Samochód

Sprzedaż samochodu z polisą OC – kto płaci za polisę?

Sprzedajesz samochód z polisą OC i chcesz wiedzieć, co będzie z płatnościami za polisę? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak ważne jest poinformowanie ubezpieczalni o zbyciu pojazdu.

Jakie masz obowiązki podczas sprzedaży pojazdu z polisą OC?

Sprzedając pojazd masz obowiązek przekazania nabywcy polisy OC zawartej na ten pojazd. Polisa odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów (OC) jest obowiązkowa dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Nabywca naszego samochodu może wypowiedzieć polisę OC lub ją kontynuować po przeliczeniu składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym mamy zawartą naszą polisę. Twoim obowiązkiem w przypadku sprzedaży samochodu jest poinformowanie ubezpieczalni o zbyciu pojazdu. Masz na to czternaście dni. Najłatwiej to zrobić przekazując umowę kupna – sprzedaży pojazdu, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe musi wiedzieć, kiedy dokładnie nastąpiła sprzedaż oraz kto jest nabywcą pojazdu.
 

Ubezpieczenie OC

Czy zapłacisz więcej za kolejną polisę OC, jeśli nabywca spowoduje szkodę?

Dopełnienie obowiązku poinformowania ubezpieczalni o sprzedaży jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim, jeśli nabywca, który nabył Twój pojazd, spowoduje wypadek, będzie sprawcą kolizji drogowej, to brak przekazanej informacji o sprzedaży sprawi, że my będziemy widnieć w danych zbieranych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jako sprawca. Spowoduje to, że przy kupnie kolejnej polisy OC na jakikolwiek pojazd zapłacimy za nią więcej, ponieważ będziemy mieli odnotowaną szkodę. Aby skorygować informację w UFG konieczne będzie przekazanie informacji o sprzedaży do ubezpieczalni, aby później przekazać ją do UFG.
 

Kto płaci za kolejne raty za polisę OC?

Kolejnym powodem, dla którego trzeba zgłosić sprzedaż pojazdu w towarzystwie ubezpieczeniowym, jest płatność za polisę OC, jeśli płatność ta była rozłożona na raty. Brak informacji w ubezpieczalni sprawi, że zwróci się ona do nas o opłacenie kolejnych rat za naszą polisę OC. Nie będziesz już właścicielem pojazdu, jednak to nic nie zmienia w tej sytuacji. Zapewne sprzedaż pojazdu nie nastąpi w ten sposób, że kolejne, pełne raty będzie musiał uiścić nabywca. Wcale nie przeszkadza to rozliczeniu za taką polisę OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie informacji z umowy kupna – sprzedaży określi jaką kwotę my mamy zapłacić, a jaką nabywca pojazdu.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Kiedy polisa OC wznowi się automatycznie?

Brak poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu, gdy polisa OC była w pełni opłacona, wiąże się także z ryzykiem automatycznego wznowienia się polisy OC. Ubezpieczalnie mają obowiązek zaproponować ofertę polisy OC i ją wznowić, jeśli kończąca się polisa OC na pojazd była opłacona. Ostatecznie otrzymamy taką polisę drogą korespondencyjną lub mailową wraz z terminem płatności za nią. Czyli nie będziemy posiadać samochodu, ale zgodnie z obowiązkiem leżącym po stronie ubezpieczalni będziemy mieli nową polisę na nasz dawno sprzedany pojazd. Gdy zaistnieje taka sytuacja, powinniśmy jak najszybciej poinformować ubezpieczalnie o sprzedaży pojazdu. Powinniśmy liczyć się możliwością, że będziemy musieli polisę wznowioną opłacić do daty powiadomienia ubezpieczalni o sprzedaży. W tym przypadku nie ma znaczenia czy nabywca naszego pojazdu zawarł już na swoje dane inną polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
 

Jak oceniasz artykuł?

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady