Samochód

Jakie są różnicę między OC, AC i Assistance?

Masz samochód i chcesz go dobrze ubezpieczyć? Zastanawiasz się, czym różnią się OC, AC i Assistance? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, co jest dla ciebie niezbędne.

Rodzina w salonie samochodowym

Czym jest polisa OC na samochód?

Polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. To polisa, która chroni Cię (jako Ubezpieczonego), jeśli będziesz zobowiązany do naprawienia szkody, w której jesteś sprawcą. W zakresie ubezpieczenia OC mogą to byś szkody majątkowe i osobowe. Czyli szkody związane z uszkodzonym pojazdem poszkodowanego, szkody związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem jego mienia takiego jak rzeczy przewożone w uszkodzonym pojeździe, ale też uszkodzenia lub zniszczenia nieruchomości.

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, oznacza to, że każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać wspomnianą polisę, aby poruszać się po drogach. Zawarcie polisy OC na pojazd leży w obowiązku posiadacza pojazdu. Pamiętaj, że brak ważnej polisy OC jest związany z ryzykiem poniesienia kosztów związanych z wyrządzonymi szkodami, a mogą być one bardzo wysokie. Ponadto brak ważnej polisy OC powoduje nałożenie kary na posiadacza pojazdu przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucje zajmującą się likwidacją szkód wyrządzonych przez pojazdy nieposiadające ważnej polisy OC.
 

Ubezpieczenie OC

Dlaczego warto posiadać polisę AC?

Polisa AC, czyli polisa Autocasco. To polisa, która chroni pojazd ubezpieczony w zakresie zdarzeń losowych, w jakich może uczestniczyć. Mogą to być kolizje z innym pojazdem, kolizje z drzewem, nieruchomościami, uszkodzenia wynikające z opadów gradu, spadających na ubezpieczony samochód przedmiotów, dewastacja pojazdu ubezpieczonego lub dewastacja związana z kradzieżą części samochodu, lub jego wyposażenia, a także kradzież ubezpieczonego samochodu.

Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jednak warto ją posiadać, ponieważ pozwala na naprawę Twojego pojazdu, gdy jesteś sprawcą wypadku. Nie bez znaczenia jest fakt, że szkody na  pojeździe mogą wystąpić bez Twojej wiedzy i udziału w nich. Polisa AC chroni nas w najgorszym scenariuszu, czyli jeśli Twój pojazd zostanie skradziony. Im nowszy pojazd posiadasz, a tym bardziej, jeśli jest on wyższej klasy – ,tym większe straty możesz ponieść w przypadku jego utraty. Dlatego powinieneś na naszej polisie AC mieć opcję ochrony przed kradzieżą. Po zgłoszeniu szkody kradzieżowej i wypłaceniu odszkodowania otrzymasz środki na nowy pojazd i możesz dokonać jego zakupu.
 

Ubezpieczenie OC/AC

Jak bardzo pomocne jest ubezpieczenie Assistance?

Polisa Assistance, czyli polisa zapewniająca pomoc techniczną w przypadku problemów z samochodem. To polisa, która zapewnia pomoc, jeśli Twój samochód odmówił Ci posłuszeństwa i nie możesz go uruchomić lub kontynuować nim jazdy. W zależności od pakietu, na który się zdecydujesz masz różny zakres ochrony na polisie Assistance. W wyższych pakietach na pomoc techniczną dla Twojego samochodu możemy liczyć już pod domem lub nawet w garażu. Wyższe pakiety zapewniają także np. możliwość uzyskania pojazdu zastępczego na czas naprawy naszego pojazdu.

Assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, jednak trudno sobie obecnie wyobrazić polisę OC, lub polisę OC i AC bez uzupełniania w postaci ubezpieczenie Assistacne. W podstawowych wersjach polisa może być bezpłatna, ale nawet wyższe wersje nie stanowią zbytniego obciążenia dla portfela. Jeśli weźmiemy pod uwagę jej koszy i możliwe koszty organizacji holownika, aby sprowadzić uszkodzony samochód do mechanika, to sprawa wydaje się oczywista. Assistance może się przydać, jeśli samochód ulegnie awarii na drodze, zabraknie Ci paliwa lub nie możesz uruchomić pojazdu, najczęściej z powodu usterki akumulatora. Również po kolizji z innym pojazdem możesz liczyć na odholowanie Twojego pojazdu. Wyższe warianty ubezpieczenia Assistance działają także za granicą, więc nie grozi Ci długotrwałe poszukiwanie pomocy na wakacjach.
 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady