Samochód

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdź stawki w 2024 roku!

Ubezpieczenie samochodu to wydatek, z którym liczyć się musi każdy właściciel samochodu. Co ma wpływ na jego wysokość i jak zapracować na maksymalną wysokość zniżek? Podpowiadamy.

Kierowca odwraca się do pasażerów i opowiada, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zmienia się w 2023 roku
  • Co ma wpływ na cenę ubezpieczenie
  • Czy ubezpieczenie Autocasco jest obowiązkowe

Ubezpieczenie samochodu - które ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Istnieją dwa główne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, oraz AC – ubezpieczenie od uszkodzeń i kradzieży. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku tylko jedno z nich jest jednak obowiązkowe – mowa tu oczywiście o ubezpieczeniu OC. Co grozi za jego brak? Kary za brak OC mogą być bardzo dotkliwe – w tym roku sięgają nawet 12 730 złotych, ale bardzo prawdopodobne, że w następnych latach będą jeszcze wyższe. Dzieje się tak, ponieważ ich stawki są uzależnione od pensji minimalnej. Rozporządzenie zakłada, że minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2024 roku wynosi 4242 zł brutto, a od 1 lipca 2023 – 4300 zł brutto. Sprawdź czym jeszcze może skutkować niewykupienie lub nieprzedłużenie polisy OC na kolejny rok. Jeśli nie masz pewności czy Twoja polisa OC jest ważna, możesz to sprawdzić za pomocą systemów UFG - jak i kiedy sprawdzisz OC w UFG dowiesz się z naszego artykułu

 

Ceny ubezpieczeń auta - co ma na nie wpływ?

Ceny za ubezpieczenia komunikacyjne nie są identyczne na polskim rynku. Każda firma ma własną taryfę, która określa czynniki wpływające na wysokość składki. W niektórych przypadkach jest to kilkaset lub nawet tysiące zmiennych. Wśród nich powszechnie stosowana jest tzw. szkodowość klienta.  Historię powstania, zgłoszenia oraz rodzaju szkód ubezpieczyciel określa na podstawie danych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Właściciele, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie mają historii wypadków czy stłuczek, mogą liczyć na wyższe zniżki. 

Kolejnym czynnikiem jest wiek i doświadczenie kierowcy. Najwięcej płacą ci, którzy mają najmniejszy staż za kierownicą, zatem osoby, które dopiero zrobiły prawo jazdy lub jeżdżą autem dopiero od kilku lat. Wraz z rosnącym stażem wysokość zniżek także się zwiększa. A jak ceny kształtują się wśród starszych osób? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym odpowiadamy na pytanie jak wiek wpływa na cenę OC w przypadku seniorów.

Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania kierowcy. Wyższe składki na ubezpieczenie OC płacą zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, w których częściej dochodzi do kolizji. Różnic między miejscowościami mogą być istotne. O aktywności kierowcy świadczy np. roczny przebieg samochodu, który może być również brany pod uwagę przy ustalaniu składki.

Ważnym czynnikiem, jest marka i model samochodu oraz jego parametry. 

Składki rosną wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa kolizji i wypadku, Ubezpieczyciel określa je m.in. na podstawie takich cech pojazdu jak: jego rodzaj oraz wiek, czy rodzaj paliwa.  Ważnym czynnikiem są również parametry techniczne pojazdu np. pojemność silnika, moc.

Każda składka jest obliczana indywidualnie. Aby sprawdzić cenę ubezpieczenia komunikacyjnego w Warcie możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC/AC - wystarczy podać numer rejestracyjny oraz Twoją datę urodzenia. Możesz również skontaktować się z jednym z naszych Agentów.


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC

OC dla młodego kierowcy - jaki jest jego koszt?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy tuż po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, a także właściciele pierwszego w życiu własnego auta już na początku swojej drogi za kierownicą będą musieli się liczyć ze sporym wydatkiem. Młodym kierowcą według niektórych towarzystw może być nawet osoba do 30 roku życia. Jaki jest koszt polisy w tym przypadku? Może być kilkukrotnie wyższy niż w przypadku doświadczonego kierowcy. 
Statystycznie młodzi kierowcy, powodują najwięcej kolizji na drodze. Wynika to często z ich niewielkiego doświadczenia oraz – nie da się ukryć – często braku rozwagi za kierownicą.

 

Zniżki OC - jak zapracować na maksymalne zniżki?

Aby płacić jak najniższą składkę OC, trzeba wypracować odpowiednią historię polisową. Oczywiście jednym z najważniejszych czynników jest szkodowość kierowcy, zatem na zniżki mogą liczyć przede wszystkim ci posiadacze samochodów, którzy od kilku lat jeżdżą uważnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Inne składki mogą płacić małżonkowie i rodzice od osób samotnych lub niewychowujących dzieci. Pojemność silnika lub jego moc też nie jest bez znaczenia. Podobnie do rodzaju paliwa może mieć wpływ na obniżenie składki.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Nie tylko młodzi kierowcy muszą płacić wyższe OC, ale także i osoby, które przez historię kolizji utraciły swoje zniżki za bezszkodową jazdę. Nawet jedna stłuczka może sprawić, że właściciel straci znaczną część zniżek, na które pracował przez ostatnich kilka lat. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją może być opcja „ochrony zniżek”. Ceny ubezpieczenia samochodu bez zniżek są nawet kilkaset złotych wyższe niż u doświadczonych, ostrożnie jeżdżących kierowców.  
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC

Za jakie inne ubezpieczenia płacą właściciele samochodów?

Posiadacze aut, oprócz ubezpieczenia OC, decydują się na zakup dodatkowej ochrony: Autocasco, Assistance czy ubezpieczenie NNW, często sprzedawanych w formie atrakcyjnych pakietów.  Chętnie kupowane są, szczególnie przez właścicieli nowszych aut, ubezpieczenie szyb w samochodzie (od 70 zł w górę), czy dostępne w ofercie Warty za składkę poniżej 20 zł Ekstra 2000 lub Opony Assistance.  

O tym, kiedy lepiej naprawić uszkodzoną szybę w swoim aucie niż od razu ją wymienić, przeczytasz w tym artykule.

 

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Jest jednak bardzo wskazane dla kierowców, którzy chcą chronić swój samochód na wszelki wypadek (kradzież, uszkodzenie np. na skutek kolizji,  dewastacji, pożaru, zniszczenie). Kierowca może być zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia AC, jeśli decyduje się na auto w leasingu.

 

Co ma wpływ na wysokość cen ubezpieczenia AC?

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wysokość składki jest zakres ochrony. Im większy jest, tym bardziej rośnie cena składki.

Najszerszą ochronę zapewnia ubezpieczenie od tzw. wszystkich ryzyk (formuła all risks). Najtańsze ubezpieczenie to najczęściej AC ograniczone do ryzyk podstawowych np. uszkodzeń lub zniszczeń auta na skutek niespodziewanych zjawisk atmosferycznych (burzy, opadów gradu, uderzeń pioruna, huraganu, powodzi, lawiny czy zatopień) oraz kradzieży i szkody całkowitej.

W Autocasco ważny jest również wariant ubezpieczenia. Opcja droższa to ta, która zakłada, że przy ustalaniu wysokości odszkodowania nie jest brane pod uwagę  pomniejszanie wartości części wynikających z ich zużycia. Dodatkowo, cena może zależeć od tego czy naprawa dokonywana jest Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

Cena AC zależy od zakresu terytorialnego ubezpieczenia, jak i stosowanych udziałów własnych w szkodzie wypadkowej czy kradzieżowej.  Należy spodziewać się wyższych cen ubezpieczeń obejmujących zakresem szkody w całej Europie od tych ograniczonych do terytorium Polski.  Ważne jest również czy klient decyduje się na włączenie ryzyka kradzieżowego i w jakich krajach działa „ochrona kradzieżowa”.

W Warcie zarówno wariant AC Standard jak i AC Komfort to ubezpieczenia w formule „all risks” dostępnej dla właściciela każdego pojazdu bez względu na jego wiek, rodzaj i wartość. 

AC Komfort zapewnia bardzo szeroki zakres ubezpieczenia: bez udziałów własnych, z naprawą w ASO, dedykowaną ścieżką likwidacji szkód oraz z ubezpieczeniem bagażu w cenie. Właścicielom nowych aut proponujemy również opcję stałej  sumy ubezpieczenia równej wartości zakupu auta przez trzy lata.


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Koszt ubezpieczenia samochodu OC i AC - sprawdź, ile zapłacisz

Większość ubezpieczycieli na swoich stronach internetowych oferuje użytkownikom kalkulatory, które pomagają wyliczyć składkę OC i AC. Porównanie cen polis oraz ich zakresu internauci znajdą zaś w portalach zbierających i porównujących ofertę firm ubezpieczeniowych. Ile zapłacisz za ubezpieczenie OC w 2023 roku? Sprawdź na naszych przykładach:

Andrzej, przedsiębiorca, ma 35 lat i mieszka w mieście powyżej 120 tys. mieszkańców. Jego samochód to BMW 318D z 2010 roku z przebiegiem 210 tys. kilometrów i o pojemności silnika 2,0 l. Wysokość składki OC Andrzeja wynosi 422 zł.

Alina, gospodyni domowa, ma 50 lat i mieszka w mieście do 200 tys. mieszkańców. Jeździ Toyotą Yaris wyprodukowaną w 2012 roku o przebiegu prawie 65 tys. kilometrów i pojemności 1,0 l. Składka OC Aliny wynosi 786 złotych, a składka AC – 579 zł.

Jakub to 30-letni sprzedawca z miasta o ludności 15 tys. mieszkańców. Jeździ Volkswagenem Passat z 2015 roku o pojemności 2,0 l i przebiegu 120 tys. kilometrów. Jego składka OC wynosi 547 zł.

 Anna, 46-letnia usługodawczyni z miasta o ludności ponad 800 tys. mieszkańców, jeździ autem Ford Focus. Jej samochód został wyprodukowany w 2015 roku i ma przebieg 240 tys. kilometrów i pojemność silnika 1,0 l. Auto jest wykorzystywane jako taksówka. Wysokość składki OC wynosi dla niej 899 zł, zaś jej składka AC kosztuje 185 zł.

55-letni Grzegorz to rolnik zamieszkujący obrzeża 40-tysięcznego miasta. Od 3 lat jest właścicielem Fiata Punto z 2011 roku o przebiegu 100 tys. kilometrów i pojemności 1,2 l. Jego składka OC wynosi 616 zł. Za AC musi zapłacić 185 zł.

Wojciech to 35-letni doradca kredytowy z miasta o ludności 15 tys. mieszkańców. Jeździ Citroenem C4 Picasso wyprodukowanym w 2006 o przebiegu 259 tys. kilometrów i pojemności 1,5 l. Jego składka OC wynosi 358 złotych.

 

Ubezpieczenia samochodów tylko w Warcie! 

Podczas wyboru ubezpieczenia OC i AC warto kierować się nie tylko wysokością składki, ale przede wszystkim zakresem ofert. W przypadku ubezpieczeń samochodów w Warcie nie musisz jednak rezygnować ani z niskiej ceny składek, ani szerokiego zakresu polisy. Posiadamy szeroką ofertę, która uwzględnia bardzo zróżnicowane potrzeby klientów. Nawet podstawowe warianty ubezpieczenia komunikacyjnego pokrywają koszt pomocy assistance 24/7 – zarówno w przypadku, gdy jesteś sprawcą, jak i poszkodowanym wypadku – a także gwarantują szybką wypłatę pieniędzy, gdy ktoś uszkodził twój samochód, a nie chcesz czekać na kontakt od ubezpieczyciela sprawcy. Możesz też wykupić specjalną opcję „Ochrona zniżek po szkodzie”, dzięki którym nie stracisz cennych zniżek w razie kolizji. To wszystko w połączeniu z ponad 100-letnim doświadczeniem w zakresie ubezpieczeń sprawiło, że Warta jako jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce co roku odznaczana jest szeregiem prestiżowych nagród – między innymi Laurem Konsumenta 2022, tytułem Dobry Produkt 2022, a także Konsumencki Lider Jakości 2022.


Sprawdź cenę OC/AC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady