Samochód

Czym jest i jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkód (BLS)?

System Bezpośredniej likwidacji szkód umożliwia poszkodowanemu po stłuczce zgłosić się po odszkodowanie bezpośrednio do swojej firmy ubezpieczeniowej i pozwala na ominięcie firmy ubezpieczeniowej sprawcy.

Kobieta i mężczyzna w niebieskiej koszuli

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód (BLS)?
 • Dlaczego warto korzystać z BLS?
 • Czy korzystając z BLS tracisz zniżki?
 • W jakich sytuacjach można korzystać z BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód to system, w którym firma ubezpieczeniowa, w której masz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), będzie odpowiedzialna za wypłatę odszkodowania lub naprawę zniszczonego samochodu, w wyniku wypadku spowodowanego przez innego kierowcę.  W przypadku braku systemu BLS odpowiedzialność ta spoczywa wyłącznie na firmie, której sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC. Czym jest BLS i dlaczego warto z niego korzystać, przeczytasz w naszym artykule.
 

Co to BLS i na czym polega?

Dzięki systemowi BLS nie musisz zgłaszać szkody do ubezpieczyciela sprawcy kolizji, ale do swojego ubezpieczyciela, który zajmie się Twoją sprawą. W skrócie, BLS to system, dzięki któremu wypłatą odszkodowania lub naprawą auta po szkodzie spowodowanej przez innego kierowcę zajmie się Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną aktualną polisę OC. Pamiętaj, że w przypadku braku systemu BLS, odpowiedzialność za odszkodowanie spoczywa na firmie, w której sprawca wypadku wykupił ubezpieczenie OC.
 

Ubezpieczenie OC 

Dlaczego warto skorzystać z BLS?

Przede wszystkim ze względu na to, że taka metoda jest bardzo wygodna. Twoją sprawą zajmie się Twój ubezpieczyciel i nie musisz samodzielnie informować ubezpieczyciela sprawcy. W ramach BLS poza naprawą uszkodzonego pojazdu uwzględnimy również inne niezbędne koszty, np. holowanie czy samochód zastępczy.
 

BLS a standardowa likwidacja szkody – czym się różni?

Likwidacja szkody standardową metodą polega na zgłoszeniu się do ubezpieczyciela sprawcy po kolizji lub wypadku. Zazwyczaj Ten wysyła swojego rzeczoznawcę, który dokonuje oględzin pojazdu i dokumentuje szkody. Na tej podstawie firma sprawcy kalkuluje wysokość zniszczeń i wypłaca odszkodowanie.

W przypadku bezpośredniej likwidacji szkody procedura jest zdecydowanie uproszczona, bo Ty jako poszkodowany kontaktujesz się ze swoim ubezpieczycielem i wysyłasz mu zdjęcia wszystkich uszkodzeń, dzięki którym ubezpieczyciel może oszacować szkody i wyliczyć wartość odszkodowania.

 

Jak zgłosić szkodę jeśli ktoś uszkodzi Twój samochód?

Istnieją dwa sposoby zgłoszenia szkody w przypadku, gdy jesteś poszkodowany. Pierwszą z nich jest, możliwość zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela sprawcy, lub jeśli posiadasz polisę OC w Warcie – szkodę możesz zgłosić w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkód do Warty.
 

Ubezpiecz swój samochód 

BLS a utrata zniżek

Pewnie zastanawiasz się, czy korzystając z systemu BLS stracisz wypracowane przez lata zniżki na ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że odszkodowanie wypłacone w ramach BLS w przypadku szkody z winny innego kierowcy nie ma wpływu na utratę zniżek zarówno na Twoim ubezpieczeniu OC jak i AC.
 

Kiedy możesz skorzystać z systemu BLS?

W ramach systemu BLS, mogą być naprawiane tylko pewne rodzaje szkód. Zgłaszane zdarzenie musi spełniać następujące warunki:

 • kolizja miała miejsce w Polsce,
 • w zdarzeniu brały udział tylko dwa pojazdy, a wartość szkody powstałej w wyniku stłuczki nie może przekroczyć 30 000 zł,
 • nikt nie został ranny,
 • sprawca przyznaje się do winy lub otrzymał mandat.

Pamiętaj, że poza samą naprawą uszkodzonego pojazdu, korzystający z BLS mogą liczyć na pokrycie kosztów:

 • holowania auta z miejsca wypadku,
 • wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy,
 • dodatkowych badań technicznych

 

Więcej na temat systemu BLS dowiesz się z wideo porad na naszym kanale YouTube: 
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady