny w danym województwie już to zrobił.

Ważne! W internecie dostępne są wyszukiwarki, które pozwalają sprawdzić, czy wybrana przez nas kombinacja cyfr i liter została już przez kogoś wykorzystana.
 

Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych krok po kroku

Przed przystąpieniem do wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych należy przygotować kilka dokumentów.

 • Dowód rejestracyjny pojazdu
 • Dokument potwierdzający naszą tożsamość (np. dowód osobisty)
 • Ubezpieczenie OC
 • Wniosek o wydanie tablic indywidualnych (dostępny w urzędzie lub na stronach internetowych).

Z tymi dokumentami należy udać się do urzędu komunikacji, by złożyć wniosek. Wniosek należy złożyć w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu stałego. Po złożeniu, zaakceptowaniu wniosku i wniesieniu opłaty - indywidualne tablice rejestracyjne zostaną przygotowane. Termin odbioru może się różnić w zależności od urzędu od jednego do kilku tygodni.
 

Ile kosztują spersonalizowane tablice rejestracyjne?

Cena indywidualnych tablic rejestracyjnych w Polsce wynosi ok. 1000 zł. przypadku motocykli lub przyczep, cena jednej tablicy indywidualnej wynosi ok. 500 zł. Opłatę można wnieść w kasie urzędu, przelewem na konto bankowe urzędu lub przekazem pocztowym. Ponadto trzeba liczyć się z drobnymi opłatami administracyjnymi np. za rejestrację pojazdu, czy tymczasowe tablice rejestracyjne.

 

Ubezpieczenie samochodu

Ile czeka się na indywidualne tablice rejestracyjne?

Do odbioru tablic rejestracyjnych właściciel pojazdu powinien przedstawić:

 • dowód osobisty,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu,
 • aktualne badanie techniczne pojazdu,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC,
 • Jeżeli pojazd nie jest zarejestrowany na wnioskującego o wydanie tablic z wyróżnikiem indywidualnym - pozostałe dokumenty wynikające z wniosku o rejestrację.

Pamiętaj, że indywidualne tablice rejestracyjne nie są przypisane do właściciela auta, ale do pojazdu. Oznacza to, że po sprzedaży auta indywidualne tablice będzie trzeba na nowo wyrobić i ponownie za nie zapłacić.
 

Kiedy można wystąpić o indywidualne tablice rejestracyjne?

Tablice indywidualne dla danego pojazdu można zamówić w kilku przypadkach – w przypadku rejestracji pojazdu, gdy nastąpiło zgubienie, kradzież lub zniszczenie w stopniu powodującym nieczytelność dotychczasowych tablic, a także jeżeli dotychczas posiadaliśmy czarne tablice (starego typu).
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady