Pomoc Ukrainie

Kolizja na terenie Polski – co zrobić, gdy jesteś poszkodowany?

Kierownica z widokiem na prędkościomierz


Jestem poszkodowany w wypadku– co robić?

Jesteś poszkodowany w kolizji drogowej na terenie RP, a Twój samochód jest zarejestrowany w Ukrainie?  W celu usprawnienia procesu likwidacji szkody spisz na miejscu wypadku formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym – najlepiej w wersji polsko – angielskiej.

W tym standardowym dla wszystkich krajów europejskich druku, uwzględnione są istotne okoliczności zdarzenia, jest też miejsce na wpisanie danych ubezpieczycieli i uczestników kolizji. Informacje te znacznie ułatwią likwidację szkody. W przypadku braku takiego formularza powinieneś spisać wszystkie dane dotyczące pojazdu:

  • nr rejestracyjny, marka, kraj rejestracji,
  • nr telefonu
  • numer polisy i nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy oraz dane osoby nim kierującej.
     

Gdzie możesz zgłosić szkodę?

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela sprawcy pojazdu. Poproś sprawcę, aby pokazał ci polisę albo potwierdzenie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów – tam znajdziesz informację o ubezpieczycielu i wskazówkę jak zgłosić szkodę.
 

Czy powinieneś wzywać policję?

Nie zawsze jest taka konieczność, jednak zaleca się w miarę możliwości wezwać na miejsce zdarzenia policję, szczególnie w przypadku powstania sporu w kwestii ustalenia winy, osób rannych lub jeżeli pomiędzy stronami występuje bariera językowa i żaden z uczestników zdarzenia nie poczuwa się do odpowiedzialności za powstałą stłuczkę.
 

Bez względu na sytuację zawsze pamiętaj!

Jeżeli uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym jako sprawca albo poszkodowany, zrób zdjęcia miejsca kolizji, uczestniczących pojazdów (zanim zostaną usunięte z drogi) i uzyskaj dane z  polisy OC sprawcy kolizji . Zdjęcia pojazdów powinny ukazywać je w całości z widocznymi tablicami rejestracyjnymi oraz obejmować strefy uszkodzeń. Jeżeli jest dostępny film z kamerki samochodowej, to zabezpiecz go, bo będzie bardzo przydatny ubezpieczycielowi.

Якщо ви громадянин України і приїхали до Польщі на автомобілі, вам, ймовірно, знадобиться обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ). Зверніться на гарячу лінію Warta за номером: +48 814 607 900*.

Номер працює в режимі роботи гарячої лінії: понеділок - п'ятниця 8:00-20:00 та субота 8:00-16:00.

 

*Koszt połączenia zgodnie z taryfą operatora. 

Jak oceniasz artykuł?

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady