Samochód

Jak sprawdzić OC w UFG? Jak zweryfikować ważność polisy?

W Polsce każdy posiadacz pojazdu musi obowiązkowo zawrzeć umowę komunikacyjnego OC. Dzięki tej ochronie, jeśli spowodujesz tym autem szkodę, towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanym.

Mężczyzna trzymający tablet

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kiedy należy sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC
 • Jak sprawdzić ważność polisy OC
 • Czego do tego potrzebujesz do sprawdzenia polisy OC
 • Jakie są przewidywane kary za brak OC w 2023 roku

Za choćby jednodniową przerwę w OC grożą kary, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego koniecznie kontroluj aktualność polisy. Jeśli Tobie ktoś spowoduje szkodę, to ustal, czy sprawca ma ważne OC. Możesz to zrobić na stronie wspomnianego UFG i nie tylko. W jaki sposób sprawdzić ważność OC pojazdu na stronie UFG? Kiedy należy sprawdzić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC? Gdzie jeszcze można sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? Jakie mogą być inne konsekwencje braku ważnej polisy OC? Na to odpowiadamy w tym artykule.
 

Kiedy należy sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC?

Ubezpieczenie OC chroni zarówno sprawcę wypadku lub kolizji, jak i poszkodowanego. Ten, kto spowodował takie zdarzenie, dzięki OC nie zapłaci odszkodowania z własnych środków. Co najwyżej więcej wyniesie jego składka na OC za kolejny okres ochrony. Jednocześnie poszkodowany nie musi dochodzić przed sądem zapłaty odszkodowania od sprawcy. Środki otrzyma od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Żeby ochrona działała, musisz mieć ważne ubezpieczenie OC. Dlatego kontroluj, czy na pewno tak jest. Najczęściej Twoja polisa OC przedłuży się automatycznie, a towarzystwo powiadomi Cię, że wkrótce kończy się aktualna umowa. Jeśli jej nie wypowiesz, to ochrona będzie dalej aktywna. Jednak są przypadki, w których ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie:

 • Jeśli korzystasz z polisy, którą przekazał Ci poprzedni właściciel auta przy jego sprzedaży,
 • Jeśli nie zapłacisz pełnej składki na OC, np. była rozłożona na raty, a nie doszło do uregulowania wszystkich płatności,
 • Auto miało wykupione krótkoterminowe OC. Często z takiego ubezpieczenia korzystają właściciele komisów. Nie wykupują od razu ochrony na rok.

To bardzo istotne również wtedy, gdy ktoś spowoduje Ci szkodę swoim pojazdem. W takim przypadku sprawdź, czy auto jest ubezpieczone. Jeśli nie, to wezwij policję - oświadczenie sprawcy kolizji drogowej nie wystarczy.
 

Ubezpieczenie OC/AC 

Czy brak polisy u sprawcy oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania?

Dalej masz do niego prawo. Sprawę musisz zgłosić do dowolnego ubezpieczyciela, który dokumentację dotyczącą zdarzenia przekaże do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten wypłaca odszkodowanie w takich przypadkach.
 

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Jak możesz sprawdzić OC? Skorzystaj z bazy UFG. Ważność ubezpieczenia możesz sprawdzić online w bazie UFG. Jak to zrobić? W tym celu:

 • wejdź na stronę ufg.pl,
 • z górnego menu wybierz Baza OC i AC, a następnie Identyfikacja umowy OC na dzień,
 • podaj numer rejestracyjny lub VIN auta (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu), którego OC chcesz sprawdzić,
 • pod formularzem kliknij Dalej,

Dzięki temu uzyskasz informacje o ważności OC na dany dzień, marce pojazdu, numerze polisy i ubezpieczycielu, z którym zawarto umowę.​​​​UFG umożliwia także sprawdzanie OC w aplikacji "Na wypadek", która jest darmowa. Znajdziesz w niej również przewodnik dotyczący tego, jak się zachowywać, jeśli przydarzy Ci się wypadek lub kolizja. To nie jest jedyny sposób, by sprawdzić ważność ubezpieczenia OC.
 

Ubezpiecz swój samochód 

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu innymi sposobami

 • Weryfikacja w bazie CEPIK

OC sprawcy zdarzenia czy Twojego pojazdu możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W tym celu:

 • wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl;
 • podaj numer rejestracyjny samochodu, VIN i datę pierwszej rejestracji - wszystkie te dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym auta;
 • kliknij Sprawdź pojazd.

Ten sposób na sprawdzenie OC pojazdu dostarcza wielu informacji. Warto skorzystać z niego, jeśli interesuje Cię zakup używanego auta. Możesz sprawdzić ważność badań technicznych pojazdu, stany odczytów licznika, tj. drogomierza, informacje o zmianach właścicieli czy zgłoszenia kradzieży samochodu. Zatem dowiesz się zdecydowanie więcej, niż sprawdzając ubezpieczenie w bazie UFG, ale potrzebujesz danych z dowodu rejestracyjnego. Nie sprawdzisz ważności polisy wyłącznie na podstawie dowodu rejestracyjnego.

 • Sprawdzenie OC w aplikacji Kup Auto*

To kolejna aplikacja od UFG. Poza możliwością sprawdzenia ubezpieczenia OC możesz również wygenerować w niej umowę sprzedaży samochodu, a także pismo powiadamiające ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Umowa może być wypełniona danymi po zeskanowaniu kodu QR z dowodu rejestracyjnego. To bardzo przydatne rozwiązanie, jeśli interesuje Cię zakup samochodu. Ułatwia dopełnienie formalności.

 

*31 grudnia 2022 roku aplikacje Na Wypadek i Kup Auto zostaną wyłączone. UFG we wrześniu informowało, że nie będą już rozwijane, a ważność polisy online można sprawdzić na ufg.pl.
 

Weryfikacja druku polisy – jak to zrobić?

Ważność aktualnej polisy możesz sprawdzić na umowie z towarzystwem. Natomiast jeśli chcesz ustalić numer polisy OC sprawcy na podstawie danych z tego dokumentu, to może pojawić się problem. W Polsce nie ma obowiązku wożenia w aucie potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia pojazdu. Dlatego lepiej skorzystać z innych możliwości. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że kierowca samochodu sprawcy ma podrobiony dokument. Lepiej szybko sprawdzić ubezpieczenie pojazdu online. Jeśli masz problem z dostępem do internetu, to wezwij policję.
 

Co grozi za brak ubezpieczenia OC?

Wspomniany UFG monitoruje w Polsce ciągłość ubezpieczenia pojazdów. Nawet jeden dzień przerwy w ochronie wystarczy do nałożenia kary. Obowiązkowi ubezpieczenia nie podlegają wyłącznie sprawne samochody, które jeżdżą po drogach. Jeśli masz zarejestrowane auto, które nie działa i stoi w garażu, to i w tym przypadku musisz je ubezpieczyć. UFG nie musi przyłapać kierowcy na korzystaniu z pojazdu, który nie ma polisy. Fundusz sprawdza ważność ubezpieczenia OC dzięki narzędziom, które automatycznie typują nieubezpieczone pojazdy. W 2020 roku wezwanie do zapłaty kary otrzymało blisko 200 tys. kierowców. Z roku na rok opłaty za brak OC są coraz wyższe i zależą one od:

 • wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku w Polsce,
 • typu pojazdu,
 • długości przerwy w ciągłości polisy ubezpieczeniowej.

O tym, ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku, przeczytasz w naszym artykule "Kara za brak OC w 2022 roku - ile wynosi i jak jej uniknąć?".

W 2023 roku opłaty będą wyższe ze względu na rosnące minimalne wynagrodzenie w Polsce. To będzie szczególny rok, gdyż opłaty zmienią się dwukrotnie w związku z dwukrotnym podniesieniem wysokości wspomnianej pensji.

Od 1 stycznia 2023 do 30 czerwca 2023 roku posiadacz nieubezpieczonego samochodu osobowego najprawdopodobniej zapłaci:

 • przerwa do 3 dni – 1400 zł,
 • przerwa od 4 do 14 dni – 3490 zł,
 • przerwa powyżej 14 dni – 6980 zł.

Kolejna podwyżka opłat czeka nas od 1 lipca 2023 roku. Kary w przypadku samochodu osobowego wyniosą:

 • przerwa do 3 dni – 1440 zł,
 • przerwa od 4 do 14 dni – 3600 zł,
 • przerwa powyżej 14 dni – 7200 zł.

Jeśli chodzi o posiadaczy nieubezpieczonych samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, to od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 kary wyniosą:

 • przerwa do 3 dni - 2090 zł;
 • przerwa od 4 do 14 dni - 5240 zł;
 • przerwa powyżej 14 dni - 10 470 zł.

Natomiast od 1 lipca do końca 2023 roku:

 • przerwa do 3 dni - 2160 zł,
 • przerwa od 4 do 14 dni - 5400 zł,
 • przerwa powyżej 14 dni - 10 800 zł.

Jak widzisz, opłaty są bardzo wysokie. Mogą nawet przekroczyć wartość auta. Dlatego sprawdzenie ubezpieczenia samochodu jest tak ważne. Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Nie warto z niego rezygnować. Pamiętaj, że kara od UFG za brak aktualnego ubezpieczenia samochodu to nie jedyna konsekwencja dla nieubezpieczonego.
 

Ubezpieczenie OC 

Brak OC a konsekwencje dla sprawcy wypadku lub kolizji

Zapłacenie kary za brak ubezpieczenia OC to tylko jeden z wydatków, z którym musi się liczyć posiadacz nieubezpieczonego auta. Dużo więcej może go kosztować spowodowanie wypadku lub kolizji. Jeśli do tego dojdzie, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie, ale następnie zwróci się o te środki w ramach regresu. Polega to na żądaniu od sprawcy zwrotu pieniędzy, które UFG wypłacił poszkodowanym.

Na koniec 2020 roku średnia wartość takiego regresu wynosiła 17 tys. zł, a w przypadku 66 zdarzeń było to ponad 100 tys. zł. Najwyższa kwota w 2020 roku wyniosła 475 tys. zł. Te środki trafiły do poszkodowanych, ale odszkodowanie sfinansuje sprawca. Jak informuje UFG, w dalszym ciągu wielu nieubezpieczonych spłaca regresy z lat 90. ubiegłego wieku.
W przypadku spowodowania wypadku z ofiarą śmiertelną kary są ogromne. Najwyższa wynosi 1,4 mln zł. Taką kwotę musi oddać nieubezpieczony sprawca, który motocyklem potrącił rowerzystkę, a ta zmarła. Kolejny zwraca do funduszu 1,37 mln - ofiara wypadku jest sparaliżowana.

Jak widzisz, posiadanie auta bez polisy OC może się wiązać z ogromnymi kosztami. Warto sprawdzić ważność OC. Pamiętaj o przypadkach, kiedy ochrona nie przedłuży się automatycznie. Są różne sposoby, aby zweryfikować ważność polisy. Nie zapomnij o przedłużeniu ubezpieczenia - OC jest niezwykle ważne i może Cię uchronić przed wysokimi kosztami.
 

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady