Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co musisz wiedzieć?

Jeżeli jesteś poszkodowany w wypadku lub kolizji, w wyniku której Twoje auto nie nadaje się do użytku i będziesz potrzebować auta zastępczego. Czy w takim przypadku możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Mężczyźni, którzy przekazują klucz do auta zastępczego  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy
  • Co należy zrobić, żeby otrzymać auto zastępcze
  • Jak długo można korzystać z samochodu zastępczego

Każdy wypadek czy stłuczka to duży stres zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego. W takim momencie łatwo zapomnieć o tym, że kierowcom, którzy są poszkodowani w wypadkach i kolizjach komunikacyjnych przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy. Co należy zrobić, by otrzymać takie auto?
 

Jak skorzystać z auta zastępczego?

W pierwszej kolejności zgłoś się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji. W trakcie zgłoszenia poinformuj, że potrzebujesz samochodu zastępczego. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zorganizuje najem pojazdu zastępczego w wypożyczalni lub warsztacie, z którym współpracuje. Jeżeli wolisz, by procesem likwidacji szkody z OC zajął się Twój ubezpieczyciel – możesz zgłosić szkodę w Towarzystwie, w którym wykupiłeś polisę. Na rynku funkcjonuje model BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) co oznacza, że możesz zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela, a ten rozliczy się z towarzystwem, w którym ubezpieczony jest sprawca zdarzenia. Jest to możliwe, gdy obie firmy ubezpieczeniowe uczestniczące w procesie likwidacji szkód są członkiem systemu BLS - ich listę możesz znaleźć tutaj.
 


Sprawdź cenę OC z Assistance 

Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Warunkiem otrzymania samochodu zastępczego jest zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC sprawcy.

W tym celu przygotuj: dane osobowe uczestników zdarzenia, dowód rejestracyjny, informacje dotyczące przedmiotu szkody. Podczas zgłaszania szkody poinformuj nas o tym, że potrzebujesz samochodu zastępczego, a my zorganizujemy wynajem auta. Nasz pracownik ustala z Tobą czas i miejsce podstawienia pojazdu i organizuje dla Ciebie pojazd zastępczy w jednej z wypożyczalni, z którą współpracujemy. Nie musisz angażować więc swojej gotówki ani szukać na własną rękę wypożyczalni. To bardzo komfortowe rozwiązanie.
 

A dodatkowo:

  • Pokryjemy  koszty najmu wraz z podstawieniem i odstawieniem pojazdu zastępczego we wskazane przez Ciebie miejsce,
  • Nie zostaniesz obciążony żadnymi dodatkowymi opłatami/karami pod warunkiem użytkowania pojazdu zgodnie z przeznaczeniem oraz zgodnie z przepisami prawa,
  • Jeżeli pojazd zastępczy zostanie uszkodzony w trakcie użytkowania, koszt udziału własnego pokryje Warta,
  • Możesz jeździć pojazdem zastępczym bez limitu kilometrów,
  • Naszymi pojazdami zastępczymi możesz wyjechać za granicę – zarówno na wakacje jak i do pracy,
  • W pojeździe zastępczym możesz przewozić zwierzęta,
  • We własnym zakresie rozliczamy się ze współpracującą wypożyczalnią. Nie musisz angażować więc swojej gotówki, ani szukać na własną rękę wypożyczalni. To bardzo komfortowe rozwiązanie.

Możesz również  wypożyczyć samochód zastępczy we własnym zakresie. Pamiętaj jednak, aby przed skorzystaniem z tej opcji zapoznać się z naszymi poziomami akceptowanych cen. Zaakceptujemy tylko takie koszty, jakie byłyby poniesione przy organizacji najmu w jednej z naszych wypożyczalni współpracujących. Zwrot pieniędzy za wynajem otrzymasz po przekazaniu do nas faktury od wypożyczalni.
 

Pamiętaj!

Samochód zastępczy powinien być tej samej klasy co uszkodzony pojazd*. Tutaj - udostępniamy listę modeli, z których możesz skorzystać, oraz koszt brutto za dobę wynajmu samochodu, który pokrywamy. Z dostępnością właściwego auta nie ma problemu, bo współpracujemy z kilkoma sieciowymi wypożyczalniami. Mają one swoje lokalizacje w ponad 100 miejscach w całej Polsce i dysponują flotą około 10 000 pojazdów. Pamiętaj, że wydatki na paliwo, myjnie, parking, wymianę opon, wycieraczek czy oleju są opłacane w Twoim zakresie. 

*Np. jeżeli jeździsz Toyotą Corolla, to jest to auto kompaktowe, czyli tzw. klasa C. Możesz zatem otrzymać pojazd zastępczy w tej klasie tj. np. Opel Astra, Hyundai i30, Ford Focus.
 


Sprawdź cenę OC z Assistance

Jak długo mogę korzystać z auta zastępczego?

Siadając za kierownicą auta zastępczego, na pewno zadajesz sobie pytanie: jak długo będziesz mógł z niego korzystać. Pojazd zastępczy przysługuje na okres niezbędny do dokonania naprawy samochodu. Jeżeli twoje auto zostało lekko uszkodzone i można się nim poruszać, to pojazd zastępczy otrzymasz po odstawieniu auta do warsztatu.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady