Ubezpieczenie samochodu - które ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Istnieją dwa główne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, oraz AC – ubezpieczenie od uszkodzeń i kradzieży. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku tylko jedno z nich jest jednak obowiązkowe – mowa tu oczywiście o ubezpieczeniu OC. Co grozi za jego brak? Kary za brak OC mogą być bardzo dotkliwe – w tym roku sięgają nawet 5 600 złotych, ale bardzo prawdopodobne, że w następnych latach będą jeszcze wyższe. Dzieje się tak, ponieważ ich stawki są uzależnione od pensji minimalnej. W 2021 roku wynosi ona 2800 złotych brutto, czyli 200 złotych więcej niż w roku poprzednim.

 

Ceny ubezpieczeń auta - co ma na nie wpływ?

Ceny za ubezpieczenia komunikacyjne nie są identyczne na polskim rynku. Każda firma ma własną taryfę, która określa czynniki wpływające na wysokość składki. W niektórych przypadkach jest to kilkaset lub nawet tysiące zmiennych. Wśród nich powszechnie stosowana jest tzw. szkodowość klienta.  Historię powstania, zgłoszenia oraz rodzaju szkód ubezpieczyciel określa na podstawie danych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Właściciele, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie mają historii wypadków czy stłuczek, mogą liczyć na wyższe zniżki.

Kolejnym czynnikiem jest wiek i doświadczenie kierowcy. Najwięcej płacą ci, którzy mają najmniejszy staż za kierownicą, zatem osoby, które dopiero zrobiły prawo jazdy lub jeżdżą autem dopiero od kilku lat. Wraz z rosnącym stażem wysokość zniżek także się zwiększa.

Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania kierowcy. Wyższe OC płacą zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, w których częściej dochodzi do kolizji. Różnic między miejscowościami mogą być istotne. O aktywności kierowcy świadczy np. roczny przebieg samochodu, który może być również brany pod uwagę przy ustalaniu składki.

Ważnym czynnikiem, jest marka i model samochodu oraz jego parametry. 

Składki rosną wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa kolizji i wypadku, Ubezpieczyciel określa je m.in. na podstawie takich cech pojazdu jak: jego rodzaj oraz wiek, czy rodzaj paliwa.  Ważnym czynnikiem sa również parametry techniczne pojazdu np. pojemność silnika, moc.

 

OC dla młodego kierowcy - jaki jest jego koszt?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy, a także właściciele pierwszego w życiu własnego auta już na początku swojej drogi za kierownicą będą musieli się liczyć ze sporym wydatkiem. Młodym kierowcą według niektórych towarzystw może być nawet osoba do 30 roku życia. Jaki jest koszt polisy w tym przypadku? Może być kilkukrotnie wyższy niż w przypadku doświadczonego kierowcy. 
Statystycznie młodzi kierowcy, powodują najwięcej kolizji na drodze. Wynika to często z ich niewielkiego doświadczenia oraz – nie da się ukryć – często braku rozwagi za kierownicą.

 

Zniżki OC - jak zapracować na maksymalne zniżki?

Aby płacić jak najniższą składkę OC, trzeba wypracować odpowiednią historię polisową . Oczywiście jednym z najważniejszych czynników jest szkodowość kierowcy, zatem na zniżki mogą liczyć przede wszystkim ci posiadacze samochodów, którzy od kilku lat jeżdżą uważnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Inne składki mogą płacić małżonkowie i rodzice od osób samotnych lub niewychowujących dzieci. Pojemność silnika lub jego moc też nie jest bez znaczenia. Podobnie do rodzaju paliwa może mieć wpływ na obniżenie składki.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Nie tylko młodzi kierowcy muszą płacić wyższe OC, ale także i osoby, które przez historię kolizji utraciły swoje zniżki za bezszkodową jazdę. Nawet jedna stłuczka może sprawić, że właściciel straci znaczną część zniżek, na które pracował przez ostatnich kilka lat. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją może być opcja „ochrony zniżek”. Ceny ubezpieczenia samochodu bez zniżek są nawet kilkaset złotych wyższe niż u doświadczonych, ostrożnie jeżdżących kierowców.  

 

Za jakie inne ubezpieczenia płacą właściciele samochodów?

Posiadacze aut, oprócz ubezpieczenia OC, decydują się na zakup dodatkowych ubezpieczeń: Autocasco, Assistance czy NNW, często sprzedawanych w formie atrakcyjnych pakietów.  Chętnie kupowane są, szczególnie przez właścicieli nowszych aut, ubezpieczenie szyb w samochodzie (od 70 zł w górę), czy dostępne w ofercie Warty za składkę poniżej 20 zł Ekstra 2000 lub Opony Assistance.  

 

Czy ubezpieczenie AC jest obowiązkowe?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Jest jednak bardzo wskazane dla kierowców, którzy chcą chronić swój samochód na wszelki wypadek (kradzież, uszkodzenie np. na skutek kolizji,  dewastacji, pożaru, zniszczenie). Kierowca może być zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia AC, jeśli decyduje się na auto w leasingu.

 

Co ma wpływ na wysokość cen ubezpieczenia AC?

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wysokość składki jest zakres ochrony. Im większy jest, tym bardziej rośnie cena składki.

Najszerszą ochronę zapewnia ubezpieczenie od tzw. wszystkich ryzyk (formuła all risks). Najtańsze ubezpieczenie to najczęściej AC ograniczone do ryzyk podstawowych np. uszkodzeń lub zniszczeń auta na skutek niespodziewanych zjawisk atmosferycznych (burzy, opadów gradu, uderzeń pioruna, huraganu, powodzi, lawiny czy zatopień) oraz kradzieży i szkody całkowitej.

W Autocasco ważny jest również wariant ubezpieczenia. Opcja droższa to ta, która zakłada, że przy ustalaniu wysokości odszkodowania nie jest brane pod uwagę  pomniejszanie wartości części wynikających z ich zużycia. Dodatkowo, cena może zależeć od tego czy naprawa dokonywana jest Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

Cena AC zależy od zakresu terytorialnego ubezpieczenia, jak i stosowanych udziałów własnych w szkodzie wypadkowej czy kradzieżowej.  Należy spodziewać się wyższych cen ubezpieczeń obejmujących zakresem szkody w całej Europie od tych ograniczonych do terytorium Polski.  Ważne jest również czy klient decyduje się na włączenie ryzyka kradzieżowego i w jakich krajach działa „ochrona kradzieżowa”.

W Warcie zarówno wariant AC Standard jak i AC Komfort to ubezpieczenia w formule „all risks” dostępnej dla właściciela każdego pojazdu bez względu na jego wiek, rodzaj i wartość.  Oba warianty zapewniają pełną odpowiedzialność za szkody powstałe nie tylko na terenie Polski, ale i pozostałych krajów europejskich, w tym Białorusi i Ukrainy;

AC Komfort zapewnia bardzo szeroki zakres ubezpieczenia: bez udziałów własnych, z naprawą w ASO, dedykowaną ścieżką likwidacji szkód oraz z ubezpieczeniem bagażu w cenie. Właścicielom nowych aut proponujemy również opcję stałej  sumy ubezpieczenia równej wartości zakupu auta przez trzy lata.

 

Koszt ubezpieczenia samochodu OC i AC - sprawdź, ile zapłacisz

Większość ubezpieczycieli na swoich stronach internetowych oferuje użytkownikom kalkulatory, które pomagają wyliczyć składkę OC i AC. Porównanie cen polis oraz ich zakresu internauci znajdą zaś w portalach zbierających i porównujących ofertę firm. Ile zapłacisz za OC w 2021 roku? Sprawdź na naszych przykładach:

Jarosław, przedsiębiorca, ma 42 lata i mieszka w stolicy – mieście powyżej 1,7 miliona mieszkańców. Jego samochód to Volkswagen Passat z 2009 roku z przebiegiem 390 tys. kilometrów i o pojemności silnika 1,9 l. W ciągu ostatnich pięciu lat nie zgłosił żadnej szkody OC, za to jedną szkodę AC. Wysokość składki OC Jarosława wynosi 859 zł, zaś składki AC – 582 zł.

Zofia, gospodyni domowa, ma 46 lat i mieszka w mieście do 110 tys. mieszkańców. Jeździ Oplem Astrą wyprodukowanym w 2004 roku o przebiegu prawie 200 tys. kilometrów i pojemności 1,7 l. W ciągu ostatnich pięciu lat nie miała ani jednej szkody OC ani AC. Składka OC Zofii wynosi 377 złotych.

Piotr to 29-letni sprzedawca z miasta o ludności 60 tys. mieszkańców. Jeździ Renault Clio z 2008 roku o pojemności 1,1 l i przebiegu 200 tys. kilometrów. To jego pierwsze auto – posiada OC od 2 lat, a AC od roku. W ciągu tego czasu nie miał ani jednej szkody. Jego składka OC wynosi 569 zł, a AC – 623 zł.

Katarzyna, 45-letnia architekt z miasta o 700 tys. mieszkańców jeździ Fordem Mondeo. Jej samochód został wyprodukowany w 2012 roku i ma przebieg 140 tys. kilometrów i pojemność silnika 1,9 l. Katarzyna w ciągu ostatnich 5 lat nie miała żadnej stłuczki. Wysokość składki OC wynosi dla niej 559 zł, zaś jej składka AC kosztuje 752 zł.

57-letni Grzegorz to rolnik zamieszkujący obrzeża 195-tysięcznego miasta. Jeździ nową, bo wyprodukowaną w 2017 roku Toyotą Corollą o przebiegu 25 tys. kilometrów i pojemności 1,3 l. Od samego początku wykupił ubezpieczenie AC, jednak już wcześniej pracował na historię polisową – w ciągu ostatnich 5 lat nie przydarzyła mu się żadna szkoda. Jego składka OC wynosi 409 zł. Za AC musi zapłacić 755 zł.

Hubert to 35-letni informatyk z miasta o ludności 400 tys. mieszkańców. Od 3 lat jest właścicielem A4 z 2012 roku o przebiegu 85 tys. kilometrów i pojemności 1,9 l. W ciągu ostatnich 5 lat nie miał żadnej stłuczki ani wypadku. Jego składka OC wynosi 969 złotych.

 

Ubezpieczenia samochodów tylko w Warcie! 

Podczas wyboru ubezpieczenia OC i AC warto kierować się nie tylko wysokością składki, ale przede wszystkim zakresem ofert. W przypadku ubezpieczeń samochodów w Warcie nie musisz jednak rezygnować ani z niskiej ceny składek, ani szerokiego zakresu polisy. Posiadamy szeroką ofertę, która uwzględnia bardzo zróżnicowane potrzeby klientów. Nawet podstawowe warianty ubezpieczenia komunikacyjnego pokrywają koszt pomocy assistance 24/7 – zarówno w przypadku, gdy jesteś sprawcą, jak i poszkodowanym wypadku – a także gwarantują szybką wypłatę pieniędzy, gdy ktoś uszkodził twój samochód, a nie chcesz czekać na kontakt od ubezpieczyciela sprawcy. Możesz też wykupić specjalną opcję „Ochrona zniżek po szkodzie”, dzięki którym nie stracisz cennych zniżek w razie kolizji. To wszystko w połączeniu z ponad 100-letnim doświadczeniem w zakresie ubezpieczeń sprawiło, że Warta jako jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce co roku odznaczana jest szeregiem prestiżowych nagród – między innymi Laurem Konsumenta 2020, tytułem Dobrej Marki 2020, a także Konsumencki Lider Jakości 2020.