Turystyczne

Wyjazd kamperem na wakacje – co warto wiedzieć?

Planujesz swój pierwszy wyjazd kamperem i zastanawiasz się, jak się przygotować? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź o czym pamiętać, by spędzić tego typu urlop bez niespodzianek.

Kamper - Wyjazd na wakacje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zaplanować podróż kamperem?
  • Jak wybrać kamper?
  • O czym pamiętać przed wyjazdem kamperem?

Jak wybrać kamper?

Przede wszystkim powinieneś zdecydować, jaki rodzaj kampera chcesz wynająć lub kupić. Upewnij się, że wybierasz pojazd, który spełnia Twoje wymagania dotyczące przestrzeni, wygody i funkcjonalności. W pierwszej kolejności zastanów się, ile osób ma w nim podróżować. Dla 4 lub więcej osób lepiej wybrać pojazd o długości min. 7,2 m, a jeżeli planujesz podróżować w 2-3 osoby, w zupełności wystarczy mniejszy pojazd. Jeżeli planujesz podróż ze znajomymi lub dziećmi - sprawdź, jak wygląda rozmieszczenie łóżek. Ważną informacją jest również to, jakie spalanie ma pojazd, a także jakie opłaty ponosi się jadąc po autostradach.  Może to znacząco wpłynąć na koszty całej wyprawy. Jeżeli planujesz kamperować w ciepłych krajach – weź również pod uwagę czy pojazd ma klimatyzację postojową, a jeżeli planujesz podróż w chłodniejsze rejony – upewnij się, że ma ogrzewanie oraz izolowane lub podgrzewane zbiorniki na płyny. Większość nowych pojazdów jest całoroczna, ale warto mieć w tej kwestii pewność. Jeżeli wybierasz się w trudniej dostępne rejony – warto, by miał pojazd miał napęd 4×4.

 

Prawo jazdy do prowadzenia kampera

Przed wynajęciem lub kupnem kampera sprawdź, jaką ma dopuszczalną masę całkowitą (DMC). Informacje na ten temat znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym  w rubryce "F". Do prowadzenia pojazdów o masie większej niż 3500 kg, niezbędne jest prawo jazdy kategorii C. Na szczęście większość dostępnych w Polsce kamperów można prowadzić mając prawo jazdy kategorii B. Pamiętaj, że kierowca, prowadzący pojazd bez uprawnień może zostać zatrzymany przez Policję i otrzymać zakaz dalszej jazdy. Co więcej, w Polsce grozi za to mandat w wysokości 500 złotych. W takiej sytuacji pojazd może zostać również odholowany na koszt kierowcy. Jeżeli wybrałeś większy kamper, przed wyjazdem w trasę warto odbyć kilka próbnych przejażdżek by upewnić się, że potrafisz sprawnie manewrować i parkować pojazd. Podczas jazdy pamiętaj, że droga hamowania będzie znacznie dłuższa niż w przypadku mniejszego samochodu.

 

Ubezpieczenie podróżne

Ile kosztuje wynajęcie kampera?

Wynajem kampera średniej wielkości to koszt od ok. 550 zł za dobę w wysokim sezonie . Sezon wysoki to okres wakacji, majówki czy długiego weekendu czerwcowego. Poza sezonem możemy liczyć na nieco niższe ceny. Wynajem kampera wiąże się też z dodatkowymi kosztami – przede wszystkim opłatą serwisową lub opłatą za przekroczenie limitu kilometrów. Wypożyczając kampera najczęściej trzeba zapłacić również kaucję, która może wynosić kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę wysoką inflację w Polsce koszty te mogą zmieniać się jednak dynamicznie.

 

Zaplanuj trasę podróży kamperem

Podróż kamperem, choć daje dużo swobody, wymaga nieco większego planowania niż w przypadku podróżowania  samochodem osobowym. Przed wyjazdem najlepiej przygotować szczegółowy plan podróży, obejmujący miejsca, które chcemy odwiedzić, oraz trasę, którą zamierzamy pokonać. Zwróć uwagę na infrastrukturę dla kamperów, taką jak kempingi i parkingi. Niektóre, popularne kempingi mogą być zapełnione, więc warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsca. Oszacuj przybliżoną liczbę kilometrów na trasie i sporządźmy listę kempingów na każdy etap podróży. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Jeżeli planujesz podróż za granicę - zbadaj przepisy dotyczące poruszania się i parkowania kamperów w państwie, do którego się wybierasz i przez które będziesz przejeżdżać.

 

Ubezpieczenie turystyczne 

Co zabrać w podróż kamperem? 

Pakowanie kampera zależy od wielu czynników, takich jak długość podróży, warunki atmosferyczne i nasze osobiste preferencje. Jeśli wypożyczasz kamper z wypożyczalni, zorientuj się co jest elementem wyposażenia, a co będzie trzeba zabrać samemu.

Oto lista rzeczy, które Ci się przydadzą:

  • Narzędzia i akcesoria: spakuj niezbędne narzędzia, takie jak przewód zasilający oraz przejściówka do prądu przydatna za granicą, dodatkowy przedłużacz, najazdy kamperowe, wąż ogrodowy z przejściówkami, pas sztormowy i szpilki, młotek, wkrętarkę, taśmę izolacyjną, wiadro na wodę szarą, nożyczki, ładowarki, baterie i inne akcesoria, które mogą być przydatne w przypadku awarii lub drobnych napraw.
  • Odzież i pościel: spakuj odpowiednią odzież, uwzględniając różne warunki pogodowe, od ciepłej odzieży na chłodne noce po lżejsze ubrania na upalne dni. Nie zapomnij również o pościeli, ręcznikach i innych niezbędnych tekstyliach.
  • Sprzęt kempingowy: w zależności od rodzaju podróży, możesz potrzebować krzeseł i stołu kempingowego, latarki, wycieraczki/maty itp.
  • Naczynia: weź ze sobą sztućce, garnki, patelnie, kubki, talerze i inne narzędzia do przygotowywania posiłków.
  • Środki higieny: nie zapomnij o artykułach higienicznych, takich jak mydło, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, ręczniki papierowe, papier toaletowy i środki czystości.
  • Sprzęt rekreacyjny: weź ze sobą gry planszowe, książki, karty, piłki, wędki, rowery, kajaki lub inne sprzęty, które urozmaicą czas w podróży.

 

Spakuj jedzenie i wodę na zapas

Choć kamper daje dużo elastyczności, warto zaplanować posiłki na czas podróży i zrobić zapasy przed wyjazdem. Po długiej podróży kamperem często nie mamy już siły ani czasu na szukanie sklepu spożywczego w okolicy i gotowanie kolacji. Policz, ile posiłków będziesz potrzebować i zdecyduj, co chcesz jeść w trasie. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę, ile będziesz miał miejsca do przechowywania żywności. Wybierz potrawy, które łatwo przygotować. Nie musisz planować dokładnie, co będziesz jeść każdego dnia, ale mając wiele produktów w kamperze, zyskasz pewność, że nie pójdziesz spać głodny. Zaopatrzenie w kilka podstawowych produktów śniadaniowych pozwoli Ci skupić się na zwiedzaniu okolicy, a nie poszukiwaniu jedzenia z samego rana. Zadbaj również o podstawowe artykuły gospodarstwa domowego, takie jak gąbki, płyn do zmywania, czy akcesoria dla dzieci.

 

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

Wybierając się w podróż kamperem nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym. To bardzo ważne, ponieważ podczas każdej podróży może dojść do trudnych sytuacji. Warto wtedy posiadać ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i szerokim zakresem usług assistance, które może być uzupełnione o NNW, OC, a także ochronę udziału własnego w wynajętym kamperze. Ubezpieczenie udziału własnego może Ci pomóc w sytuacji uszkodzenia pojazdu (np. stłuczenia szyby lub lusterka, uszkodzenia koła czy zarysowania karoserii ). To pozwoli Ci uniknąć płacenia za te uszkodzenia z własnych środków finansowych.

 

Jak oceniasz artykuł?
Kup online polisę turystyczną
Dokąd się wybierasz?
Zaznacz kierunek podróży
Oblicz składkę

Polecane porady

Zobacz wszystkie porady