Samochód

Co najpierw - rejestracja samochodu czy wykupienie ubezpieczenia?

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co ciekawe, w niektórych przypadkach możemy wykupić polisę dopiero po rejestracji. Muszą jednak zostać spełnione konkretne warunki.

Polisa OC jest obowiązkową formą ubezpieczenia pojazdu. Czy taką ochronę można wykupić dopiero po rejestracji samochodu? - kobieta w aucie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy można kupić polisę OC po rejestracji?
  • Co grozi za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu?
  • Na co zwrócić uwagę przy rejestracji samochodu?
  • Czy ubezpieczenie AC jest konieczne do rejestracji auta?

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie? To zależy

Ogólnie rzecz biorąc, na samym początku zawsze należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Trzeba to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale jeszcze przed dopuszczeniem go do ruchu (z wyjątkiem pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, jednak nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu) — tak wynika z art. 29 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jeśli dokonałeś zakupu samochodu, który posiada aktualne ubezpieczenie na poprzedniego właściciela, możesz bez przeszkód przerejestrować pojazd. Oczywiście należy pamiętać, że taka ochrona nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Z tego względu warto pilnować terminu, w którym umowa ubezpieczenia wygasa i odpowiednio wcześniej wykupić nową polisę — u tego samego ubezpieczyciela lub w innym towarzystwie ubezpieczeń. Innym sposobem jest wypowiedzenie aktualnej umowy tuż po rejestracji i skorzystanie z oferty, która najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom.

W przypadku kupna nowego auta z salonu lub pojazdu używanego, ale bez ubezpieczenia, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia OC jeszcze przed wizytą w urzędzie (tak jak wspomniano, można to jednak zrobić tego samego dnia, ale przed dopuszczeniem pojazdu do ruchu).
 

Sprawdź cenę OC/AC

Brak OC przy rejestracji — możliwe konsekwencje

Zdecydowanie nie warto próbować zarejestrować samochodu bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia. Dlaczego? Urzędnik ma prawo do zweryfikowania czy polisa jest aktualna. Jeżeli nie masz przy sobie potwierdzenia zakupu polisy, ale ochrona została wykupiona, pracownik sprawdzi dane dostępne w bazie CEPiK i dopełni pozostałych formalności.

Jeśli jednak auto nie ma ważnego ubezpieczenia, urzędnik powiadomi o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W konsekwencji UFG nałoży karę finansową, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu i tego, jak długo występuje brak ciągłości OC. Dla samochodów osobowych wynoszą:

  • 1 400 zł za przerwę od 1 do 3 dni;
  • 3490 zł za brak ciągłości od 4 do 14 dni;
  • 6980 za przerwę w OC powyżej 14 dni.

Należy też podkreślić, że od 1 lipca 2023 stawki zostaną podwyższone do odpowiednio: 1440 zł, 3600 zł i 7200 zł. Nawet gdy kupione auto używane ma ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela i przed rejestracją ono wygaśnie, to jako nowy właściciel całkowicie odpowiadasz za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów w razie nie zawarcia nowej umowy, a tym samym narażamy się na wysoką karę od UFG.

 

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy rejestracji samochodu?

Oprócz polisy OC należy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli kupiłeś samochód od osoby fizycznej. Brak PCC-3 i niezłożenie deklaracji może skutkować nałożeniem kary przez naczelnika urzędu skarbowego w wysokości od 1/10 do nawet 20-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2023 roku maksymalna grzywna to nawet 72 000 zł.

Drugą rzeczą niezbędną do zarejestrowania samochodu jest pozytywny wynik przeprowadzonego badania technicznego u diagnosty. Bez tego dopełnienie formalności jest po prostu niemożliwe. Oczywiście należy pamiętać o ponownym wykonaniu przeglądu w odpowiednim terminie, ponieważ aktualny taryfikator mandatów przewiduje karę w wysokości od 1 500 do 5 000 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Warto wspomnieć, że pomimo braku obowiązku jazdy z jego fizycznym odpowiednikiem, policja blokuje wtedy jego elektroniczną wersję.

 

Sprawdź OC dla Twojego pojazdu

Ubezpieczenie dobrowolne a rejestracja samochodu

Ubezpieczenia dobrowolne, takie jak np. AC, NNW czy Assistance są dodatkową formą ochrony dla właścicieli pojazdów. W zależności od ich typu oraz wariantu, chronią samochód przed stratami finansowymi w wyniku np. kradzieży lub uszkodzenia pojazdu, zapewniają samochód zastępczy m.in. w razie awarii i są formą pomocy finansowej po wypadkach komunikacyjnych.

Jak sama nazwa wskazuje, mają charakter dobrowolny, więc ich zakup nie jest konieczny do zarejestrowania i użytkowania pojazdu. Pomimo tego warto z nich skorzystać, ponieważ stanowią dobre uzupełnienie podstawowej polisy OC. Ubezpieczenia dobrowolne można wykupić w pakiecie z obowiązkową ochroną lub oddzielnie.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady