Turystyczne

Słowenia samochodem w 2023 roku – poradnik dla kierowcy

Słowenia to niewielki, przepiękny i bardzo zróżnicowany kraj, który jest stosunkowo blisko Polski i idealnie sprawdzi się na podróż własnym autem. Miłośnicy górskich wędrówek, morza i niezwykłych jezior znajdą w Słowenii dla siebie odpowiednie miejsce.

Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii

Z tego artykułu dowiesz się :

 • Gdzie kupić winiety na Słowenię?
 • Co warto zobaczyć w Słowenii?
 • Jakie są aktualne obostrzenia związane z COVID-19?
 • Dlaczego oprócz karty EKUZ warto posiadać ubezpieczenie turystyczne?

W większości przypadków Słowenia jest tylko krajem tranzytowym w drodze do Chorwacji. Niesłusznie. Słowenia to kraj, który ma dosłownie wszystko. Góry, dostęp do morza, liczne jeziora, lasy, jaskinie, a do tego słynie z doskonałego wina. Słowenia idealnie sprawdzi się do podróżowania własnym autem ze względu na swoje niewielkie rozmiary, a w zależności od tego z jakiego miejsca w Polsce rozpocznie się trasę, dojazd może zająć od 8 do 13 godzin, więc trasę można pokonać w przeciągu jednego dnia.  Co musisz wiedzieć przed wyjazdem własnym samochodem do Słowenii, przeczytasz w naszym artykule.
 

Słowenia samochodem – co musisz wiedzieć?

Słowenia należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, a do strefy od 21 grudnia 2007. Oznacza to, że wjeżdżając do tego kraju wystarczy tylko dowód osobisty, jeśli jednak chcesz wziąć paszport, to w Słowenii również możesz się nim posługiwać.

Jadąc do Słowenii, musisz posiadać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważną polisę OC. Warto także posiadać dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (np. ubezpieczenie Assistance lub NNW), które mogą okazać się bardzo dużym wsparciem w przypadku wypadku lub kolizji za granicą.
 


Ubezpieczenie Twojego samochodu

Winiety w Słowenii 

W lutym 2022 roku zniesiono obowiązek naklejania winiet (w formie nalepek) na przedniej szybie.  Wprowadzono całkowicie elektroniczny system, w którym rejestrujesz swój numer pojazdu, jednocześnie z uiszczeniem odpowiedniej opłaty za winietę. Cena elektronicznej winiety zależna jest od okresu ważności, który wybierzesz.

Wybrać możesz:

 • Winietę z 7-dniowym okresem ważności,
 • Winietę z 30-dniowym okresem ważności,
 • Winietę z 6-miesięcznym okresem ważności (jest dostępna wyłącznie dla motocykli),
 • Winietę z 12-miesięcznym okresem.

Więcej o winietach, przeczytasz w naszym artykule „Winiety – czym są i kiedy musimy je mieć?
 

Często pojawia się pytanie – czy da się ominąć płatną autostradę w Słowenii? Ze względu na to, że winiety obowiązują tylko na autostradach to bez problemu znajdziesz alternatywne drogi, które nie wymagają dodatkowych opłat. Jednak pamiętaj, że autostrady są znacznie bardziej komfortowe i pomogą zaoszczędzić Twoje paliwo, a także Twój czas.   
 

COIVD-19 a Słowenia  – jakie panują obostrzenia dla podróżujących?

W Słowenii aktualnie brak jest jakichkolwiek obostrzeń dotyczących wjazdu. Od 21 lutego 2022 r. nie jest wymagane szczepienie przeciwko COVID-19, został zniesiony obowiązek wykonywania testów oraz podróżni nie są również kierowani na kwarantannę lub zawracani podczas kontroli granicznej.

Rozporządzenie Rady Ministrów 25 marca 2022 roku zniosło obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy, a także nie ma obowiązku przedstawiania certyfikatu szczepienia/ozdrowienia i wykonywania testów w kierunku SARS-COV-2 *.
 

 * Powyższe informacje są aktualne na dzień 18.07.2023r. Jednak pamiętaj, żeby przed każdą podróżą sprawdzić aktualne obostrzenia na stronach rządowych. Rozporządzenia mogą zmieniać się z dnia na dzień.
 


Ubezpieczenie turystyczne do Słowenii

Ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem do kraju UE lub EFTA, zawsze powinieneś mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której możesz skorzystać z państwowej opieki zdrowotnej kraju - na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa. Oznacza to zasięg pomocy jest bardzo ograniczony i część kosztów za wizytę u lekarza, opłacisz z własnej kieszeni.

Przed podróżą koniecznie rozważ zakup ubezpieczenie turystycznego, które zapewni Ci między innymi:

 • Transport do Polski po wypadku, czy chorobie bez ograniczeń kwotowych,
 • Możliwość darmowego połączenia z konsultantami Centrum Obsługi Klienta za pośrednictwem Messengera i pomoc w języku polskim 24 godziny na dobę na całym świecie,
 • Bezgotówkowa organizacja pomocy za granicą,
 • Pomoc assistance, a w tym np. wizyta lekarza czy zakwaterowanie na czas rekonwalescencji,
 • Ubezpieczenie bagażu podróżnego, czy OC w życiu prywatnym.

Zdarzenia losowe mogą się zdarzyć bez względu na to w jakim miejscu się znajdujesz. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która pomoże Ci zapłacić w sytuacji kryzysowej, ponieważ karty EKUZ nie zawsze wystarczą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto mieć wykupioną dodatkową polisę turystyczną, przeczytaj nasz artykuł.
 


Wyjazd do Słowenii - ubezpieczenie podróżne

Co zobaczyć w Słowenii?

Słowenia to jeden z najbogatszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej i najbardziej rozwinięty gospodarczo kraj byłej Jugosławii. Turystom oferuje wszystko czego potrzebują. Posiada niewielki, ale niezwykle malowniczy dostęp do Adriatyku, wysokie góry, krystalicznie czyste jeziora oraz niezwykłe zabytki. Ciekawostką jest to, że właśnie w Słowenii znajdziemy najstarszą (mająca około 400 lat) winorośl na świecie.
 

Lublana (Ljubljana)

Znajdziemy tu niesamowity klimat, zachwycające kamienice, piękne widoki i kameralny klimat. Wśród najchętniej odwiedzanych zabytków stolicy należy wymienić: Zamek w Lublanie, Ratusz lub Pałac Arcybiskupi.

Warto dodać, że Lublana w 2016 roku została Zieloną Stolica Europy ze względu na duża ilość programów społecznych budującą świadomość ekologiczną wśród obywateli.
 

Jaskinia Postojna

24-kilometrowa Jaskinia Postojna to atrakcja, której nie można ominąć. Jest największą i najczęściej odwiedzaną jaskinią krasową w Europie i posiada 20 km podziemnych sal i korytarzy oraz zaskakujące formy skalne. Jaskinia jest dostępna przez cały rok, a przewodnicy posługują się językiem angielskim, można również skorzystać z przewodnika audio w języku polskim.
 

Jezioro Bled

Jezioro Bled to najsłynniejsze jezioro w Słowenii, które jako jedyne posiada naturalną wyspą w kraju. Położone pośród gór, z turkusową wodą i uroczą małą wysepką na środku, wygląda bardzo pocztówkowo. Doskonałym punktem widokowym jest stojący na wysokiej skale, zamek Blejski Grad.
 

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar położony na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. Liczy sobie 1600 metrów długości, a jego ściany sięgają nawet do 100 metrów wysokości. W dole płynie rzeka Radovna, która zachwyca swoim kolorem i krystalicznie czystą wodą. Na końcu szlaku, znajduje się kolejna atrakcja - się 13-metrowy wodospad Sum – najwyższy wodospad rzeczny w Słowenii, który można zobaczyć zarówno z góry jak i od przodu.

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady