Przygotowując się do podróży, przede wszystkim upewnij się, że auto jest w prawidłowym stanie technicznym. Warto zapoznać się również z mapą i zaplanować, którą drogą najlepiej i najszybciej dojedziesz do miejsca docelowego. Trasy przez autostrady i drogi szybkiego ruchu na pewno będą wymagały od Ciebie dodatkowych opłat i zakupu winiet drogowych, dlatego przed wyjazdem upewnij się, jaki będzie przybliżony koszt opłat drogowych. W tym artykule dowiesz się, czym jest winieta i w jakim celu się ją kupuje.
 

Co to jest winieta i co musimy o niej wiedzieć?

W niektórych europejskich krajach, za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, wymagany jest zakup winiety za korzystanie z tych dróg. Winiety występują w postaci naklejki, którą należy przykleić do przedniej szyby, by legalnie przejechać przez trasy, które jej wymagają. Taka nalepka posiada miejsce na wpisanie numeru rejestracyjnego Twojego pojazdu i potwierdza Twój zakup.

Bywa tak, że można uniknąć opłaty, jadąc pobocznymi drogami, ale taka jazda okazuje się znacznie bardziej kosztowna z powodu zużycia paliwa i zajmuje nam zdecydowanie więcej czasu.