Samochód

Kradzież auta a ubezpieczenie

Choć liczba kradzionych samochodów w Polsce z roku na rok spada, niestety nie masz gwarancji, że łupem złodzieja nie padnie akurat Twoje auto. W życiu zdarzają się sytuacje, na które nie sposób się przygotować – nie musisz jednak godzić się z ich skutkami. Przeczytaj tekst i sprawdź, jak z wyprzedzeniem możesz zabezpieczyć swój budżet na wypadek kradzieży samochodu.

Dwa samochody stojące na parkingu, które są ubezpieczenie na wypadek kradzieży 

Z artykułu dowiesz się:

 • Co brać pod uwagę, gdy decydujesz się na polisę AC.
 • Co obejmują polisy autocasco i Ekstra 2000 w Warcie.
 • Co robić, a czego unikać, jeśli zależy Ci na wypłacie odszkodowania.

Co mogę zrobić, by chronić swoje auto?

Działaj przezornie – zawsze zamykaj samochód i stosuj środki bezpieczeństwa, ale pamiętaj też, że pewne rzeczy są poza Twoją kontrolą. Czasem nawet najlepsze zabezpieczenie ustąpi przed wprawnym złodziejem.

W całej tej sytuacji masz jednak wpływ na to, jak chronisz swoje finanse. Wyprzedź nieprzyjemne zdarzenia i zainwestuj w ubezpieczenie autocasco, które zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli ktoś ukradnie Ci auto.

Jak wybrać polisę AC?

Przede wszystkim dopasuj wariant ubezpieczenia do swoich potrzeb. Pamiętaj przy tym, że polisa AC zawsze chroni Twój pojazd na wypadek zdarzeń takich jak np.:

 • zderzenie z innym pojazdem, zwierzęciem czy przeszkodą,
 • pożar,
 • zarysowanie karoserii.

Zwróć też uwagę, by suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota odszkodowania, którą otrzymasz w razie szkody, została prawidłowo określona. Gdy ubezpieczasz auto, jego wartość zazwyczaj jest określana na podstawie katalogów eksperckich. Jeśli Twój samochód ma dodatkowe wyposażenie, koniecznie zgłoś to przy zakupie polisy. Ewentualna oszczędność na składce ostatecznie może okazać się nieopłacalna, jeśli odszkodowanie nie wystarczy, by w pełni zrekompensować Ci poniesioną stratę.

Ubezpieczyciel standardowo wylicza wysokość odszkodowania, biorąc pod uwagę wartość pojazdu z dnia kradzieży (a nie z dnia zakupu polisy czy samochodu). Jeśli decydujesz się na drogie auto, pamiętaj, że szybko straci ono na wartości. Pojazd kupiony za 100 000 zł po pół roku może być wart 90 000 zł. Dlatego zastanów się nad zakupem polisy autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia. Dzięki takiemu posunięciu w razie kradzieży otrzymasz odszkodowanie w wysokości wartości samochodu z dnia zawarcia umowy.

Przy zawieraniu umowy podawaj wszystkie dane zgodnie z prawdą i nie zatajaj informacji, o które pyta ubezpieczyciel. To dobra praktyka, która uchroni Cię przed zbędnymi konsekwencjami.

Przykładowo: jeśli podasz, że masz trzy komplety kluczyków (a tak naprawdę masz tylko dwa), i dojdzie do kradzieży, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdyż nie będzie mieć pewności, czy złodziej nie otrzymał trzeciego kompletu kluczyków od Ciebie.

Na jaką ochronę mogę liczyć, jeśli zdecyduję się na ubezpieczenie AC w Warcie?

Oferujemy ubezpieczenie AC w wygodnej formule all risks, które zapewni Ci ochronę w razie wszystkich zdarzeń, które nie są wyraźnie wyłączone w umowie – bez względu na rodzaj, wiek czy wartość Twojego samochodu. Polisa zapewni Ci wsparcie w razie kradzieży pojazdu lub jego części, a także uszkodzenia czy zniszczenia samochodu, do których doszło np.:

 • podczas wypadku, kolizji z drzewem,
 • przez pożar, wybuch, zatopienie,
 • przez działanie żywiołów (np. wiatru, nawalnego deszczu).

Możesz dopasować ubezpieczenie do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych i wybrać swój wariant ochrony: HDI AC+, Warta AC Standard lub Warta AC Komfort.

Jeśli zdecydujesz się na HDI AC+ lub Warta AC Standard, możesz skorzystać z opcji nieredukcyjnej sumy ubezpieczenia. Oznacza to, że bez względu na liczbę i wartość szkód suma ubezpieczenia nie pomniejsza się, więc po jakimś czasie nie musisz jej ponownie podnosić i opłacać dodatkowej składki. W przypadku Warta AC Komfort tę opcję gwarantujemy Ci automatycznie. Dodatkowo, jeżeli ubezpieczasz nowe auto, możesz dokupić gwarancję niezmiennej sumy ubezpieczenia przez 3 lata. W razie kradzieży czy zniszczenia samochodu otrzymasz wtedy odszkodowanie równe wartości pojazdu wpisanej na fakturze.

Przy kupowaniu AC możesz rozważyć dodatkowe ubezpieczenie Ekstra 2000. Jeśli dojdzie do kradzieży samochodu, wypłacimy Ci 2 000 zł na pokrycie niespodziewanych wydatków. Odszkodowanie możesz przeznaczyć np. na:

 • przejazdy taksówką,
 • wynajęcie samochodu zastępczego,
 • zakup biletów autobusowych, kolejowych, lotniczych,
 • zakwaterowanie w czasie podróży.

Zapewniamy Ci wsparcie niezależnie od tego, gdzie skradziono auto – blisko domu czy na wyjeździe.

Czy muszę jakoś zabezpieczać się przed kradzieżą auta, jeśli mam już AC?

Tak. Stosowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa to dobry nawyk. Pamiętaj także, że odszkodowanie otrzymasz wtedy, gdy będziesz stosować zabezpieczenia przed kradzieżą. 

Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania w przypadku kradzieży, jeśli:

 • opuścisz samochód, pozostawiając kluczyki czy dokumenty pojazdu w środku,
 • zgubisz kluczyki i nie poinformujesz o tym ubezpieczyciela,
 • nie włączysz zadeklarowanych zabezpieczeń,
 • zwlekasz ze zgłoszeniem kradzieży na policję.

Jeśli nie chcesz narażać się na utratę rekompensaty, zachowuj ostrożność i reaguj tak szybko, jak to możliwe.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady