Samochód

Kiedy warto kupić ubezpieczenie AC?

Zastanawiasz się, czy warto kupić polisę AC? Chcesz wiedzieć, kiedy może ci się ona przydać? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak bardzo pomocna jest polisa AC.

Kobieta z mężczyzną w salonie samochodowym

Jak działa polisa AC?

Polisa Autocaso, zwana potocznie AC to ubezpieczenie dobrowolne pojazdów od zdarzeń losowych, jakich mogą być uczestnikiem. W odróżnieniu od polisy OC, która chroni nas w zakresie szkód, które możemy wyrządzić naszym pojazdem, polisa AC chroni nasz pojazd bez względu na to, jaki pojazd spowodował szkodę.

Co więcej, polisa AC chroni pojazd także, gdy np. uderzymy naszym pojazdem w jakąś przeszkodę, drzewo lub ogrodzenie. Gdy nastąpi np. kolizja ze zwierzęciem lub zwierzę uszkodzi nam samochód np. kuna zniszczy instalację elektryczną. AC chroni nasz pojazd, gdy spadnie na niego jakoś przedmiot np. dachówka lub ułamana gałąź z drzewa, pod którym zaparkowaliśmy samochód. AC chroni nasz pojazd w przypadku jego dewastacji, dewastacji połączonej z kradzieżą niektórych elementów i co najważniejsze chroni go w przypadku kradzieży całego pojazdu.

Ubezpieczenie OC

W jakich okolicznościach można skorzystać z polisy AC?

W praktyce polisa AC jest czasem po prostu niezbędna, aby naprawić nasz pojazd i nie ponieść przy tym wysokich kosztów. Pamiętaj, także o ryzyku związanym z kradzieżą Twojego pojazdu. Policja może odzyskać pojazd po kradzieży, ale nawet wówczas z reguły pojazd wymaga sporych napraw.
 

Jesteś sprawcą wypadku

Polisa OC chroni nas w tym przypadku od odpowiedzialności za szkody majątkowe lub osobowe, jednak bez polisy AC nie naprawimy naszego pojazdu po wspomnianym wypadku bez pokrycia kosztów z własnej kieszeni. Poszkodowany zgłasza szkodę z naszej polisy OC, my natomiast zgłaszamy szkodę z naszej polisy AC.

 

Pozostawiłeś samochód na parkingu i po powrocie zauważyłeś, że prawdopodobnie inny pojazd go uszkodził.

Oczywiście w takim przypadku powinniśmy sprawę zgłosić na policję oraz ustalić, czy teren parkingu był objęty monitoringiem, co może ułatwić ustalenie sprawcy. Jednak do czasu ustalenia sprawcy, zgłoszenia z jego polisy OC szkody na naszym pojeździe i co najistotniejsze naprawy naszego samochodu. Wówczas musielibyśmy korzystać z innego pojazdu lub korzystać z innych środków transportu. Posiadając polisę AC, zgłaszamy szkodę z tej polisy na naszym pojeździe i pojazd jest naprawiany. Po ustaleniu sprawcy uszkodzenia Twojego pojazdu istnieje możliwość odciążenia Twojej polisy AC, poprzez regres z polisy OC sprawcy.

 

Twój pojazd został skradziony.

Nie zawsze możemy skorzystać z parkingu strzeżonego lub podobnego bezpiecznego miejsca, aby zaparkować nasz samochód. Nawet pozostawienie pojazdu na kilka, kilkanaście minut może wystarczyć, aby nasz samochód został skradziony. Jeśli to się wydarzy i mamy polisę AC z opcją ochrony przed kradzieżą, to możemy z niej skorzystać. Otrzymasz kwotę będącą równowartością naszego pojazdu i będziemy mogli zakupić nowy pojazd. W przypadku kradzieży pojazdu bardzo ważne jest to, aby natychmiast powiadomić policję i nasze towarzystwo ubezpieczeniowe. Bardzo często pojazd udaje się policji odzyskać. Jednak wtedy okazuje się, że samochód wymaga napraw, ponieważ złodziej uszkodził go podczas kradzieży. Uszkodzenia związane z kradzieżą możesz także zgłosić z polisy AC.

 

Pozostawiłeś samochód na ulicy, po czym wystąpiło silne gradobicie, które uszkodziło karoserie i szyby.
 

Gwałtowne burze, połączone z gradobiciem mogą pojawić się w ciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Nie zawsze mamy czas i możliwości, aby ukryć nasz samochód w bezpiecznym miejscu. Gradobicie może bardzo poważnie uszkodzić nasz samochód. Uszkodzenie karoserii i lakieru jest w takich przypadkach kosztowne w naprawie. Ponadto uszkodzenie szyb w pojeździe sprawia, że do czasu ich wymiany nie możemy poruszać się pojazdem. Mając polisę AC, zgłoś szkodę i pojazd jest naprawiany bez ponoszenia przez Ciebie sporych wydatków.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady