Samochód

Eco Driving – czyli jak jeździć ekologicznie?

Kto by nie chciał, żeby samochód spalał mniej paliwa? Eco Driving to sposób jazdy, który może pomóc w zminimalizowaniu szkodliwych emisji gazów cieplarnianych, zmniejszeniu zużycia paliwa i naszych wydatków. Ze względu na rosnące koszty paliwa i chęci dbania o środowisko, praktyka ekonomicznej jazdy powinna znajdować się na szczycie listy każdego kierowcy.

Kobieta w beżowym płaszczu pisząca wiadomość na telefonie jest oparta o srebrny samochód 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Eco Driving
  • Jak zminimalizować zużycie paliwa
  • Czy stan techniczny auta wpływa na większe spalanie paliwa

Czym jest Eco Driving?

Eco Driving to specjalna technika jazdy, która zapewnia najniższe możliwe zużycie paliwa, z korzyścią dla środowiska, która pozwoli również zaoszczędzić Twoje pieniądze. Nie ma w tym nic trudnego. Każdy kierowca może znacząco wpłynąć na ekonomię i ekologię swojego stylu jazdy bez konieczności doposażenia, ulepszeń konstrukcyjnych czy zakupu auta najnowszej generacji. Wystarczą zwykłe umiejętności, konsekwencja w działaniu, a także świadoma jazda, która opiera się przede wszystkim na optymalnym wykorzystaniu napędu i podstawach fizyki.


Sprawdź cenę ubezpieczenia pojazdu

Jak zacząć oszczędzać paliwo?

Umiejętność numer jeden w oszczędnej jeździe to płynna i konsekwentna jazda. Ponieważ wszystkie procesy jazdy — przyspieszanie, zmiana biegów, każde hamowanie — wymagają energii. Jako kierowca masz wpływ na zmniejszenie  zużycia paliwa. Jak możesz to zrobić? Przede wszystkim unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania lub opóźnionych zmian biegów. To nie tylko zwiększa spalanie paliwa, ale także wpływa negatywnie na stan techniczny Twojego samochodu.

Podczas przyspieszania nie wciskaj do końca pedału gazu i zwalniaj po wyprzedzaniu. W ten sposób nie musisz nagle hamować, co zmarnowałoby energię przyspieszenia, którą już osiągnął Twój pojazd. Szczególnie zalecane jest hamowanie silnikiem lub używanie biegu jałowego.
 

Oto kilka kolejnych zasad, które należy zastosować, aby zmniejszyć zużycie paliwa:

  • W obszarze zabudowanym spróbuj jeździć na najwyższym biegu utrzymując mniejszą prędkość,
  • Podczas dłuższego postoju wyłączaj silnik,
  • Unikaj częstych zmian tempa - każde hamowanie to strata energii i najlepiej prowadzić auto ze stałą prędkością,
  • Staraj się nie obciążać samochodu – im cięższy pojazd, tym więcej paliwa potrzeba do jego przemieszczenia,
  • Ograniczaj włączanie klimatyzacji,
  • Oszczędzaj elektrykę – np. wyłącz ogrzewanie tylnej szyby i siedzeń,
  • Dbaj o właściwy stan techniczny samochodu – kontroluj poziom oleju, wymieniaj regularnie filtry oraz świece.

​​​​​​
Jakie ciśnienie w oponach jest najlepsze dla oszczędnej jazdy?

Abyś mógł korzystać z opon przez długi czas, regularnie sprawdzaj w nich ciśnienie. Zwiększa to bezpieczeństwo, komfort jazdy, a jednocześnie możesz zaoszczędzić paliwo przy optymalnym ciśnieniu w oponach. Dlaczego? Jeśli ciśnienie powietrza w oponach jest zbyt niskie, zwiększa się opór toczenia, podobnie jak zużycie benzyny i oleju napędowego. Ponadto istnieją potencjalne zagrożenia związane z gorszym zachowaniem opon podczas jazdy i dłuższą drogą hamowania. Pamiętaj, że nadmierne ciśnienie w oponach stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla Ciebie i innych użytkowników drogi.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia Twojego auta

Obserwuj drogę

Ostrożność podczas prowadzenia samochodu jest równie ważna jak szczegóły techniczne. Przewidywanie zdarzeń w ruchu ulicznym daje szansę na unikanie gwałtownego hamowania, więc zwracaj uwagę nie tylko na kierowców przed Tobą, ale na całą drogę – okolicę, światła i znaki drogowe. Jeśli zauważysz, że sygnalizacja świetlna zmienia kolor na czerwony z odległości 100 lub 200 metrów, już nie przyspieszaj.

Pamiętaj też o tym, że zbliżając się do skrzyżowania, powinieneś zwrócić uwagę na to jakie są światła dla pieszych. Jeśli zielone światło na pasie zacznie migać to w ciągu kilku sekund światła zmienią się już na czerwone. Lepiej zahamować silnikiem niż przyspieszać samochód.

Oprócz tego zachowaj bezpieczną odległość od samochodu, który jedzie przed Tobą. Umożliwi to reagowanie na działania kierowcy w sposób, który marnuje jak najmniej paliwa. A co najważniejsze - wzrośnie również bezpieczeństwo.

 

Czy na pewno zawsze potrzebujesz auta?

Ostatnią i chyba najprostszą radą jest zrezygnowania z auta, jeśli oczywiście masz taką możliwość. Przed wyjściem z domu np. do biura, na zakupy czy na spotkanie ze znajomymi - zastanów się, czy na pewno potrzebujesz samochodu. Może warto zamienić auto na rower, szczególnie teraz, gdy zbliża się sezon wiosenny lub po prostu pójść na spacer czy skorzystać z komunikacji miejskiej. Taki spacer może czasem zająć Ci tylko 15 minut, a nawet tak krótki, może pomóc Ci zaoszczędzić trochę gazu, a przy okazji wyjdzie Ci na zdrowie.

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady