Samochód

Jak bezpiecznie podróżować autem po Europie w 2023 roku?

Wyjazd na wakacje własnym autem zapewnia nam niezależność i możliwość swobodnego przemieszkania się. Jednak, by wyjazd był w pełni udany, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Ubezpieczony w Warcie mężczyzna pakujący bagaże do swojego samochodu na wakacje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak przygotować się na wielogodzinną podróż?
  • Co to jest winieta i dlaczego należy ją mieć?
  • Czy Twoje ubezpieczenie OC działa za granicą?

 

Jak przygotować się na długodystansową podróż?

Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyruszeniem w podróż. Przede wszystkim, powinieneś dowiedzieć się, czy masz odpowiednie ubezpieczenie oraz to jakie przepisy drogowe obowiązują w kraju, który odwiedzasz, a także w tych państwach, przez które przejeżdżasz.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

  • Zacznij od sprawdzenia stanu technicznego swojego auta oraz tego czy masz zrobiony aktualny przegląd. Nawet drobna usterka w trakcie podróży, może spowodować poważną awarię,
  • Sprawdź zasięg terytorialny swojego ubezpieczenia przed podróżą,
  • Podziel swoją podróż na etapy, uwzględniając przerwy – zadbaj o to, żebyś był wypoczęty,
  • Dokładnie zaplanuj trasę – dzięki temu, unikniesz zbędnych tras i zminimalizujesz zużycie paliwa,
  • Sprawdź jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w zależności od kraju, przez który/lub do którego jedziesz np. we Włoszech kierowca ma obowiązek posiadać kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, a w wyposażeniu auta powinna się znaleźć apteczka i gaśnica*,
  • Upewnij się, że Twój pojazd posiada niezbędne wyposażenie (pasy bezpieczeństwa, jeśli jedziesz z dziećmi - foteliki dziecięce,  poduszki powietrzne, apteczka),
  • Nie zapomnij o tym, by w samochodzie, sprawdzić stan oświetlenia, szyb oraz opon.

 

* Zgodnie z Konwencją Wiedeńską w aucie powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju, w którym samochód został  zarejestrowany. Oznacza to, że w samochodach zarejestrowanych w Polsce wystarczy trójkąt, gaśnica i czytelna tablica rejestracyjna. Jednak warto wiedzieć, że Policjanci często nie przestrzegają zapisów Konwencji lub interpretują ją we własnym zakresie. Dlatego dla spokoju, lepiej sprawdzić jakie wyposażenie wymagane jest w krajach, przez które będziesz podróżować i odpowiednio przygotować samochód.
 


Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC

 

Czym są zagraniczne winiety?

Winieta to opłata za przejazd, który aktualnie obowiązuje w 8 Europejskich krajach oraz w ograniczonym zakresie na Łotwie. Nalezą do nich: Węgry, Słowacja, Słowenia, Austria, Czechy, Rumunia, Bułgaria. W przypadku tych krajów należy zakupić winietę i przykleić ją do przedniej szyby przed wjazdem (choć coraz więcej państw umożliwia zakup winiet w formie elektronicznej). Po zapłaceniu odpowiedniej kwoty możesz legalnie przemieszczać się przez różne europejskie państwa, ciesząc się szybkością i komfortem podróży. Pamiętaj, że posiadanie winiety jest obowiązkowe, a jej brak może skutkować mandatem.

Ubezpieczenie OC za granicą

Zastanawiasz się, czy Twoje ubezpieczenie OC będzie respektowane w innych krajach? Jeśli planujesz podróż własnym, zarejestrowanym w Polsce samochodem, po terytorium Europy to tak. W większości Europejskich krajów wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Polskie OC zadziała na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
 


Ubezpieczenie samochodu

Co robić, gdy przytrafi Ci się wypadek lub kolizja za granicą?

Jeśli jesteś poszkodowany to w celu usprawnienia procesu likwidacji szkody, powinieneś spisać na miejscu wypadku formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, najlepiej w wersji polsko – angielskiej. Warto, na wszelki wypadek przygotować potrzebne dokumenty i mieć formularz przy sobie w podróży – możesz go pobrać m.in. ze strony internetowej PBUK. Jeśli potrzebujesz formularza w języku polskim, możesz go pobrać na naszej stronie – tutaj.
 

Jeśli jednak to Ty spowodowałeś wypadek pojazdem, który jest zarejestrowany w Polsce, to policjant lub poszkodowany spisuje na miejscu numer rejestracyjny i markę Twojego pojazdu. W celu ułatwienia likwidacji szkody powinieneś udzielić osobom poszkodowanym dodatkowych informacji o sobie i swoim pojeździe – podać swoje imię i nazwisko, numer polisy OC, nazwę ubezpieczyciela, a także dane kontaktowe. Również tym przypadku, powinieneś wypełnić formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.
 


Ubezpieczenie turystyczne na wakacje

Nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu  

Decydując się na wakacje za granicą, oprócz ubezpieczenia swojego auta, warto się zabezpieczyć i wybrać dobre, sprawdzone ubezpieczenie turystyczne. Szczególnie istotne jest ono w sytuacji kłopotów ze zdrowiem wymagających konsultacji lekarskiej, np.: nagłe złe samopoczucie, wysoka gorączka, uczulenie, poparzenie słoneczne czy wypadek. Za granicą dodatkowym problemem może być bariera językowa, czy nieznajomość regionu. Posiadając polisę turystyczną Warta Travel, w takich sytuacjach wystarczy skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta, abyś mógł uzyskać pomoc. W zależności od sytuacji,  zorganizujemy wizytę lekarza lub wskażemy placówkę, do której należy się udać. Dodatkowo polisa pokryje koszty konsultacji i leczenia bez konieczności angażowania Twoich pieniędzy.  

Jak oceniasz artykuł?
Ładowanie...
Kup online polisę OC/AC
PLs
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.
Minimalna liczba znaków to 4.
Numer rejestracyjny jest błędny. Sprawdź numer rejestracyjny w dowodzie rejestracyjnym (pkt. A).
To pole jest wymagane. Uzupełnij je.

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady