Samochód

Czym jest NNW dla kierowcy i pasażerów i dlaczego warto je kupić ?

Zastanawiasz się czym jest NNW dla kierowcy i pasażera? Rozważasz jego zakup? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać korzyści wynikające z posiadania tego rodzaju ubezpieczenia.

Kobieta w samochodzie - NNW dla kierowcy i pasażerów

Czym jest NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu?

Ubezpieczenie z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie dobrowolne do polis komunikacyjnych, które warto zakupić. Obejmuje ono kierowcę oraz pasażerów pojazdu objętego ubezpieczeniem. Z uwagi na to, że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jak na przykład ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu, w naszym interesie jest potwierdzenie, że oferta ubezpieczenia, jaką otrzymaliśmy na nasz pojazd, zawiera taką opcję.

Ubezpieczenie NNW sprawia, że możemy otrzymać odszkodowanie, jeśli podróżując ubezpieczonym pojazdem jako kierowca lub pasażer odnieśliśmy obrażenia spowodowane wypadkiem. Oczywistą sprawą wydaje się ubieganie o odszkodowanie po kolizji naszego samochodu z innym pojazdem. Jednak ubezpieczenie NNW obejmuje Cię ochroną również w trakcie wsiadania lub wysiadania z pojazdu. Oznacza  to, że o ubezpieczenie możesz się ubiegać także, jeśli np. przytrzasnąłeś kończynę drzwiami lub klapą bagażnika. Ubezpieczenie obejmuje, także sytuacje związane z załadowywaniem lub rozładowywaniem ubezpieczonego pojazdu.

 

Ubezpieczenie OC

W jaki sposób chroni nas ubezpieczenie NNW?

NNW dla kierowcy i pasażerów chroni na kilka sposobów. Jeśli jesteś objęty tym ubezpieczeniem, możesz ubiegać się o odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia lub całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli w wyniku wypadku nastąpi śmierć osoby objętej ubezpieczeniem, wtedy o wypłatę odszkodowania z tytułu NNW ubiegają się jego spadkobiercy. Ubezpieczenie NNW chroni na terytorium Polski, a także w zasadzie na terytorium wszystkich krajów europejskich.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jaki zakres ubezpieczenia wybrać i jak ono działa?

Suma ubezpieczenia, a więc maksymalna kwota odszkodowania, jaką możemy uzyskać z tytułu ubezpieczenia NNW komunikacyjnego jest ustalana przez nas przy zawieraniu polisy na pojazd. Wynika to z faktu, że jak już wspomniano, jest to ubezpieczenie dobrowolne, ale bardzo przydatne. Obecnie suma ubezpieczenia może wynosić do stu tysięcy złotych. Ustalona suma ubezpieczenia dotyczy każdej osoby podróżującej ubezpieczonym samochodem. Najczęściej spotykanym roszczeniem, z jakim występują osoby poszkodowane w wypadku, jest roszczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Jeśli w wyniku kolizji pojazdów wystąpiły u kierowcy lub pasażerów obrażenia ciała, występują oni o odszkodowanie po zakończeniu leczenia lub jeszcze w jego trakcie. Stopień  uszczerbku na zdrowiu osób roszczących jest ustalany na podstawie przesłanej dokumentacji medycznej z leczenia. Może być także ustalony na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej. Stopień uszczerbku jest ustalany procentowo. Kwota odszkodowania jest naliczana w ten sposób, że np. za dziesięć procent orzeczonego uszczerbku otrzymamy dziesięć procent sumy ubezpieczenia z tytułu NNW, jakim objęty jest ubezpieczony pojazd.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecany porady

Zobacz wszystkie porady