Samochód

Jak przygotować się do wizyty u diagnosty? Terminy, ceny i konsekwencje wykonania przeglądu po terminie.

Badanie techniczne pojazdu, nazywane także przeglądem rejestracyjnym, to obowiązek nałożony przez ustawodawcę na każdego właściciela samochodu i nie tylko. Sprawdzanie kluczowych układów auta decyduje o tym, czy zostanie ono dopuszczone do ruchu. Dowiedz się, jak przygotować pojazd do przeglądu, co grozi za niewykonanie go oraz do jakich prawnych może wkrótce dojść.

Dwóch mężczyzn w warsztacie samochodowym

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co ile czasu należy zgłosić się na przegląd techniczny auta?
  • Jakie elementy pojazdu sprawdza diagnosta?
  • Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu?
  • Co grozi za przegląd po terminie?
  • Jakie zmiany zaszłu w badaniach technicznych?

Co ile czasu należy zgłosić się na badanie techniczne samochodu? 

Cykliczne przeglądy pojazdów wykonują stacje diagnostyczne, których legalność poświadcza dokument od dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. O tym, co ile czasu należy sprawdzić stan auta, decyduje jego wiek. W przypadku nowych pojazdów (o masie do 3,5 t), motocykli i przyczepy (o masie do 3,5 t) pierwszy przegląd rejestracyjny można wykonać dopiero po 3 latach od daty zakupu, drugie badanie trzeba wykonać przed upływem kolejnych 2 lat (czyli do 5 lat od pierwszej rejestracji).  Jeśli samochód jest używany, ale liczy mniej niż 5 lat, a do tego wyposażony w silnik benzynowy, również obowiązuje taki termin. Wyjątkiem są modele z instalacją gazową. Tak jak inne używane pojazdy należy je sprawdzać raz do roku.

 

Warto dodać, że niektóre rodzaje nowych pojazdów muszą przejść badanie techniczne raz w roku. Mowa tu o pojazdach z instalacją gazową LPG/CNG, taksówkach osobowych, pojazdach typu „SAM” (takie, które zbudowane samodzielnie),  samochody przystosowane do przewozu 5-9 osób i takich, które są wykorzystywane do zarobkowego transportu ludzi, pojazdy uprzywilejowane (np. pojazd policyjny, ambulans, samochód pożarniczy), pojazdy używane do nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy, pojazdy przewożące towary niebezpieczne.

 

Pamiętaj, że badanie techniczne nie jest tym samym, co okresowy przegląd pojazdu. Obowiązek prawny dotyczy jedynie tego pierwszego. Drugiego od kierowców nikt nie wymaga, ale mimo to warto pilnować jego kolejnych terminów. Tego rodzaju kontrole zalecają koncerny motoryzacyjne. Nie ma uniwersalnej reguły decydującej o tym, co jaki okres należy wykonywać taki przegląd. Zależy to od marki, modelu i wieku auta.
 

Ubezpieczenie samochodu 

Jakie elementy pojazdu sprawdza diagnosta?

Do tego, by uzyskać pozytywny wynik badania technicznego samochodu, potrzeba weryfikacji stanu dziesięciu elementów. Diagnosta sprawdza m.in. układy: kierowniczy, hamulcowy i wydechowy. Oprócz tego kontroli podlega również zawieszenie i nadwozie. W ten sposób zarówno pracownik stacji kontroli pojazdów, jak i właściciel auta zyskują pewność, że kierownica działa płynnie, siła hamowania jest odpowiednia, drążki hamulcowe zużyte jedynie w akceptowalnym stopniu a wydech spełnia normy głośności i emisji spalin.

Przegląd samochodu obejmuje ponadto sprawdzenie silnika oraz zużycia opon. W tym drugim przypadku znaczenie ma nie tylko głębokość bieżnika, ale również jego równomierne ścieranie się podczas jazdy. Diagnosta weryfikuje także sprawność systemu oświetlenia auta. Co więcej, na badanie techniczne kierowca powinien przyjechać z obowiązkową gaśnicą i trójkątem ostrzegawczym oraz mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Ten ostatni jest potrzebny do sprawdzenia numeru VIN samochodu.
 

Ile kosztuje przegląd techniczny pojazdu?

Stawki za wykonanie przeglądu rejestracyjnego ustala Ministerstwo Infrastruktury i zależą one od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodu znaczenie ma również instalacja paliwowa. Samochody osobowe ważące do 3,5 tony wyposażone w silnik benzynowy wymagają opłaty w kwocie 99 zł. Więcej przychodzi wydać właścicielom samochodów z instalacją LPG. Za przegląd przyjdzie im zapłacić 162 zł.

Obowiązkowemu badaniu technicznemu podlegają ponadto autobusy, którymi można przewieźć do 15 osób. Za sprawdzenie stanu technicznego takiego pojazdu także należy zapłacić 99 zł. Niższe kwoty dotyczą mniejszych maszyn. Najmniej wydać muszą właściciele motorowerów, bo jedynie 51 zł. W przypadku motocykla, niezależnie od pojemności jego silnika, koszt to 63 zł. Tyle samo przyjdzie zapłacić osobie, która posiada traktor. O złotówkę więcej wart jest przegląd innych pojazdów wyposażonych w instalację gazową.
 

Ubezpieczenie OC/AC 

Co grozi za badanie techniczne po terminie? Kara za brak przeglądu

Przegląd auta to cykliczny obowiązek każdego właściciela lub współwłaściciela pojazdu. W związku z tym brak ważnego badania lub wykonanie go po wyznaczonym terminie podlega karze. Złą informacją dla kierowców jest zmiana w zakresie kar, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Stały się one bardziej dotkliwe niż wcześniej, również dla osób, które spóźniły się z badaniem. Za brak przeglądu policja nałoży mandat o wysokości nawet 5000 zł.

Oczywiście opłacenie kary nie sprawi, że przegląd samochodowy będzie można pominąć. Co więcej, sankcja finansowa nie jest najgorszą, jaka może spotkać kierowcę. Jeśli w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze uznają, że pojazd stanowi zagrożenie dla ruchu, mogą go zatrzymać i odholować na policyjny parking. W takiej sytuacji trzeba będzie dodatkowo zapłacić za transport auta na lawecie i postój. Kierowca straci też dowód rejestracyjny.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady