Samochód

Zielone tablice rejestracyjne - co oznaczają i kto może je mieć?

Coraz częściej spotykasz na trasie auta wyposażone w zielone tablice rejestracyjne? To wypadkowa rosnącej liczby samochodów elektrycznych i wodorowych poruszających się po polskich drogach. Głównym elementem wyróżniającym te pojazdy są właśnie zielone tablice rejestracyjne.

Zielone tablice rejestracyjne - kobieta w aucie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?
 • Jak uzyskać zielone tablice rejestracyjne?
 • Czym są profesjonalne tablice rejestracyjne?
 • Czy hybryda może otrzymać zielone tablice rejestracyjne?
 • Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne?
 • Czy zielone tablice rejestracyjne zwiększyły popularność elektryków?

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. Zostały wprowadzone zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej zapisami pojazd elektryczny oraz napędzany wodorem powinien posiadać tablice rejestracyjne, które wskazują na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędzania. Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone są dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz aut zasilanych wodorem. Zgodnie z przepisami samochody hybrydowe typu plug-in, które są tylko częściowo zelektryfikowane, nie mogą otrzymać zielonych tablic rejestracyjnych. W ich przypadku konieczna byłaby konwersja napędu hybrydowego na elektryczny.

Tablice dla aut elektrycznych mają zielone tło oraz czarne litery i cyfry. Otrzymuje je każdy właściciel nowo zarejestrowanego samochodu. Zielone tablice rejestracyjne mają naklejki legalizacyjne:

 • czerwone dla aut elektrycznych,
 • żółte dla aut napędzanych wodorem.

Naklejki legalizacyjne zastępują wydawane dotychczas nalepki na szyby. Ta zmiana ma ułatwić identyfikację na drodze pojazdu elektrycznego i wodorowego.
 

Ubezpieczenie samochodu

Jak uzyskać zielone tablice rejestracyjne?

Każdy właściciel nowego samochodu elektrycznego podczas rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji otrzymuje zielone tablice rejestracyjne. Łączny koszt ich wydania wynosi 163 zł. Na tę kwotę składa się:

 • 80 zł za dwie tablice rejestracyjne w kolorze zielonym,
 • 12,50 zł za nalepki legalizacyjne (czerwone dla aut elektrycznych i żółte dla pojazdów zasilanych wodorem),
 • 0,50 zł opłaty legalizacyjnej,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 54 zł za dowód rejestracyjny,
 • 2,50 zł opłaty ewidencyjnej.

Jeśli chcesz założyć w swoim pojeździe indywidualne tablice rejestracyjne, to musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem 1000 zł.

Właściciele pojazdów elektrycznych oraz napędzanych wodorem, które zarejestrowano przed 1 stycznia 2020 roku, nie muszą wymieniać starych tablic na nowe. Warto to jednak zrobić w celu poprawy identyfikacji swojego samochodu.

Aby wymienić tradycyjne tablice na zielone, powinieneś złożyć stosowny wniosek w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca rejestracji pojazdu. Opłata z tego tytułu wynosi 93 zł i obejmuje dwie tablice (80 zł), nalepki legalizacyjne (12,50 zł) oraz opłatę ewidencyjną (0,50 zł). To jedyny koszt dla właścicieli aut zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku. Wymianie nie podlega dowód rejestracyjny oraz naklejka na szybę, ponieważ numer rejestracyjny pojazdu pozostaje bez zmian.

 

Czym są profesjonalne tablice rejestracyjne?

Od 11 lipca 2019 roku obowiązują w Polsce profesjonalne tablice rejestracyjne. Posiadają one zielone litery i cyfry na białym tle. Z tego rodzaju tablic mogą korzystać:

 • producenci i sprzedawcy nowych aut,
 • firmy handlujące używanymi samochodami,
 • ośrodki badawcze testujące pojazdy.

Te jednostki mogą złożyć w urzędzie wniosek o uznanie za podmiot uprawniony do profesjonalnej rejestracji. Na tej podstawie otrzymują wnioskowaną ilość kompletów tablic rejestracyjnych oraz blankietów dowodów rejestracyjnych. Co to oznacza w praktyce? W ten sposób dealerzy unikają konieczności każdorazowej rejestracji kolejnych pojazdów w urzędzie.

 

Sprawdź cenę OC/AC

Czy hybryda może otrzymać zielone tablice rejestracyjne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zielone tablice rejestracyjne przysługują pojazdom, które:

 • nie mają silnika spalinowego,
 • mają silnik spalinowy przeznaczony wyłącznie do zasilania centralnego ogrzewania.

Samochody hybrydowe są wyposażone w pełni funkcjonalny silnik spalinowy. W konsekwencji popularna hybryda nie powinna otrzymać zielonych tablic rejestracyjnych. W praktyce na terenie Polski zostało tak zarejestrowanych nawet kilkanaście samochodów. Dotyczy to aut, które miały fabrycznie zamontowany silnik spalinowy, ale przeszły ekokonwersję i zostały zaopatrzone w napęd elektryczny lub wodorowy. Zdarza się także, że auto hybrydowe otrzyma zielone tablice przez przypadek. Powodem może być błędne oznaczenie dokumentów fabrycznych lub dokumentacji otrzymanej od importerów. Oczywiście wszelkie nieprawidłowości powinny zostać wychwycone przez urzędnika podczas rejestracji auta. Jeśli jednak taki błąd zostanie przeoczony, to właściciel pojazdu może mieć problem z uzyskaniem pozytywnego wyniku badania technicznego. Diagnosta ma prawo zakwestionować zasadność wydania zielonych tablic rejestracyjnych. Analogiczna sytuacja może wydarzyć się podczas zwykłej kontroli drogowej. Funkcjonariusz ma prawo zweryfikować zgodność danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym ze stanem faktycznym. Jeśli policjant wychwyci nieprawidłowości, to może zatrzymać dowód rejestracyjny i skierować pojazd na dodatkowe badanie techniczne.
 

Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne?

Posiadanie zielonych tablic rejestracyjnych daje określone przywileje. Na liście korzyści warto wymienić:

 • Korzystanie z buspasów, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla autobusów, taksówek, policji, straży miejskiej, karetek pogotowia oraz motocykli. Dzięki temu zyskasz komfort szybkiego pokonywania zakorkowanych tras.
 • Możliwość bezpłatnego parkowania w strefach płatnego parkowania (tylko w przypadku ładowania pojazdu). Daje to realne oszczędności dla Twojego portfela.
 • Możliwość postoju przy ogólnodostępnych stacjach ładowania.
 • Poruszanie się w obrębie tzw. zielonych stref, które są niedostępne dla aut spalinowych.
 • Poruszanie się w obrębie stref czystego transportu, które są niedostępne dla aut z silnikami diesla starszymi niż 18 lat oraz samochodów benzynowych starszych niż 27 lat.

Ta lista korzyści z pewnością będzie się wydłużać i obejmować nie tylko wielkie aglomeracje miejskie. Każde miasto ustala wewnętrzne regulacje dotyczące ulg dla pojazdów z zielonymi tablicami. W Warszawie po wyrobieniu Karty Eco, możesz bezpłatnie naładować swój samochód na parkingu w strefie płatnego parkowania. Jeżeli planujesz zakup elektryka, koniecznie zapoznaj się z przywilejami, jakie dla właścicieli zielonych tablic rejestracyjnych przygotowało dane miasto.

Podobne profity dla samochodów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi obowiązują również w wielu krajach Unii Europejskiej. Z wymienionych uprawnień mogą także korzystać właściciele aut elektrycznych i hybrydowych zarejestrowanych przed 2020 rokiem. Takie pojazdy posiadają tradycyjne tablice rejestracyjne oraz naklejkę EE lub E. Z praktycznego punktu widzenia dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak wymiana tablic na zielone. To pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Tak oznaczony samochód dużo łatwiej zidentyfikować jako pojazd uprzywilejowany.

Pamiętaj, że już samo posiadanie samochodu bezemisyjnego przynosi określone korzyści. Przede wszystkim auta elektryczne są tańsze w eksploatacji. Jako właściciel takiego pojazdu możesz zaoszczędzić na kosztach paliwa oraz serwisu. Ponadto poruszanie się elektrykiem zapewnia wysoki komfort. Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu elektrycznego, możesz liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu „Mój elektryk”. Maksymalna wysokość dopłaty może wynieść 27 000 złotych.

 

Ubezpieczenie samochodu

Czy zielone tablice rejestracyjne zwiększyły popularność elektryków?

Zielone tablice rejestracyjne dają użytkownikom aut elektrycznych szereg korzyści. Niestety korzystanie z elektryka wciąż napotyka w naszym kraju wiele barier. Główne problemy dla użytkowników to:

 • Wysoki koszt zakupu. Pomimo dofinansowania z NFOŚiGW ceny aut elektrycznych są nadal poza zasięgiem budżetu wielu kierowców.
 • Niedostatecznie rozwinięta infrastruktura szybkiego ładowania. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku poruszania się na dłuższych dystansach.

Jednocześnie użytkowanie aut elektrycznych ma niepodważalne zalety:

 • niższy koszt poruszania się w przeliczeniu na 1 km,
 • komfort podróżowania,
 • łatwość poruszania się w przestrzeni miejskiej dzięki przywilejom dla elektryków.

Według danych z końca września 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych 57256 osobowych i użytkowych aut elektrycznych. Przed pierwsze 9 miesięcy 2022 roku ich liczba wzrosła o 18995 sztuk. To o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

W osobnym artykule szczegółowo omawiamy oznaczenie polskich tablic rejestracyjnych.

Samochód elektryczny lub wodorowy wyposażony w zielone tablice rejestracyjne zapewnia wyjątkowy komfort poruszania się w przestrzeni miejskiej. Tego typu pojazdy to idealny wybór dla osób, które przez większość czasu przemieszczają się w obrębie miasta. Z pewnością ich znaczenie będzie systematycznie rosło w kolejnych latach.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady