Wyjazd na wakacje własnym autem zapewnia nam niezależność i możliwość swobodnego przemieszkania się. Jednak, by wyjazd był w pełni udany, należy się do niego odpowiednio przygotować.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak przygotować się na wielogodzinną podróż
- Co to jest winieta i dlaczego należy ją mieć
- Czy Twoje ubezpieczenie OC działa za granicą
W ostatnim czasie podróże samochodem jeszcze bardziej zyskały na popularności. Pandemia i wynikające z niej obostrzenia sprawiły, że Polacy zaczęli szukać bezpiecznych podróży we własnym zakresie i gronie osób, z dala od tłumu ludzi w obawie przed zarażeniem COVID-19, a także przed odwołanymi lotami i utrudnieniami na lotniskach. Wyjazd na wakacje swoim samochodem pozwala na swobodne zwiedzanie zakątków Europy. Jak powinieneś przygotować się do bezpiecznej podróży i o czym musisz pamiętać?
Jak przygotować się na długodystansową podróż?
Jest kilka rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyruszeniem w podróż. Przede wszystkim, powinieneś dowiedzieć się, czy masz odpowiednie ubezpieczenie, jakie są obostrzenia związane z COVID-19 oraz to jakie przepisy drogowe obowiązują w kraju, który odwiedzasz, a także w tych państwach, przez które przejeżdżasz.
O czym jeszcze powinieneś pamiętać?
- Zacznij od sprawdzenia stanu technicznego swojego auta oraz tego czy masz zrobiony aktualny przegląd. Nawet drobna usterka w trakcie podróży, może spowodować poważną awarię,
- Sprawdź zasięg terytorialny swojego ubezpieczenia przed podróżą,
- Podziel swoją podróż na etapy, uwzględniając przerwy – zadbaj o to, żebyś był wypoczęty,
- Dokładnie zaplanuj trasę – dzięki temu, unikniesz zbędnych tras i zminimalizujesz zużycie paliwa,
- Sprawdź jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w zależności od kraju, przez który/lub do którego jedziesz np. we Włoszech kierowca ma obowiązek posiadać kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, a w wyposażeniu auta powinna się znaleźć apteczka i gaśnica,
- Upewnij się, że Twój pojazd posiada niezbędne wyposażenie (pasy bezpieczeństwa, jeśli jedziesz z dziećmi - foteliki dziecięce, poduszki powietrzne, apteczka),
- Nie zapomnij o tym, by w samochodzie, sprawdzić stan oświetlenia, szyb oraz opon.
Sprawdź cenę ubezpieczenia OC/AC
O tym, gdzie możesz wyjechać bez obowiązku robienia testów i odbycia kwarantanny, przeczytasz w naszym artykule „Wakacje samochodem w 2022 roku - gdzie najlepiej wyjechać bez obowiązku robienia testów i odbycia kwarantanny?”.
Czym są zagraniczne winiety?
Winieta to opłata za przejazd, który aktualnie obowiązuje w 8 Europejskich krajach. Nalezą do nich: Węgry, Słowacja, Słowenia, Austria, Czechy, Rumunia, Bułgaria. W przypadku tych krajów należy zakupić winietę i przykleić ją do przedniej szyby przed wjazdem (choć coraz więcej państw umożliwia zakup winiet w formie elektronicznej). Po zapłaceniu odpowiedniej kwoty możesz legalnie przemieszczać się przez różne europejskie państwa, ciesząc się szybkością i komfortem podróży. Pamiętaj, że posiadanie winiety jest obowiązkowe, a jej brak może skutkować mandatem.
Ubezpieczenie OC za granicą
Zastanawiasz się, czy Twoje ubezpieczenie OC będzie respektowane w innych krajach? Jeśli planujesz podróż własnym, zarejestrowanym w Polsce samochodem, po terytorium Europy to tak. W większości Europejskich krajów wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Polskie OC zadziała na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Co robić, gdy przytrafi Ci się wypadek lub kolizja za granicą?
Jeśli jesteś poszkodowany to w celu usprawnienia procesu likwidacji szkody, powinieneś spisać na miejscu wypadku formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, najlepiej w wersji polsko – angielskiej. Warto, na wszelki wypadek przygotować potrzebne dokumenty i mieć formularz przy sobie w podróży – możesz go pobrać m.in. ze strony internetowej PBUK. Jeśli potrzebujesz formularza w języku polskim, możesz go pobrać na naszej stronie – tutaj.
Jeśli jednak to Ty spowodowałeś wypadek pojazdem, który jest zarejestrowany w Polsce, to policjant lub poszkodowany spisuje na miejscu numer rejestracyjny i markę Twojego pojazdu. W celu ułatwienia likwidacji szkody powinieneś udzielić osobom poszkodowanym dodatkowych informacji o sobie i swoim pojeździe – podać swoje imię i nazwisko, numer polisy OC, nazwę ubezpieczyciela, a także dane kontaktowe. Również tym przypadku, powinieneś wypełnić formularz wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.
Wakacje a COVID-19
Mimo malejącej liczby obostrzeń – nie zapominaj, że stan zagrożenia epidemicznego* nadal trwa. W dalszym ciągu istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19 i może okazać się, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich, będzie potrzebował konsultacji z lekarzem, leków czy odbycia kwarantanny w miejscu, w którym aktualnie przebywasz. Dlatego, wybierz ubezpieczenie turystyczne, które posiada ochronę przeciw zachorowania na COVID-19.
Ubezpieczenie turystyczne na wakacje
Nie zapomnij o dobrym ubezpieczeniu
Decydując się na wakacje za granicą, oprócz ubezpieczenia swojego auta, warto się zabezpieczyć i wybrać dobre, sprawdzone ubezpieczenie turystyczne. Szczególnie istotne jest ono w sytuacji kłopotów ze zdrowiem wymagających konsultacji lekarskiej, np.: nagłe złe samopoczucie, wysoka gorączka, uczulenie, poparzenie słoneczne czy wypadek. Za granicą dodatkowym problemem może być bariera językowa, czy nieznajomość regionu. Posiadając polisę turystyczną Warta Travel, w takich sytuacjach wystarczy skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta, abyś mógł uzyskać pomoc. W zależności od sytuacji, zorganizujemy wizytę lekarza lub wskażemy placówkę, do której należy się udać. Dodatkowo polisa pokryje koszty konsultacji i leczenia bez konieczności angażowania Twoich pieniędzy.
*W Polsce od 16 maja 2022 zniesiony został stan epidemii, a zaczął obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego (stan na 22.06.2022r.)