Samochód

Jak opłacić i zweryfikować mandat z zagranicy?

Podróże własnym samochodem zyskują na popularności. Jednak oprócz wspomnień z podróży, pamiątek i niezapomnianych przygód z wakacji, można przywieźć ze sobą kosztowny mandat.

Mandat z zagranicy - jak opłacić

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak zweryfikować i opłacić zagraniczny mandat?
 • Po jakim czasie przychodzi zagraniczny mandat?
 • Mandat z zagranicy a punkty karne?
 • Czy zagraniczny mandat może się przedawnić?

Jazda własnym samochodem na urlop, oprócz swobody i elastycznego podróżowania, ma również pewne minusy. Nieuważność na drodze, nieznajomość lokalnych przepisów oraz brak kontroli nad prędkością na drodze, może skutkować wysokim mandatem. Na dodatek drogowe wykroczenia za granicą mogą kosztować znacznie więcej niż w Polsce. I tu pojawia się pytanie – co zrobić z niemiłą  niespodzianką, którą znajdziesz w swojej skrzynce pocztowej? Zapłacić czy nie płacić – to dylemat wielu kierowców. W naszym artykule przeczytasz, dlaczego nie warto bagatelizować zagranicznego mandatu, jak możesz go opłacić i zweryfikować.
 

Jak zweryfikować zagraniczny mandat?

Zagraniczny mandat przychodzi droga pocztową w formie listu , a w treści otrzymanej korespondencji dostajesz informacje dotyczące wysokości Twojej grzywny, wykroczeniu, sposobie zapłaty, a także informacje o zasadach związanych z odwołaniem się od nałożonej kary finansowej.  

Pamiętaj, że otrzymany mandat z zagranicy powinien jeszcze następujące warunki:

 • Powinien być nadany listem poleconym, ponieważ adresat powinien potwierdzić jego odbiór,
 • Powinien być przetłumaczony na język zrozumiały dla kierowcy, który jest sprawcą wykroczenia (jednak, tłumaczenie nie musi obejmować całej treści, wystarczy przetłumaczenie najważniejszych informacji).

Przepisy międzynarodowe precyzują przypadki, w których może być wystawiony mandat za wykroczenia drogowe.

 • bezpośrednio, gdy kierowca zostanie złapany od razu po popełnieniu wykroczenia drogowego,
 • pośrednio, gdy sprawca zdarzenia został ustalony podczas przeprowadzania czynności wyjaśniających, bezpośrednio po popełnieniu przekroczenia,
 • zaocznie, gdy wykroczenie zostało zarejestrowane za pomocą odpowiedniego urządzenia rejestrującego lub  przyrządu kontrolno-pomiarowego, np. fotoradar.

   


Ubezpieczenie OC/AC

Gdzie możesz opłacić mandat z zagranicy?

W otrzymanym liście, powinieneś mieć podany login i hasło do strony, gdzie powinieneś uiścić opłatę. Należność możesz również opłacić przelewem tradycyjnym lub na poczcie.
 

Mandat z zagranicy – płacić czy nie?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna - mandat należy zapłacić. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdzie to nie Ty byleś sprawcą wykroczenia. W takim przypadku powinieneś wskazać kierowcę, który pożyczył od Ciebie samochód.
 

Co w przypadku, gdy zignorujesz mandat?

Pamiętaj o tym, że nie unikniesz kary. Upoważnione zagraniczne organy mogą prędzej czy później wysłać do polskiego sądu rejonowego (który jest właściwy dla miejsca Twojego zamieszkania) komplet dokumentów. Sąd następnie wydaje postanowienie o zasądzeniu żądanej kary grzywny na podstawie zawiadomienia zagranicznych organów. Unikanie płatności za mandat może spowodować, że sprawa trafi do sądu.
 

Po jakim czasie powinien przyjść mandat z innego kraju ?

Ciężko dokładnie sprecyzować czas, po jakim może do Ciebie przyjść mandat z zagranicy. Jednak zważywszy na to, że w Unii Europejskiej system wymiany informacji między państwami działa dość sprawnie, a dane są przekazywane automatycznie, to mandat, możesz otrzymać  zaraz po powrocie z wakacji. Może się zdarzyć również tak, że mandat trafi do Ciebie dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.  
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Jak opłacić zagraniczny mandat?

Gdy pocztą przyjdzie Ci kosztowna "pamiątka" z zagranicy w postaci mandatu, przede wszystkim zweryfikuj jego zawartość. Nie zapominaj o tym, że postępowanie toczy się w kraju, gdzie doszło do wykroczenia i na warunkach określonych w przepisach tego kraju.

Następnie opłać mandat, nie przekraczając podanego terminu. Pamiętaj, aby na przelewie wpisać w tytule numer mandatu, żeby odbiorca nie miał problemów z ustaleniem nadawcy przekazu pieniężnego.

 

Mandat z zagranicy a punkty karne

W tym przypadku dla kierowców dobra informacja. Obecny stan prawny nie pozwala obciążać polskiego kierowcy zagranicznymi punktami karnymi. Na ten moment mandat otrzymany za granicą oznacza tylko karę finansową, ale warto zaznaczyć, że w niektórych państwach musi być ona uiszczona od razu. Policja w obcym kraju nie ma również możliwości zatrzymania polskiego prawa jazdy. 

 

Czy mandat się przedawnia?

W każdym kraju obowiązują inne przepisy ruchu drogowego, a mandat przedawnia się, ale według prawa obowiązującego w kraju, w którym otrzymałeś mandat. Oznacza to, że nie można uznać, że czas przedawnienia przewidziany polskim prawem obowiązuje kierowców, którzy otrzymali mandat za granicą. A kiedy dochodzi do przedawnienia? Znowu wszystko zależy od przepisów o ruchu drogowym w danym kraju.
 

Pamiętaj o obowiązkowym OC

Nie zapominaj o sprawdzeniu, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie OC. Jego brak powoduje konsekwencje w postaci finansowej, a jeśli spowodujesz wypadek samochodowy bez ważnego ubezpieczenia, musisz liczyć się z tym, że wszystkie koszty związane z kolizją lub wypadkiem poniesiesz samodzielnie, bez pomocy ubezpieczyciela, bądź będziesz musiał zwrócić odszkodowanie wypłacone poszkodowanemu przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).
 


Oblicz składkę ubezpieczenia OC

Ile kosztują mandaty w Unii Europejskiej?

Jeżeli chcemy porównać wysokość mandatów, to niestety poza granicami naszego kraju kwoty są często o wiele wyższe – nawet uwzględniając taryfikator mandatów 2022, w którym znacznie wzrosły kary np. za przekroczenie prędkości najwyższa grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł.

Przykładowo, w Chorwacji za przekroczenie prędkości wysokość mandatów zaczyna się od 40 euro, nawet do 2600 euro. 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady