Turystyczne

Włochy samochodem w 2023 roku – o czym musisz pamiętać przed podróżą?

Włochy mają tak dużo do zaoferowania, że warto zwiedzić je samochodem, by zobaczyć jak najwięcej. Malownicze trasy i stosunkowo bliska odległość z Polski do Włoch sprawiają, że taka podróż może okazać się przyjemniejsza niż się wydaje.

Kobieta na wycieczce we Włoszech, do których pojechała samochodem

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak przygotować się na podróż samochodem do Włoch?
 • Jakie są aktualne obostrzenia związane z koronawirusem?
 • Co warto zobaczyć we Włoszech?
 • Dlaczego oprócz karty EKUZ warto posiadać ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd do Włoch to idealny pomysł na różnorodne i wspaniałe wakacje. Małe miasteczka z czerwonej cegły, położone na wzgórzach i otoczone gajami oliwnymi lub wybrzeże nad Morzem Tyrreńskim i Adriatyckim to gwarancja słońca i warunków do sportów wodnych. W wąskich ulicach łatwo trafić na pyszną kawę i lokalne wypieki, a jeśli dodać do tego lokalizację na uboczu i brak masowej turystyki, to otrzymujemy idealny przepis na fantastyczną przygodę. Podróż samochodem do Włoch zajmuje średnio około 13-15 godzin, a dokładny czas i dystans zależy od tego, z jakiego miejsca wyjeżdżamy i dokąd docelowo jedziemy. O tym, jak przygotować się na podróż samochodem do Włoch, przeczytasz w naszym artykule.
 

Włochy samochodem – jak się odpowiednio przygotować?

Przed podróżą przede wszystkim, powinieneś mieć zrobione aktualne badania techniczne swojego auta. Jeśli jednak regularnie robisz przegląd to spokojnie możesz wyruszyć w bezpieczną podróż samochodem.

Następnie, zorientuj się i sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w zależności od kraju, przez który przejeżdżasz. Przykładowo we Włoszech, masz obowiązek posiadać kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, a w wyposażeniu auta powinna się znaleźć apteczka i gaśnica. Nie zapomnij również o potrzebnych dokumentach, takich jak:

 • Dowód osobisty lub paszport,
 • Prawo jazdy,
 • Dowód rejestracyjny,
 • Obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ze względu na to, że we Włoszech jest dużo wąskich i małych uliczek, a włoscy kierowcy słyną z dość szaleńczego stylu jazdy, warto mieć ze sobą dodatkowe ubezpieczenie Autocasco (AC) i ubezpieczenie Assistance. Przed podróżą, nie zapomnij zapoznać się z lokalnymi przepisami drogowymi, by uniknąć zagranicznego mandatu.


Ubezpieczenie samochodu 

Opłaty na drogach

We Włoszech tak samo, jak w Chorwacji nie przyjęto systemu winiet drogowych. Występują płatne odcinki – autostrady, gdzie płatność należy uiścić na bramkach wyjazdowych. Wysokość opłat za przejechany odcinek autostrady zależy od długości trasy, a także od rodzaju samochodu. Pamiętaj, że w krajach tranzytowych do Włoch (np. w Czechach) winiety obowiązują. A czym są winiety i kiedy musisz je mieć, przeczytasz w naszym artykule.
 

COIVD-19 a Włochy  – jakie panują obostrzenia dla podróżujących?

Od 1 czerwca 2022 r. roku przestały obowiązywać obostrzenia związane z wjazdem do Włoch. Jako turysta, nie musisz przedstawiać negatywnych wyników testów, certyfikatu szczepienia/ozdrowienia oraz nie masz obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu Włoskich granic.

Nadal pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w transporcie zbiorowym, szpitalach i domach opieki (nie dotyczy dzieci do 6 roku życia i osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą używać maseczek).
 

Powyższe informacje są aktualne na dzień 17.07.2023r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Rozporządzenia mogą zmieniać się z dnia na dzień.
 


Ubezpieczenie na podróż do Włoch

Zasady powrotu do Polski z zagranicy

Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. zniosło obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu Polskiej granicy, a także nie ma obowiązku przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia i wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2 . Oznacza to, że wszyscy podróżni – zaszczepieni, ozdrowieńcy i osoby niezaszczepione — bez względu na kraj, z którego wracają do Polski nie podlegają kwarantannie.
 

Powyższe informacje są aktualne na dzień 17.07.2023r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Rozporządzenia mogą zmieniać się z dnia na dzień.
 

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje we Włoszech

Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie podróżne przed każdą podróżą, powinno być czymś obowiązkowym. Wyjazd do Włoch, choć brzmiący bardzo sielankowo może okazać się problematyczny. Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne na wakacjach przydaje się jeszcze bardziej niż w życiu codziennym. Potrzeba nagłej konsultacji z lekarzem podczas zatrucia pokarmowego czy po zbyt długim przebywaniu na słońcu – to normalne sytuacje, jakie mogą Cię spotkać podczas urlopu. Dobra polisa turystyczna powinna przede wszystkim obejmować możliwość darmowego połączenia się z konsultantami Centrum Obsługi Klienta w języku polskim (24 h na dobę na całym świecie), transport do Polski po wypadku lub chorobie (bez ograniczeń kwotowych), OC w życiu prywatnym, bezgotówkową organizację pomocy, ubezpieczenie bagażu podróżnego, a także pomoc assisance (np. wizyta lekarza czy zakwaterowanie na czas rekonwalescencji).
 


Kup ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch

Przepisy drogowe we Włoszech 

Przede wszystkim prawo nakazuje kierowcom i pasażerom podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Za bezpieczną ilość alkoholu we krwi kierowcy uznaje się 0,5 promila, wyjątkiem są poczatkujący kierowcy (jeżdżący krócej niż 3 lata) – w ich przypadku to 0,0 promila we krwi. Jednak pamiętaj, że jazda pod wpływem alkoholu nawet w dopuszczalnych ilościach, może zagrażać życiu i zdrowiu. 
 

Jakie są ograniczenia prędkości dla pojazdów o masie do 3,5 t? 

 • w obszarze zabudowanym – 50 km/h;
 • na obwodnicach miejskich – 70 km/h;
 • poza obszarem zabudowanym – 90 km/h (pojazdy osobowe o masie do 3,5 t), 70 km/h (samochody z przyczepą), 
 • na drogach ekspresowych * – 130 km/h (samochody osobowe i te o masie do 3,5 t), 80 km/h (samochody o masie powyżej 12t i samochody z przyczepą);
 • na autostradach * – 130 km/h (w miejscach – w których, działa “tutor”, czyli pomiar średniej prędkości, na autostradach trzypasmowych, dopuszcza się jazdę nawet 150 km/h.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są ograniczenia prędkości w Europie, przeczytaj nasz artykuł "Jakie są ograniczenia prędkości w Europie?".

* Kierowców, którzy jeżdżą krócej niż 3 lata, obowiązuje wolniejsza jazda po autostradach i drogach ekspresowych. Maksymalna prędkość, jaką mogą osiągnąć na drogach wynosi odpowiednio 100 km/h i 90 km/h.
 

Czy karta EKUZ zapewni odpowiednią ochronę za granicą?

Sama EKUZ zdecydowanie nie zapewni wystarczającej ochrony, jeśli na miejscu okaże się, że będziesz  musiał skorzystać z pomocy medycznej. Pamiętaj, że we Włoszech nawet wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest płatna. Więcej o różnicach pomiędzy EKUZ, a ubezpieczeniem turystycznym Warta Travel, przeczytasz w naszym artykule – „Jaka jest różnica między ubezpieczeniem Warta Travel a Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?”.
 

Co warto zobaczyć we Włoszech?

Włochy to bardzo zróżnicowany kraj, a miejsc, które warto zobaczyć jest bardzo wiele. Wysokie góry, piękne plaże, architektura, doskonała kuchnia – nic dziwnego, że Włochy są jednym z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków. Co naszym zdaniem warto zobaczyć we Włoszech podróżując samochodem?
 

Mediolan 
Stolica regionu Lombardia, położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej. Mediolan gwarantuje nam liczne zabytki takie jak: Bazylika Św. Ambrożego, „Ostatnia Wieczerza” w Santa Maria delle Grazie lub Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano). Będąc w najstarszej stolicy mody, nie można ominąć Galerii Wiktora Emanuela II.
 

Toskania 
Idealnie nadaje się do podróży samochodem. Toskania to region środkowych Włoch rozciągnięty od Apeninów do morza Tyrreńskiego. Oprócz wspaniałych zabytków, wspaniałego jedzenia, uroczych miast i widoków to przede wszystkim winnice. Ten regionie słynie z produkcji win, które są uznawane za jedne z lepszych na świecie.
 

Florencja i Siena 
Będąc w Toskanii nie sposób pominąć Florencji i Sieny. Florencja jest stolicą Toskanii. Głównym punktem Florencji jest Piazza della Signoria, gdzie możesz podziwiać słynną fontannę Neptuna z jego rzeźbą wykonaną z białego marmuru.
 

Wenecja 
Niezwykle urocze miasto zbudowane na około 117 wyspach, które zostały połączone ze sobą mostami. Polecamy zatrzymać się w Wenecji na dłużej niż jeden dzień i zwiedzić okoliczne wyspy - Murano (wyspa dmuchanego szkła) i Burano, która słynie z tego, że każdy dom na wyspie jest w innym kolorze.
 

Dolomity i jezioro Garda

Powszechnie nazywane „Bladymi górami” to kierunek dla osób, które chcą spędzić czas aktywnie w pięknych okolicznościach przyrody. Miłośnicy górskich szlaków, fanów sportów wodnych (np. windsurfingu), a także rowerzyści (bardziej i mniej zaawansowani), na pewno znajdą coś dla siebie.
 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady