Planując wakacje w Chorwacji własnym samochodem czy kamperem, musisz wiedzieć czy w Chorwacji funkcjonuje system winiet, czy są płatne autostrady, a także powinieneś zaplanować co chcesz zobaczyć by podróż przebiegła sprawnie i najważniejsze - dowiedzieć się, co powinna zawierać Twoja polisa turystyczna na wyjazd byś mógł czuć się bezpiecznie. W tym artykule, podpowiemy, o czym powinieneś pamiętać przed samą podróżą.
 

Chorwacja samochodem– co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim, należy wspomnieć, że w Chorwacji system winiet nie obowiązuje. Na Chorwackich drogach funkcjonuje system płatnych autostrad, a opłaty autostradowe należy uiścić w bramkach na autostradach za pomocą kart płatniczych, gotówki (euro oraz kun) lub systemu ENC. Koszt przejazdu zależy od długości danego odcinka. Przykładowo za najdłuższą (liczącą około 500 km – autostradę A1) płatną trasę, od Zagrzebia, przed Split, w kierunku Dubrownika, zapłacisz około 230 Kun Chorwackich – czyli w granicach 144 zł.

Warto dodać, że Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy i wjeżdżając na teren Chorwacji oprócz prawa jazdy, należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport. Jakie dokumenty powinieneś jeszcze mieć przy sobie?

Pamiętaj, że w Twoim samochodzie powinny znajdować się kamizelki odblaskowe dla Ciebie i pasażerów, apteczka oraz trójkąt ostrzegawczy. Więcej o tym, jak bezpiecznie podróżować autem po Europie, przeczytasz w tym artykule

Winiety w drodze do Chorwacji

Pamiętaj, że w drodze do Chorwacji w zależności od wybranej trasy przez Austrię, Czechy, Węgry lub Słowację czy Słowenię, musisz zakupić odpowiednie winiety w kraju, przez który przejeżdżasz.

Pamiętaj, że zakup e-winiety w Austrii, możliwy jest najpóźniej 18 dni przed podróżą. Standardową winietę można kupić nawet tego samego dnia.