Samochód

Czarnogóra samochodem w 2024 roku - o czym pamiętać przed podróżą?

Czarnogóra staje się coraz popularniejszym miejscem na urlop. Mimo, że pokonanie trasy z Polski do Czarnogóry samochodem zajmuje w granicach 20 godzin, chętnych na taką podróż jest coraz więcej.

Rodzina na wakacjach w Czarnogórze

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak przygotować się na podróż samochodem do Czarnogóry?
 • Czy w Czarnogórze obowiązują winiety?
 • Jakie ubezpieczenie warto mieć wyjeżdżając do Czarnogóry?
 • Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Czarnogóra stanowi świetne miejsce na turystyczny wyjazd samochodem. To państwo o niezwykle malowniczej przyrodzie zapewni niezapomniane widoki już podczas samej jazdy. Taka forma wakacji gwarantuje niezależność podczas spędzania czasu wolnego, ze względu na to, że nie musimy się dostosowywać do punktów programu zorganizowanych wycieczek czy pilnować czasu odjazdu autobusów. Podróż samochodem do Czarnogóry zajmuje około 20 godzin, a dokładny czas i dystans zależy od tego, z jakiego miejsca wyjeżdżamy i dokąd docelowo chcemy dojechać. O tym, jak przygotować się na podróż samochodem do Czarnogóry, przeczytasz w naszym artykule.
 

Czarnogóra samochodem – co warto wiedzieć?

Podróż z Polski do Czarnogóry można zaplanować przez kilka tras. Odcinki mogą się różnić długością, kosztem oraz warunkami drogowymi. Pamiętaj, że koszt podróży nie ogranicza się jedyne do środków przeznaczonych na paliwo, ale obejmuje także wydatki związane z zakupem winiet, płatnych autostrad czy dróg ekspresowych.

 

Nie zapomnij o potrzebnych dokumentach, takich jak:

 • Dowód osobisty (aby wjechać do Czarnogóry na okres nieprzekraczający 30 dni, wystarczy posiadać dowód osobisty),
 • Paszport (pobyt od 30 do 90 dni wymaga już paszportu, a jeszcze dłuższy wizy)
 • Prawo jazdy,
 • Dowód rejestracyjny,
 • Obowiązkowe ubezpieczenie OC (Zielona Karta nie jest już potrzebna),
 • Warto także posiadać dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (np. ubezpieczenie Assistance lub NNW), które mogą okazać się bardzo dużym wsparciem w przypadku wypadku lub kolizji za granicą.

 

Jeśli planujesz wakacje samochodem w Czarnogórze, powinieneś poznać przepisy drogowe obowiązujące na terytorium tego państwa. Jedną z ważniejszych informacji jest to, że Czarnogóra w pełni respektuje polskie prawo jazdy, a od sierpnia 2021 roku wjazd do Czarnogóry nie wymaga posiadania Zielonej Karty (dokumentu potwierdzającego aktualność ubezpieczenia OC).

Przepisy drogowe Czarnogóry regulują również kwestię dotyczącą obowiązkowego wyposażenia samochodu. Przed wyjazdem należy skompletować w samochodzie następujące akcesoria: apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt bezpieczeństwa, linę holowniczą i komplet zapasowych żarówek.
 


Ubezpieczenie Twojego samochodu

Winiety na trasie

W związku z tym, że drogi w Czarnogórze są na ogół bezpłatne (brak winiet) i trudno o autostrady i drogi szybkiego ruchu, nie będzie konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Opłata będzie wymagana jedynie za przejazd tunelem Sozina (koszt: 2,50 EUR dla samochodów osobowych, a dla campingowych 5 EUR); trasa z Podgoricy do Sutomore), przejazd na trasie Bar-Boljare (koszt: 3,50 EUR) oraz za prom Kamenari - Lepetane, który skraca objazd Zatoki Kotorskiej (koszt: 4,50 EUR)

Jednak planując wakacyjny budżet, uwzględnij opłaty związane z przejazdem przez terytoria innych krajów. W większości z nich spotkasz się z obowiązkiem wykupienia winiet, bądź płatnymi drogami. Więcej o winietach, przeczytasz w jednym z naszych artykułów „Winiety – czym są i kiedy musimy je mieć?”.
 

Czy można kupić winietę w formie elektronicznej?

We wszystkich krajach winiety można zakupić na stacjach benzynowych. Jeśli jednak chcesz zakupić winietę w formie elektronicznej, to możesz to zrobić na Węgrzech, w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Austrii, Słowacji oraz Słowenii. Kupując winietę przez Internet, będziesz musiał podać numer rejestracyjny, kraj zarejestrowania Twojego pojazdu, a także wybrać okres, w którym winieta ma być ważna. Fakturę i potwierdzenie zakupu winiety, otrzymasz drogą mailową.
 

Czy mandaty w Czarnogórze są wysokie?

Zważywszy na to, że w Czarnogórze obowiązuje waluta euro, mandaty mogą być naprawdę kosztowne. Ich wysokość zależy od wykroczenia, a za przekroczenie prędkości mandat może wynieść nawet do 450 euro. 

Limity prędkości dla samochodów osobowych w Czarnogórze są podobne, jak w wielu innych krajach Europy i wynoszą: 

 • w terenie zabudowanym – 50 km/h,  
 • na drogach ekspresowych – 100 km/h (80 km/h z przyczepą),
 • na terenie niezabudowanym – 80 km/h.

Mandaty za przekroczenie prędkości w Czarnogórze są stosunkowo bardzo wysokie. Ich wysokość zależy od kilku czynników, takich jak prędkość przekroczenia czy rodzaj drogi. Przykładowo, za przekroczenie prędkości o 10-20 km/h w obszarze zabudowanym można otrzymać mandat w wysokości od 50 do 200 euro. Za przekroczenie prędkości o 30 km/h – do 450 euro, o  50 km/h – do 1000 euro, a za  przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 70 km/h grozi nawet 2000 euro lub areszt na 60 dni. O tym jak opłacić i zweryfikować mandat z zagranicy, przeczytasz w naszym artykule

W terenach niezabudowanych kara grzywny może wynieść:

 • Przekroczenie prędkości o 30 km/h – do 150 EUR,
 • Przekroczenie prędkości o 40 km/h – do 200 EUR,
 • Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – do 2 000 EUR lub areszt do 60 dni (w przypadku przekroczenia prędkości o 90 km/h).


Warto pamiętać, że informacje mogą się zmieniać, a mandaty mogą być różne w zależności od obowiązujących przepisów i okoliczności. Dlatego przed podróżą, zalecamy sprawdzenie najnowszych przepisów i informacji dotyczących mandatów przed podróżą do Czarnogóry, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje.
 

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Czarnogórze

Czy karta EKUZ obowiązuje w Czarnogórze?

W Czarnogórze karta EKUZ nie obowiązuje. Usługi państwowej służby zdrowia są płatne dla wszystkich obcokrajowców. Koszt wizyty u lekarza to średnio 50 euro, a badania i zabiegi są dodatkowo płatne. Zwrot kosztów opieki medycznej przysługuje tylko w ramach pierwszej, niezbędnej pomocy np. po wypadku i tylko dla obywateli, którzy okażą paszport i udowodnią fakt posiadania ubezpieczenia w Polsce.
 

Ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry 

Niebezpieczne sytuacje mogą się zdarzyć bez względu na to w jakim miejscu się znajdujesz. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pomoże Ci zapłacić w sytuacji kryzysowej, szczególnie w kraju, w którym Karta EKUZ nie obowiązuje. 

Zatem, co powinna obejmować dobra polisa turystyczna

 • możliwość darmowego połączenia z konsultantami Centrum Obsługi Klienta w języku polskim (24 godziny na dobę na całym świecie),
 • OC w życiu prywatnym, transport do Polski po wypadku lub chorobie (bez ograniczeń kwotowych),
 • bezgotówkową organizację pomocy,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
 • pomoc assistance (np. wizyta lekarza czy zakwaterowanie na czas rekonwalescencji)

Więcej o tym, co obejmuje ubezpieczenie turystyczne Warta Travel, przeczytasz tutaj

 

Ubezpieczenia komunikacyjne na podróż do Czarnogóry

Pamiętaj, że teren w Czarnogórze jest bardzo górzysty, a drogi są na ogół wąskie. Wymaga to bardzo ostrożnej jazdy, a dodatkowo miejscowi kierowcy jeżdżą dość brawurowo i często naruszają przepisy. Szczególnie uważaj przy wjazdach na ronda. Dlatego, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia Assistance i Autocasco

 

Ubezpieczenie podróżne 


Co zobaczyć w Czarnogórze?

Czarnogóra to malutki i niezwykle malowniczy kraj, w którym znajdziemy wszystko. Góry, piękne wybrzeże, jeziora, lasy i wybitną lokalną kuchnię. Warto dodać, że euro jest oficjalną walutą w Czarnogórze (mimo, że kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej). Poniżej podamy kilka z wielu miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc w tym pięknym bałkańskim kraju. 

 

BUDVA

Miasto, które jest pełne kontrastów. Klimatyczna starówka i piękne wybrzeże, wychodzi naprzeciw typowo turystycznym atrakcjom i wielkim hotelom. Budva należy do najpopularniejszego miejsca pod względem turystycznym w Czarnogórze, a w sezonie należy być przygotowanym na miasto jest pełne turystów.

 

ZATOKA KOTORSKA 

Z Budvy do Kotoru są niecałe 25 kilometry. Kotor to prawdziwy klejnot w koronie Czarnogóry. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, pełnym zabytkowych budowli, klimatycznych uliczek i placów. To portowe miasto urzeka swoją lokalizacją nad słynną Zatoką Kotorską, którą otaczają tu niezwykłe góry. Osoby zainteresowane aktywnym spędzaniem czasu, będą zachwycone szlakami trekkingowymi, które znajdują się w Zatoce. 

 

JEZIORO SZKODERSKIE 

Znajduje się ono na granicy Czarnogóry i Albanii, gdzie zobaczyć można zarówno ciekawe fortece, jak i najróżniejsze gatunki ptaków i zwierząt. Warto udać się także w rejs, który pozwoli uciec od zgiełku plaż pełnych turystów i przy odrobinie szczęścia spotkać np. pelikana. 

 

PARK NARODOWY LOVCEN 

Będąc już w okolicach Kotoru, nie wypada pominąć fenomenalnego Parku Narodowego Lovcen. Park nie należy do największych, jednak zdecydowanie jest miejscem wartym odwiedzenia. Zwłaszcza, jeśli masz w planach stacjonować w Kotorze, ponieważ Lovcen jest świetnym miejscem na jednodniową wycieczkę.

 

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady