Samochód

Ochrona zniżek - jak to działa?

Ochrona zniżek OC lub AC to zabezpieczenie właściciela samochodu przed istotną zwyżką składki w kolejnym roku w razie spowodowania szkody.

Rodzina jadąca samochodem objętym ubezpieczeniem samochodu w Warcie z ochroną zniżek w cenie OC

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest ochrona zniżek
 • Kto może korzystać z ochrony zniżek
 • Ile kosztuje ochrona zniżek


Dla kogo ochrona zniżek?

O takiej możliwości powinni pomyśleć wszyscy, a zwłaszcza kierowcy, którzy wypracowali bardzo wysokie zniżki za bezszkodowy przebieg posiadanych umów OC i AC. To dobre rozwiązanie również dla młodych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna i nie zdążyli jeszcze nabyć doświadczenia za kółkiem. Wzrost składki przy wznawianiu umowy po szkodzie może być niemiłym zaskoczeniem. Dlatego warto się przed nim zabezpieczyć.  
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC

Stłuczka czy wypadek

Jako wypadek drogowy określa się zdarzenie, które skutkuje koniecznością udzielenia pomocy lekarskiej minimum jednemu uczestnikowi lub śmiercią przynajmniej jednej osoby. Mniej poważne zdarzenia - nazywane popularnie stłuczkami to kolizje. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2021 r. liczba wypadków rok do roku spadła o 5,43 proc. z 10 357 do 9 795, a liczba kolizji wzrosła o 13,9 proc. z 174 237 do 198 463. Bez względu na definicje, każde z tych zdarzeń zgłoszone do ubezpieczyciela uznawane jest jako szkoda i skutkuje utratą zniżki w OC. Podobnie jest w przypadku AC – tu również zgłoszenie szkody może spowodować utratę zniżki. To, jak bardzo składka zostanie zwiększona, zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Ochrona zniżek w cenie polisy

Ochrona zniżek może być dostępna jako dodatkowo płatna opcja lub opcja uwzględniona już w cenie polisy. Warta oferuje ochronę zniżek w cenie ubezpieczenia OC Komfort i AC Komfort. Można ją również dokupić w wariancie Warta AC Standard. Na czym dokładnie polega ochrona zniżek oferowana przez Wartę?

Zawierając nową umowę OC Komfort z opcją Ochrona Zniżek klient otrzymuje gwarancję, że Warta ustalając składkę za wznowienie, uzna go za bezszkodowego kierowcę, także w sytuacji, gdy spowoduje on kolizję lub wypadek. Wartość takiej szkody nie może jednak przekroczyć 5 000 zł. Jeśli w ciągu roku klientowi nie zdarzy się wypadek lub kolizja i przedłuży umowę z Wartą, otrzyma ochronę zniżek już bez limitu wysokości szkody.

Ochrona zniżek dostępna jest również w ubezpieczeniu AC. Zawierając w Warcie nową umowę AC Komfort z opcją Ochrona Zniżek, klient otrzymuje gwarancję, że przy ustalaniu składki na następny rok będzie traktowany jak bezszkodowy, nawet jeżeli przydarzy mu się jedna szkoda. Nie ma przy tym znaczenia jak duża będzie to szkoda. Jeżeli w ciągu roku nie zdarzy się żadna stłuczka, będzie mógł również skorzystać z tej opcji w kolejnym roku.
 

Pamiętaj!

 • Ochrona zniżek pozwala na nieuwzględnianie szkody przy wyliczaniu składki za polisę na kolejny okres ubezpieczeniowy.
   
 • Ochrona zniżek na ogół dotyczy jednej szkody i nie zadziała w przypadku 2 lub więcej szkód w ciągu okresu ubezpieczenia.
   
 • Ochrona zniżek  „działa” pod warunkiem kontunuowania umowy w danym zakładzie ubezpieczeń.
   

Gdzie kupić ochronę zniżek?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ochronę zniżek, więc warto pomyśleć o tym przy wyborze ubezpieczyciela, z którym będzie się chciało zawrzeć umowę ubezpieczenia – OC lub AC. Warto też sprawdzić jak działa ta opcja w konkretnej firmie, ponieważ każdy ubezpieczyciel przygotowuje oferty na własnych zasadach.
 


Oblicz składkę ubezpieczenia OC/AC

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady