Praktycznie o zdrowiu

Jak bezpiecznie cieszyć się wakacjami? Poradnik ratownika

Wakacje to czas relaksu i przygód, ale niestety, nawet podczas wypoczynku mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, wymagające udzielenia pierwszej pomocy. W ramach profilaktyki bezpiecznych wakacji warto znać podstawowe zasady postępowania, by skutecznie zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i szybko reagować w razie nagłych wypadków.

Bezpieczne wakacje

Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

Latem, kiedy temperatury rosną, wiele osób szuka ochłody nad wodą, co niestety prowadzi do zwiększonej liczby utonięć. Według statystyki Policji w 2023 odnotowano 192 utonięcia – aż o 24 osoby więcej niż rok wcześniej. Bezpieczeństwo nad wodą to kwestia odpowiedniej oceny własnych możliwości i zachowania rozwagi.  Alkohol, brawura czy pływanie w niedozwolonych miejscach, może mieć tragiczne skutki.

 

Podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą musimy również uważać na zbyt dużą ekspozycję na słońce. Aby uniknąć oparzeń słonecznych, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV, noszeniu nakrycia głowy i szukaniu cienia w najgorętsze godziny dnia. W przypadku oparzenia schłodź skórę przy użyciu chłodnej wody lub zimnych kompresów. O tym, czym może grozić zbyt intensywne opalanie, pisaliśmy w tym artykule.
 

Urazy – środki zapobiegawcze

Podczas aktywności fizycznej w czasie wakacji (np. wspinaczka, jazda na rowerze czy uprawianie sportów wodnych) istnieje większe ryzyko złamań czy innych urazów mięśni i stawów. Aby im zapobiec, stosuj zasady bezpieczeństwa i zawsze noś odpowiedni sprzęt ochronny (np. kask, ochraniacze na stawy). Podczas intensywnej aktywności fizycznej pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, diecie bogatej w witaminy i minerały oraz właściwym ubiorze. Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze, grasz w koszykówkę, biegasz czy spacerujesz, kluczowe jest dobrze dopasowane obuwie.

 

Porady ratownika medycznego – najczęstsze wypadki wakacyjne

Obejrzyj poniższe wideo, w którym ratownik medyczny, Ariel Szczotok z Centrum Szkoleniowego AdrenaLTika, radzi, co robić i jak zachować się w razie wakacyjnych wypadków:

 

Jak oceniasz artykuł?
Poznaj ofertę ubezpieczenia na życie. Zamów rozmowę
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Imię i nazwisko nie może być dłuższe niż 100 znaków.
Pole może zawierać wyłącznie litery.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Zły format kodu pocztowego.
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Nieprawidłowy numer telefonu.

Administratorem danych osobowych jest TUiR „Warta” S.A. oraz TUnŻ „Warta” S.A. i będą one służyły do obsługi zgłoszenia. Więcej informacji o zasadach przetwarzania kliknij tutaj

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady