Jestem poszkodowany w wypadku za granicą – co robić?

Sam sposób likwidacji szkody zagranicznej będzie zależny od tego czy to Ty jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, czy też to Ty ten wypadek spowodowałeś. Ważne jest również czy wypadek miał miejsce w kraju należącym do Unii Europejskiej czy też nie. Poniżej przedstawiamy kilka opcji.

W celu usprawnienia procesu likwidacji szkody dobrze jest spisać na miejscu wypadku formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym – najlepiej w wersji polsko – angielskiej. Warto więc wziąć taki dokument w podróż – można go pobrać m.in. ze strony internetowej PBUK. Jeśli potrzebujesz formularza w języku polskim, możesz go pobrać na naszej stronie – tutaj

W tym prostym, standardowym dla wszystkich krajów europejskich druku, uwzględnione są istotne okoliczności zdarzenia, jest też miejsce na wpisanie danych ubezpieczycieli i uczestników kolizji. Informacje te znacznie ułatwią likwidację szkody. W przypadku braku takiego formularza powinieneś spisać wszystkie dane dotyczące zagranicznego pojazdu:

  • numer rejestracyjny,
  • markę pojazdu,
  • kraj rejestracji,
  • numer polisy i nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy,
  • dane osoby kierującej pojazdem.

Przydatne będzie także oświadczenie sprawcy szkody lub protokół policji. Zaleca się w miarę możliwości wezwać na miejsce zdarzenia policję, szczególnie w przypadku powstania sporu w kwestii ustalenia winy bądź osoby sprawcy. Zdarza się, że z wezwaniem policji mogą się wiązać koszty za przyjazd patrolu drogowego. W niektórych krajach także wysokość powstałej szkody decyduje o konieczności interwencji policji. Dlatego zawsze warto zapoznać się z przepisami kraju, do którego się udajemy i przez które przejeżdżamy w drodze do celu, ponieważ nieświadomie możemy wpaść w kłopoty.

Im więcej uda Ci się uzyskać informacji i dokumentów na miejscu zdarzenia tym sprawniej przebiegnie proces likwidacji szkody.

Uzyskanie protokołu policyjnego nie zawsze jest prostą sprawą. Na Węgrzech policja udostępni protokół jedynie stronom uczestniczącym w zdarzeniu, a nie towarzystwu ubezpieczeniowemu. Są kraje, w których uzyskanie protokołu wiąże się z odpłatnością jak np. Niemcy, Austria czy Serbia. W Belgii na udostępnienie protokołu policji czeka się nieraz ponad rok.
 

Pamiętaj!

Bez względu na miejsce wypadku - nigdy nie powinniśmy podpisywać żadnego dokumentu w języku, którego nie znamy - możemy bezwiednie zrzec się odszkodowania albo potwierdzić niekorzystną dla siebie wersję zdarzenia.