Samochód

Ubezpieczenie AC - w jakich przypadkach jest potrzebne

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni finanse właściciela samochodu, gdy dojdzie do uszkodzenia lub utraty auta. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje samochód i jego wyposażenie: zarówno standardowe jak i dodatkowe, uwzględnione w umowie ubezpieczenia.

Kobieta w niebieskiej koszulce jadąca samochodem, która ma wykupione AC w Warcie 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • W jakiś sytuacjach przydaje się AC
 • Od czego chroni Autocasco
 • Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie

Posiadacz samochodu jest zobowiązany tylko do kupienia ubezpieczenia OC. Taka polisa nie chroni jednak np. przed kradzieżą, uszkodzeniami auta, do których dojdzie z winy właściciela czy dewastacją. To rola Autocasco. Czym jest i w jakich przypadkach może Ci się przydać, przeczytasz w tym artykule.

Co to jest ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC (Autocasco) jest ubezpieczeniem dobrowolnym pojazdów od skutków uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży. Zakres ubezpieczenia jest ustalany przez firmy ubezpieczeniowe w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – może obejmować m.in. szkody wynikające z uszkodzenia pojazdu w wypadku, jak również powstałe na skutek wystąpienia takich zdarzeń jak grad czy pożar. Obecnie najbardziej popularną formułą ubezpieczenia AC jest ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, obejmujące zakresem ochrony wszelkie zdarzenia, które nie zostały wymienione w katalogu wyłączeń odpowiedzialności.
 

W jakich sytuacjach pomoże Autocasco?

Firmy ubezpieczeniowe oferują wiele wariantów ubezpieczenia Autocasco. Najczęściej obejmuje ono szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku z innymi pojazdami, ale nie tylko. Auto może zostać uszkodzone w kolizji ze zwierzęciem, które wbiegło na jezdnię. Na odszkodowanie można ponadto liczyć w przypadku kradzieży pojazdu lub jego wyposażenia. Choć lata 90-te, podczas których często dochodziło do kradzieży aut mamy już dawno za sobą – takie przypadki wciąż nie są rzadkie. W samym 2020 r. z powodu kradzieży wyrejestrowano z Centralnej Ewidencji Pojazdów ponad blisko 7 tys. aut. Nasilającym problemem stają się też anomalia pogodowe – ulewne deszcze, porywiste wiatry, pożary. Autocasco pozwoli uzyskać odszkodowanie w razie zniszczeń samochodu, jakie powstają w wyniku dużych opadów – także gradu, podtopień. obsunięć się ziemi, czy trąb powietrznych, których też jest coraz więcej w związku ze zmianami klimatu. AC przydaje się również, gdy samochód parkowany jest na ulicy, ponieważ w czasie wichury na dach mogą spadać nie tylko drobniejsze gałęzie, ale również potężne konary.


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC

Autocasco dla nowego i starszego auta

Zakres ubezpieczenia Autocasco może być różny i dopasowany do indywidualnych potrzeb właściciela auta. Przy wyborze wariantu Autocasco warto dobrać odpowiedny wariant dostosowany do wieku i wartości pojazdu. Autocasco dla nowszego samochodu powinno mieć szeroki zakres – bez udziałów własnych i zapewniać naprawę samochodu w autoryzowanym serwisie (ASO) z wykorzystaniem oryginalnych części. Warto, aby polisa zapewniała również utrzymanie sumy ubezpieczenia równej wartości zakupu auta przez kilka lat. W przypadku nowszych aut dobrym wyborem może być polisa all risks, która obejmuje wszystkie szkody, które nie zostały wyłączone w umowie. Jeżeli mamy starsze auto – wówczas nie zawsze warto płacić za drogie naprawy w ASO, a zamiast tego zdecydować się na naprawy w warsztatach niezależnych. Obniży to składkę za polisę. W Warcie Autocasco dostępne jest w dwóch, podstawowych opcjach:

 • AC Standard to oferta kierowana do właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce, bez względu na wiek samochodu. W tym wariancie można zdecydować o naprawie auta w ASO lub w sieci warsztatów niezależnych współpracujących z Wartą.
 • AC Komfort to z kolei oferta dla właścicieli relatywnie nowych samochodów (do 6 lat). Zapewnia szeroki zakres ochrony: bez udziałów własnych, z naprawą w ASO, dedykowaną ścieżką likwidacji szkód oraz ubezpieczeniem bagażu w cenie. Kupującym nowe auto Warta zapewnia ponadto utrzymanie sumy ubezpieczenia równej wartości zakupu auta przez trzy lata.

Niezależnie od wybranej opcji Autocasco w Warcie zapewnia ochronę w formule all risks.
 

Sprawna likwidacja szkód

Niezależnie od wariantu Autocasco - kluczową rolę z punktu widzenia ubezpieczonego odgrywa też szybkość likwidacji szkody. Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe – zwróć uwagę, w jaki sposób likwidowane są szkody, jeżeli zdarzy się wypadek. Ważne jest czy zapewni szybką ścieżkę likwidacji oraz nowoczesne sposoby komunikacji z firmą, które usprawniają i przyspieszają wypłatę odszkodowania.
 

Udział własny w szkodzie: tak czy nie?

Wybierając AC miej świadomość, że wysokość składki, choć oczywiście istotna, nie powinna być głównym powodem, dla którego kupujesz polisę. Jednym z ważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze AC - jest tzw. udział własny w szkodzie. Jest to postanowienie umowy ubezpieczenia, które bez względu na wysokość szkody i okoliczności jej wystąpienia obniża odszkodowanie o określony procent.

Firmy ubezpieczeniowe oferują najczęściej różne opcje polis – z udziałem własnym lub bez. W przypadku tej ostatniej po szkodzie otrzymujesz należne odszkodowanie bez pomniejszenia. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na cenę:  jest ona wyższa niż w przypadku polisy z zastosowaniem udziału własnego.

Jeśli jednak, chcesz poznać wysokość swojej składki, możesz obliczyć ją w naszym kalkulatorze OC/AC.
 


Oblicz składkę w 1 minutę

Opcje dodatkowe

Do ubezpieczenia AC możesz dokupić tzw. opcje dodatkowe, czyli np. pakiet ubezpieczeń Assistance, ubezpieczenie NNW, czy ubezpieczenie szyb.

Assistance to polisa, która zapewnia pomoc po wypadku, kradzieży lub awarii pojazdu. Może ona obejmować zorganizowanie transportu uszkodzonego w wyniku wypadku samochodu i pokrycie kosztów jego transportu z miejsca zdarzenia do warsztatu oraz organizację i opłacenie wynajmu auta zastępczego na określony w OWU czas, kiedy ubezpieczony pojazd jest naprawiany  w warsztacie. Można też liczyć na pomoc w innych sytuacjach, jak np. gdy uszkodzone jest koło czy rozładuje się akumulator. Dodatkowe usługi to wyższa składka, ale i większy komfort osób często podróżujących. Zwłaszcza, że ubezpieczyciel posiadaczom pakietu Assistance może też zorganizować nocleg w hotelu i pokryć jego koszty na czas naprawy auta.

NNW zapewni wypłatę świadczenia, jeżeli w wyniku wypadku dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Z kolei ubezpieczenie szyb zapewni nam bezgotówkową pomoc w profesjonalnym warsztacie, jeżeli szyba w naszym samochodzie zostanie stłuczona – np. przez wandali lub w wyniku uderzenia kamienia.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC

Pamiętaj!  Ubezpieczenie Autocasco może obejmować:

 • Kradzież samochodu
 • Zderzenie z innym samochodem
 • Szkody wyrządzone przez zwierzęta
 • Wybicie szyby
 • Kradzież wyposażenia
 • Uszkodzenia karoserii
 • Uszkodzenia przez nieznanych sprawców
 • Zalanie samochodu
Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady