Ubezpieczenie samochodu - które ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Istnieją dwa główne rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych – OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, oraz AC – ubezpieczenie od uszkodzeń i kradzieży. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku tylko jedno z nich jest jednak obowiązkowe – mowa tu oczywiście o ubezpieczeniu OC. Co grozi za jego brak? Kary za brak OC mogą być bardzo dotkliwe – w tym roku sięgają nawet 6 020 złotych, ale bardzo prawdopodobne, że w następnych latach będą jeszcze wyższe. Dzieje się tak, ponieważ ich stawki są uzależnione od pensji minimalnej. W 2022 roku wynosi ona 3 010 złotych brutto, czyli 210 złotych więcej niż w roku poprzednim.

 

Ceny ubezpieczeń auta - co ma na nie wpływ?

Ceny za ubezpieczenia komunikacyjne nie są identyczne na polskim rynku. Każda firma ma własną taryfę, która określa czynniki wpływające na wysokość składki. W niektórych przypadkach jest to kilkaset lub nawet tysiące zmiennych. Wśród nich powszechnie stosowana jest tzw. szkodowość klienta.  Historię powstania, zgłoszenia oraz rodzaju szkód ubezpieczyciel określa na podstawie danych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Właściciele, którzy jeżdżą bezpiecznie i nie mają historii wypadków czy stłuczek, mogą liczyć na wyższe zniżki.

Kolejnym czynnikiem jest wiek i doświadczenie kierowcy. Najwięcej płacą ci, którzy mają najmniejszy staż za kierownicą, zatem osoby, które dopiero zrobiły prawo jazdy lub jeżdżą autem dopiero od kilku lat. Wraz z rosnącym stażem wysokość zniżek także się zwiększa.

Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania kierowcy. Wyższe OC płacą zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, w których częściej dochodzi do kolizji. Różnic między miejscowościami mogą być istotne. O aktywności kierowcy świadczy np. roczny przebieg samochodu, który może być również brany pod uwagę przy ustalaniu składki.

Ważnym czynnikiem, jest marka i model samochodu oraz jego parametry. 

Składki rosną wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa kolizji i wypadku, Ubezpieczyciel określa je m.in. na podstawie takich cech pojazdu jak: jego rodzaj oraz wiek, czy rodzaj paliwa.  Ważnym czynnikiem sś również parametry techniczne pojazdu np. pojemność silnika, moc.