Samochód

Prawo jazdy na motocykl – co to za kategoria i ile kosztuje kurs na motor?

Jazda motocyklem kojarzy się z wolnością i możliwością docierania nawet w trudno dostępne zakątki świata. Niektórzy przemierzają na jednośladach tysiące kilometrów, aby odkrywać nowe miejsca. Jeśli i Ty chcesz zdobyć uprawnienia na motocykl o pojemności pozwalającej na dowolne wojaże, to koniecznie dowiedz się, ile kosztuje prawo jazdy na motor i w jaki sposób je zdobyć.

Motocykl jadący na drodze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prawo jazdy na motocykl – jakie daje uprawnienia
  • Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl
  • Kurs prawa jazdy kat. A i egzamin - co warto wiedzieć
  • Ile może kosztować wyrobienie prawa jazdy na motor
  • Kurs prawa jazdy na motocykl – dla kogo

Prawo jazdy na motocykl – jakie daje uprawnienia?

Zdecydowanie największa część kierowców ma uprawnienia kategorii B, czyli może poruszać się samochodami osobowymi o maksymalnej masie 3,5 t. Mogłoby się wydawać, że osoby te mogą jeździć także motocyklami, ale nic bardziej mylnego. Co prawda, jeśli kierowca ma prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat, może jeździć skuterem. Taki jednoślad nie może jednak przekraczać mocy 11 kW, masy silnika 125 cm³, a stosunek jego mocy do masy własnej nie może być większy niż 0,1 kW/kg.

Aby móc jeździć dowolnym motocyklem, w tym np. ścigaczem, trzeba wyrobić prawo jazdy kategorii A. Jest to uprawnienie, które pozwala również na jazdę motorem z wózkiem bocznym czy przyczepą motocyklową. Wiek, jaki musi ukończyć kandydat na kierowcę, zależy od tego, czy wcześniej zdobył on już inne uprawnienia do prowadzenia jednośladu. Osoby z prawem jazdy A2 mogą przystąpić do kursu kategorii A, gdy mają 20 lat. Jeśli nie mają innych uprawnień, to dopiero ukończenie 24. roku życia pozwala im na podjęcie nauki jazdy.

Niektóre osoby ze względu na swój zawód mogą przystąpić do kursu w wieku 18 lat. Są to jednak specyficzne profesje, takie jak np. żołnierze sił zbrojnych. Czym jest kategoria A2, dzięki której można szybciej zdać egzamin na motocykl? To uprawnienie do kierowania jednośladami o mocy maksymalnej 35 kW czy wszystkimi należącymi do kategorii AM (motorowery i czterokołowce lekkie). Takie prawo jazdy może mieć każda pełnoletnia osoba.
 

Ubezpieczenie OC dla motocykla 

Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Każdy, kto decyduje się na posiadanie prawa jazdy na motocykl, musi najpierw odbyć kurs teoretyczny. Na początku warto zapoznać się z ofertami okolicznych szkół jazdy i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. W starostwie lub urzędzie miasta trzeba złożyć wniosek o uzyskanie numeru kandydata na kierowcę i udać się na badania lekarskie. Specjalista musi ocenić, czy dana osoba nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia jednośladu.

Następnie uczestniczy się w wykładach, a później przechodzi się do kursu praktycznego. Jazdy pod okiem instruktora odbywają się zarówno na mieście, jak i na placu manewrowym. Co ważne, aby zapisać się na kurs, nie trzeba mieć jeszcze ukończonych 20. czy 24. lat. Naukę można rozpocząć kilka miesięcy wcześniej, a prawo jazdy odebrać dopiero po urodzinach upoważniających do jazdy.

 

Kurs prawa jazdy kat. A i egzamin

Kurs na prawo jazdy kat. A trwa 50 godzin. 30 z nich musisz poświęcić na naukę teorii, a pozostałe 20 na jazdy z instruktorem. W ramach nauki odbywa się także instruktaż z udzielania pierwszej pomocy, co jest jednym z najważniejszych elementów całego kursu. Po zakończeniu lekcji wykładowych trzeba przystąpić do egzaminu teoretycznego w ośrodku WORD. Pytania są zamknięte i dotyczą zarówno sytuacji na drodze, jak i samego pojazdu. Pozytywny wynik otrzymuje się po zdobyciu 68 punktów. Maksymalna liczba to 74.

W przeciwieństwie do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, podczas praktycznego sprawdzianu jazdy motocyklem nie możesz zapomnieć wymaganego stroju. Zaliczają się do niego: buty zakrywające stopy, kurtka z długim rękawem, rękawiczki czy długie spodnie. Konieczny jest odpowiedni kask, ale ten może być wypożyczony z ośrodka egzaminującego.

Pierwsze zadania na egzaminie praktycznym odbywają się na placu manewrowym. Egzaminator sprawdza, czy kierowca potrafi przygotować się do bezpiecznej jazdy, jak i to, czy jest w stanie sprawdzić konkretne elementy techniczne pojazdu. Następnie wykonuje się slalomy i ósemki, a także rusza się na wzniesieniu. Dopiero po odpowiednim wykonaniu tych zadań można wyjechać na miasto.

Ta część może przebiegać inaczej za każdym razem. Będziesz mieć przymocowany do kasku interkom, a za tobą będzie jechał egzaminator wydający ci poszczególne polecenia. Może np. poprosić cię o hamowanie awaryjne, jazdę po drodze jednokierunkowej, parkowanie czy wiele innych czynności, które sprawdzą, jak dobrze poruszasz się po jezdni.
 

 

Ubezpiecz swój motocykl 

Ile może kosztować wyrobienie prawa jazdy na motor?

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Cena zależy od wielu czynników, ale zwykle oscyluje w okolicach 3000 zł za całość łącznie z egzaminami. Największy koszt to 50-godzinny kurs, za który najczęściej trzeba zapłacić ponad 2000 zł. Poza tym trzeba doliczyć jeszcze badania lekarskie, zdjęcie do dokumentu, opłatę dwóch egzaminów (o ile zda się za pierwszym razem), a także 100 zł za wydanie prawa jazdy.

Jeśli ktoś nie czuje się pewnie, może dokupić sobie więcej godzin jazd z instruktorem, co dodatkowo zwiększa ostateczny koszt kursu. Liczba podejść do egzaminów może nadszarpnąć budżet kandydata. Jeden egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 180 zł. Cena samego kursu może zależeć m.in. od tego, w jakim mieście się go odbywa.
 

Kurs prawa jazdy na motocykl – dla kogo?

Nauka jazdy motocyklem to marzenie zarówno wielu mężczyzn, jak i kobiet. Każdy, kto ukończył odpowiedni wiek i chce spróbować swoich sił, powinien zrobić prawo jazdy na jednoślad. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to proste i mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Prowadzenie motocykla daje poczucie wolności, zapewnia adrenalinę i pozwala na odwiedzanie pięknych miejsc. Jeśli o tym marzysz, to koniecznie sprawdź ceny kursu na prawo jazdy w swoim mieście.
 

Ubezpieczenie OC dla motocykla

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady