Kary za brak OC motocykla – jaka kara za brak ubezpieczenia?

Właściciel każdego pojazdu, niezależnie od jego wielkości, powinien wykupić ubezpieczenie OC. Dotyczy to zarówno kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, jak i motocykli. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na opłacenie polisy, to grożą mu za to kary finansowe. Dowiedz się, ile wynosi opłata za brak ubezpieczenia, od czego zależy jej wysokość i czy da się jej uniknąć.

Motocyklista w trasie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jesy ubezpieczenie OC motocykla?
  • Jaka grozi kara za brak OC motocykla?
  • Czy można uniknąć kar za brak OC?
  • Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC na jednoślad?

OC na motocykl – co to jest?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które musi opłacić każdy kierowca. Polisę przypisuje się jednak nie do właściciela, a do konkretnego pojazdu, np. motocykla. Ubezpieczenie OC służy do tego, aby firma ubezpieczeniowa na podstawie składek mogła opłacić szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu. Kiedy dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia z winy prowadzącego dany motocykl, to właśnie OC tego jednośladu jest podstawą do pokrycia zobowiązania wobec poszkodowanego.

Obowiązek opłacenia OC wynika z konieczności ochrony zarówno osoby powodującej wypadek, jak i poszkodowanego. Właściciel pojazdu od razu po jego nabyciu powinien wykupić OC (jeśli kupuje nowy motocykl) lub sprawdzić, czy jest on objęty ubezpieczeniem. Jeśli sprzedaje się jednoślad, którego polisa jest jeszcze ważna, to przechodzi ona na nowego właściciela pojazdu.
 

Ubezpieczenie OC dla motocykla

Brak OC motocykla – jaka kara w 2024 roku?

Jeśli okaże się, że nie posiadasz polisy OC dla swojego pojazdu, przysługuje Ci kara za brak ubezpieczenia. Wysokość obciążenia zależy od tego, ile czasu motocykl nie jest objęty polisą. Jeśli przerwa w opłatach wynosi od 1 do 3 dni, to za zwłokę zapłacisz karę 280 zł. W przypadku 4 do 14 dni bez ubezpieczenia koszty te wzrastają do 710 zł. Najwyższa możliwa kara dla właściciela motocykla wynosi 1410 zł. Opłaca ją każdy, kto jeździ bez OC dłużej niż 14 dni.

Takie kwoty będą obowiązywać tylko do lipca 2024 roku. Później w związku ze wzrostem płacy minimalnej każda z nich wzrośnie. Najmniejsza kara zwiększy się z 280 do 290 zł. Kolejna będzie wynosić 720 zł, a najwyższa 1430 zł. Ze względu na to, że OC jest obowiązkowe, funkcjonuje specjalny organ, którego celem jest wyszukiwanie kierowców niepłacących składek. Jest to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego pracownicy weryfikują, czy każdy motor i auto są objęte polisą. UFG wzywa kierowców do opłacania kar za brak ubezpieczenia OC.

 

Dane pochodzą z oficjalnej strony UFG. 

 

Czy można uniknąć kar za brak OC?

Brak polisy może wynikać z wielu przyczyn, np. przeoczenia terminu wygaśnięcia poprzedniego ubezpieczenia, trudnej sytuacji finansowej kierowcy czy celowego unikania wpłaty. W niektórych przypadkach można ubiegać się o odsunięcie, zmniejszenie lub podzielenie kary na kilka rat. W tym celu należy złożyć podanie do UFG. Wzory takiego dokumentu możesz łatwo znaleźć w sieci. Nie warto jednak celowo omijać płatności, a później starać się o zniesienie kary. Prośba musi być solidnie uargumentowana.

Niekiedy może dojść do pomyłek i urząd nałoży na kierowcę karę, gdy motocykl był ubezpieczony. Wtedy trzeba przedstawić wraz z wnioskiem dokument potwierdzający wykupienie OC na dany okres. Czasami pojazd przechodzi w ręce innego właściciela, ale to poprzedni otrzymuje wezwanie do zapłaty. W takich sytuacjach należy przedstawić dowód na sprzedaż jednośladu.

Warto dodać, że kierowcy w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na złagodzenie kary lub rozbicie jej na kilka płatności. W takim przypadku trzeba również udowodnić UFG swoje problemy finansowe, aby mieć solidną podstawę do zmniejszenia czy rozłożenia opłaty. Podstawą do odroczenia kary może być też udokumentowana choroba, która wiąże się np. z długim pobytem w szpitalu.

 

Ubezpiecz swój motocykl

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC na jednoślad?

Każdy kierowca może stać się sprawcą lub ofiarą wypadku. Każda kolizja czy niebezpieczna sytuacja na drodze to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Brak ważnego OC może spowodować naliczenie kar, a zwlekanie z płatnością w konsekwencji doprowadzi do sporych odsetek. Zdecydowanie warto dbać o brak przerw w OC i regularne opłacanie składek. Daje to poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że w razie spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze, ofiara otrzyma potrzebne środki.

Pamiętaj, że brak ubezpieczenia motocykla to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie, które może wyjść na jaw nie tylko podczas wypadku, ale też kontroli drogowej czy po prostu z wyniku prac UFG. Bez poważnych argumentów nie da się uniknąć zapłaty kary za brak OC, więc tym bardziej nie warto narażać się na dodatkowe koszty.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady