Samochód

Kontrola drogowa – jakie uprawnienia ma policja?

Policja może zatrzymać pojazd z dowolnego powodu, a my zawsze mamy obowiązek się zatrzymać. Kontrola drogowa powinna jednak przebiegać według ściśle określonych zasad.

Samochód policyjny

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może zatrzymać pojazd do kontroli
  • Na czym polega kontrola drogowa
  • Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli

Kontrola drogowa zawsze wzbudza dużo emocji u kierowcy. Kontakt z funkcjonariuszami Policji lub innych służb, chociażby z błahego powodu, to stresujący moment, dlatego lepiej wiedzieć jakie uprawnienia przysługują funkcjonariuszom. Co warto wiedzieć i jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji, przeczytasz w naszym artykule.

 

Kontrola drogowa – kto może ją przeprowadzić?

Do kontroli drogowej mogą zatrzymać przedstawiciele różnych służb umundurowanych. Poza Policją, rutynową kontrolę drogową może przeprowadzić także Służba Celno-Skarbowa, Straż Graniczna, Inspektorzy Transportu Drogowego, Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Straż Miejska.

Jednak najszersze uprawnienia ma Policja. W przypadku tej służby może zatrzymać Cię zarówno funkcjonariusz umundurowany, jak i nieumundurowany, choć ten ostatni wyłącznie na terenie zabudowanym.

 

Jak przebiega zatrzymanie pojazdu?

Zatrzymując pojazd Policjanci dają znać tzw. „lizakiem”, ręką lub latarką – w zależności od widoczności na drodze. Pamiętaj, że funkcjonariusze są zobowiązani do okazania legitymacji służbowej, podania swojego imienia i nazwiska oraz stopnia służbowego. Funkcjonariusz powinien okazać dokumenty w taki sposób, abyśmy mogli przeczytać dane i ewentualnie spisać dane. Powinni także przedstawić przyczyny Twojego zatrzymania.

Zatrzymanie pojazdu musi być zasygnalizowane z dostatecznej odległości, a do kontroli powinno dojść w miejscu bezpiecznym dla wszystkich użytkowników drogi. Jeśli do zatrzymania dojdzie w miejscu, gdzie postój jest zabroniony, powinieneś zaparkować pojazd tuż za radiowozem.

Zgodnie z przepisami, przebieg kontroli po zatrzymaniu pojazdu powinien przebiegać w następujący sposób:

  • kierowca powinien trzymać ręce na kierownicy,
  • na polecenie kontrolującego wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne,
  • umożliwić dokonania identyfikacji pojazdu.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości, co do prawidłowości przebiegu zatrzymania do kontroli, możesz odwoływać się na drodze sądowej.

 

Sprawdź cenę OC

Uprawnienia funkcjonariuszy podczas kontroli drogowej

Jako kierowca, powinieneś liczyć się z kontrolą Policji polegającą między innymi na sprawdzaniu m.in. trzeźwości, sprawności pojazdu, ważności polisy OC oraz podejrzenia popełnienia wykroczenia.

Po zatrzymaniu oraz poznaniu powodu zatrzymania będziesz poproszony o prawo jazdy. Funkcjonariusze sprawdzą także w swoim systemie informatycznym ważność ubezpieczenia OC oraz dowód rejestracyjny, których już nie musisz wozić ze sobą.

Dodatkowo mogą skontrolować stan techniczny pojazdu, w tym między innymi:

  • układ kierowniczy,
  • hamulcowy,
  • światła,
  • wyposażenie w gaśnicę,
  • poziom emisji spalin.

Jeśli stan techniczny pojazdu jest niezadowalający, policja zatrzymuje dowód rejestracyjny w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów, a następnie otrzymujesz pokwitowanie dla zatrzymanego dokumentu lub dokumentów.

Policja może także poprosić o otworzenie bagażnika i obejrzenie wnętrza pojazdu. Funkcjonariusze, aby zapobiegać cofaniu liczników, mogą spisać przebieg z pojazdu, również tych, które są przewożone na lawecie.

Jakie jeszcze konsekwencje możesz ponieść i ile wynosi mandat za brak przeglądu technicznego, przeczytasz w naszym artykule „Ile wynosi kara za brak przeglądu samochodu w 2022 roku?”.

Policjant może także poprosić Cię do radiowozu, aby:

  • odtworzyć nagranie,
  • poddać Ciebie jako kierowcę badaniu alkomatem,
  • umożliwić zapłacenie kartą płatniczą grzywny nałożonej mandatem karnym.

 

Konsekwencje niezatrzymania się do kontroli

W sytuacji, w której nie zatrzymasz się do kontroli drogowej, grozić może Ci kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli nie będziemy postępować zgodnie z poleceniami funkcjonariusza Policji, może on nałożyć na nas mandat. 

Warto pamiętać, że nowy taryfikator punktów karnych to aż 21 wykroczeń drogowych. Za niektóre, takie jak np. przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, prowadzenie pod wpływem alkoholu, objeżdżanie opuszczonych zapór kolejowych, czy nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku drogowego, kierowca może jednorazowo dostać po 15 punktów karnych. Co ciekawe, zaostrzeniu uległo też korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, za które grozi 12 punktów karnych. 

 

Pamiętaj, że każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. O tym, co grozi za jego brak w 2022 roku, dowiesz się tutaj.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady