Samochód

Uszkodzona szyba - w jakich sytuacjach lepiej naprawić niż wymienić?

Samochód podczas jazdy narażony jest na wiele niesprzyjających czynników. Jednym z nich jest uszkodzenie przedniej szyby. Wystarczy uderzenie niewielkim kamykiem spod kół innego pojazdu, grad czy spadające gałęzie podczas silnego wiatru, by naruszyć szybę i doprowadzić do jej pęknięcia. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Wymiana szyby w samochodzie z ubezpieczenia szyb w Warcie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są przyczyny uszkodzonej szyby
 • Dlaczego warto mieć wykupione ubezpieczenie szyb w swoim aucie
 • Czy naprawa szyby może okazać się korzystniejsza niż jej wymiana
 • Kiedy konieczna jest wymiana szyby na nową

Wymiana całej szyby (szczególnie przedniej) nie należy do najtańszych. Dlatego, jeśli jest taka możliwość, warto rozważyć jej naprawę. Koszty zazwyczaj są zdecydowanie mniejsze, a naprawa szyby może trwać tylko ok. 30 minut. W niektórych sytuacjach uszkodzenie czołowej szyby może być objęte kompleksową ochroną polisy ubezpieczeniowej samochodu.  Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak naprawić szybę, a także czy koszty takiego zabiegu może pokryć ubezpieczyciel?


Sprawdź cenę ubezpieczenia samochodu

Jak powstają pęknięcia na szybie?

Do uszkodzenia szyb nie zawsze dochodzi na skutek Twojej nieuwagi czy osób trzecich. Ryzyko uszkodzenia przedniej szyby występuje również z powodu pojazdów jadących przed Tobą lub tych, które mijają Cię na drodze. Gruz betonowy czy niewielkie kamienie, które w połączeniu z dużą prędkością — zwiększają siłę swojego uderzenia i mogą łatwo spowodować pęknięcia lub odpryski.  Dlatego pamiętaj, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdów jadących przed Tobą.

Do częstych przyczyn powstawania uszkodzeń należą także czynniki atmosferyczne. Drobne przedmioty niesione przez silny wiatr, padający silny grad, sople lodu oderwane od dachu domu lub parkingu czy spadające gałęzie z drzew prosto na Twoje auto, a także wysoka lub zbyt niska temperatura. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego zakup odpowiedniego ubezpieczenia może uchronić Cię przed koniecznością naprawy szyby na własny koszt.
 

Dlaczego lepiej naprawić szybę niż ją wymieniać?

W wielu przypadkach wymiana uszkodzonej szyby w samochodzie może okazać się najbardziej ekonomicznym i najszybszym rozwiązaniem. Jeśli rysa zlokalizowana jest w odległości większej niż 10 cm od brzegu szyby, a uszkodzenie jest dość świeże, warto zastanowić się nad naprawą szyby.

 • Po naprawie szyba ma przywróconą pierwotną wytrzymałość w miejscu uszkodzenia w granicach od 95 do 99%,
 • Podczas naprawy konstrukcja pojazdu jest nienaruszona,
 • Koszt jest niższy niż całkowita wymiana,
 • Usługa zazwyczaj jest wykonywana „od ręki”, a czas naprawy trwa średnio od 25 do 30 minut,
 • Naprawa jest ekologiczna — na pojeździe zostaje poprzednia szyba, więc nie ma konieczności jej utylizacji.
   

Pamiętaj, że bardzo ważny jest czas Twojej reakcji — jeśli zareagujesz tuż po powstaniu pęknięcia, możesz uniknąć drogiej wymiany szyby.

Jednak nie zawsze naprawa jest możliwa. Istnieją sytuacje, w których staje się oczywiste, że przednia szyba wymaga wymiany. Na przykład, jeśli pęknięcie jest podłużne, a jego średnica jest większa niż 24 mm (wielkość monety 5-złotowej) lub, gdy doszło do pęknięcia, powstania tzw. pajęczynki lub całkowitego wybicia szyby. W tych przypadkach —  konieczna jest wymiana.


OC z ubezpieczeniem szyb

Czy jazda z uszkodzoną szybą jest bezpieczna?

Nie —niezależnie od rodzaju pęknięcia szyby, należy jak najszybciej naprawić lub wymienić. Uszkodzona szyba ogranicza widoczność na drodze, a także może całkowicie pęknąć w trakcie jazdy, a to może doprowadzić do poważnej kolizji lub wypadku.

Co grozi za jazdę z pękniętą szybą? Gdy jeździsz z uszkodzoną szybą, narażasz się na dotkliwe konsekwencje. Po pierwsze, policjanci mają prawo zatrzymać Twój dowód rejestracyjny, a także mogą ukarać Cię mandatem w wysokości nawet do 500 zł.
 

Czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy lub wymiany pękniętej szyby?

Ubezpieczenie szyb umożliwia bezgotówkową naprawę lub wymianę szyb bocznych, przedniej oraz tylnej. Jeśli posiadasz polisę OC i AC w Warcie, możesz za dodatkową składką (wynoszącą około 100 zł rocznie), ubezpieczyć swoje szyby, gdy dojdzie do ich uszkodzenia.

 • Organizujemy naprawę lub wymianę uszkodzonej czy zniszczonej szyby i pokrywamy koszty tej usługi,
 • Ochrona obowiązuje na terenie całej Polski,
 • Gdy naprawa szyby nie będzie możliwa w ciągu 24 godzin od zgłoszenia – pokryjemy dodatkowe koszty parkingu do 500 zł,
 • Nie tracisz zniżek w AC za bezszkodową jazdę,
 • Zlecamy pracę w punkcie partnerskim, czyli w najbliższym wyspecjalizowanym warsztacie, i uzgadniamy z Tobą miejsce (może to być również Twoje miejsce zamieszkania) oraz termin naprawy.

* Jeśli posiadasz ubezpieczenie AC i zdecydujesz się objąć szyby w swoim aucie dodatkową ochroną, możesz je naprawić bez konieczności zgłaszania szkody z polisy AC.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady